20 Kasım 2019

Motivasyon: Hayallerinizi Gerçekleştirmenize Yardımcı Olacak 10 Öneri

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Motivasyon, harekete geçmemiz konusunda en önemli ateşleyicilerimizden biri. Fakat pek çoğumuz motive olamamaktan ya da motivasyonumuzu sürdürememekten şikayetçiyiz.

Biz de araştırmaları ve anketleri dikkate alarak; genellikle neden motive olamadığımızı ve bunların üstesinden gelip motivasyonumuzu yükseltmemizi sağlayacak öneriler hazırladık.

Karamsarlık

Karamsarlık, motivasyon eksikliğinin en önemli sebeplerinden biri. Şaşırtıcı gelmedi, değil mi?

Henüz işin başlangıcında, süreçte ya da işin sonunda karşılaşılabilecek olumsuzluklara odaklandığımızda motivasyonumuz büyük ölçüde azalıyor.

Olumsuz düşünmek yerine, azımsamadan ya da yüceltmeden, dürüstçe becerilerimizi ve olası zorlukları değerlendirerek başlangıç yapmak daha doğru olacaktır.

Üstelik zorlukların büyük bir kısmı, gelişmemiz ve kendimizi aşmamız için birer fırsattır ve zorlu hedefler, daha büyük ödüllerin habercisidir!

karamsarlık sahil yalnızlık

Gerçekçi Hedefler

Pek çoğumuz başarıya giden yolda esnek ve uzun süreli hedeflere sahip olmanın motivasyonu artırdığını düşünüyoruz. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalar bunun yanlış olduğunu gösteriyor. Bu tür hedefler yalnızca sorular karmaşık ve kimi zaman sinir bozucu olduğunda motive edici bir etki gösterebiliyor.

Bunun yerine, sonuçlarını daha kısa sürede görebileceğimiz hedefler belirlemenin ve projeleri küçük zorluklara bölerek ele almanın teşvik edici ve motivasyonu artırıcı etkisi olduğu gözlemleniyor.

motivasyon hedef dart

Çalışmak, Daha Çok Çalışmak

Birçoğumuz henüz çaba göstermeden kazanca odaklanmaya başlıyoruz. Bir şeyler yapmadan, devam etmeden ve azim göstermeden önce memnuniyet hissetmek istiyoruz. Üstelik motive olamadığımızda zamanımızın yarısından daha fazlasını sosyal medya gibi ilgisiz şeylerle harcıyoruz.

En yetenekli ve zeki insanların bile istedikleri şeyi elde etmek için oldukça sıkı çalıştıklarını aklınızdan çıkarmayın.

çalışmak laptop tablet

Başkalarını Suçlamaktan Vazgeçin

Motivasyon düşüklüğü, kendimizi gözlemleme ve değerlendirme konusundaki eksikliğimizle doğrudan alakalı.

Yaşadığımız olumsuzluklar karşısında ya da beklentilerimize karşılık bulamadığımızda başkalarını suçlamak en kolay çözüm gibi görünebilir. Fakat gerçek şu ki; başkalarının ne yaptığını ya da ne düşündüğünü kontrol etmemiz imkansız.

Yaşadıklarımızın büyük çoğunluğunun bizim suçumuz olduğunu kabul etmek, daha yapıcı bir süreci başlatacaktır.

Şikayet etmeyi bırakıp yaptıklarımızın ya da yapmadıklarımızın sorumluluğunu almak ve neyin yanlış gittiğini analiz etmek, bir sonraki seferde aynı hataya düşmemizi engelleyerek devam etmek için motive olmamıza yardımcı olur.

ayna kadın akıllı telefon

Zaman Yönetimi

Evet, klişe! Fakat kesinlikle doğru.

Zamanı daha iyi yönetmenin birçok yolu var, ancak motivasyonumuz olmadığında zamanı verimsiz kullanmaya yatkın oluyoruz. 

Zamanın esnek olduğunu hatırlayın ve ertelemek yerine, zaman yönetimi konusunda size yardımcı olacak yöntemleri araştırın. Bir kez zaman yönetimini sağladığınızda büyük bir aşama kaydetmiş olacaksınız.

Zamanla ilgili motive olmanın en iyi yolu, zamanınızı kontrol edebilecek tek kişi olmanız ve yalnızca zamanı verimli kullanarak elde edeceğiniz başarıları görmenizdir.

saat zaman yönetimi motivasyon

Yeteneklerinizi Göz Ardı Etmeyin

Sahip olmadığımız yetenekleri ve yaratıcılığımızı düşündüğümüzde kendimizi engelliyor, motivasyonumuzu düşürüyoruz. 

Bunun yerine, sahip olduğumuz gerçek beceri, yetenek ve özelliklere odaklandığımızda motivasyonumuz yükseliyor.

Olumsuz düşünceler bizi dibe çekerken olumlu düşünceler ayaklarımızın yerden kesilmesini sağlıyor.

Sahip olmadığınız özelliklere odaklanmak yerine, sahip olduğunuz yeteneklere inanın ve enerjinizi onları geliştirmek, keskinleştirmek için harcayın. 

kara tahta geometri beceri yetenek

Yararları ve Ödülleri Fark Edin

Motivasyonumuz düşük olduğunda genellikle bir engelle ya da bir meydan okumayla karşılaştığımızda dikkatimiz hemen dağılır. Telaşa kapılabilir ya da korkabiliriz. 

Böyle anlarda uzun vadeli faydaları ve kazanacağımız ödülleri düşünmek motivasyonumuzu artırmak konusunda etkili olacaktır.

Ayrıca süreç boyunca elde ettiğiniz küçük kazançları da aklınızdan çıkarmayın.

taşlar motivasyon ödül

O, Kaçırılan Fırsatlar

Motivasyonumuz azaldığında, şanssız olduğumuzu ya da karşımıza hiç fırsat çıkmadığını düşünmeye meyilli oluyoruz. 

İşin sırrı, fırsatların dünyada sürekli salındığını biliyor olmakta! 

Fırsatlar genellikle gümüş bir tabakta bize sunulmaz ya da bir e-posta ile kendilerinden haberdar etmezler. 

Yeni fırsatlar yakalamak için konfor bölgemizden çıkıp etrafımızda ne olduğuna dikkatlice bakmamız, risk almamız ve asla hazır olmayı beklememiz gerekiyor.

yonca

Küçük Adımlar

Genellikle bir kez ve büyük bir şey yapmayı istiyoruz. Bu yüzden başaramadığımızda yenilmiş hissediyor ve motivasyonumuzu gerilerde bırakıyoruz.

Gözden kaçırdığımız şey, mükemmelliğe ulaşmanın her gün, her hafta, her ay yapacağımız küçük şeylerle mümkün olduğu.

Küçük adımlar, daha büyük sonuçlar. Bir şeye başlamak ve yavaş yavaş ilerlemek etkili bir yöntem olabilir.

Ayrıca ‘her gün 1 dakika’ kuralına dayanan ve küçük adımlarla hedeflere ulaşmayı sağlayan en etkili yöntemlerden biri olan Kaizen’i buradan inceleyebilirsiniz.

masa laptop müzik

Motivasyon için Altın Öneri

Yukarıdaki sebeplerden biri ya da birkaçı motive olmanızı engelliyor olabilir. Her şeyi bir kenara bırakıp altın öneriyle listemizi sonlandırıyoruz.

Ertelemekten vazgeçin ve o denize atlayın! Harekete geçtiğinizde motivasyonunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

günbatımı denize atlamak
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.