27 Kasım 2017

Kendinizi ve Hayatınızı Geliştirmeniz için 10 Pratik Yöntem

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Erken Uyanın

Yüzlerce defa duyduğunuza eminiz, ama söylemeden geçemeyeceğiz: erken uyanın!

Güne okula ya da işe gitmeden kısa bir süre önce başlamak yerine yeni bir alışkanlık geliştirin. Günlük rutininize başlamadan önce meditasyon ya da egzersiz yaparak, hobilerinize zaman ayırarak ya da önemli ve odaklanmanızı gerektiren işlerinizi hallederek başlayabilirsiniz. Böylece, rutin işlerinizi bitirdiğinizde hala kendinize zaman ayırabilecek ya da yeni şeyler deneyecek vakti bulabileceksiniz.

Kitap Okuyun

Her gün bir kitap bitirecek vaktiniz olmayabilir; ancak en azından günün bir bölümünü kitap okumaya ayırabilir ya da kendinize günlük sayfa hedefi koyabilirsiniz.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz bir hedef olmadığını farkındayız. Ancak her gün kısa bir süre çalışarak her zaman öğrenmek istediğiniz o dilde okumaya ve konuşmaya başlayabilirsiniz.

Meditasyon ve Egzersiz Yapın

Her gün egzersiz ve meditasyon yapmanın zihin üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlandı. Daha sağlıklı, enerjik ve zinde olmak için her gün yalnızca 20 dakika da olsa egzersiz ya da meditasyon yapabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde meditasyon veya egzersiz yapmak fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak dengede kalmanıza; odaklanma ve problem çözme becerilerinizin gelişmesine ve daha nitelikli bir şekilde dinlenmenize yardımcı olacağını unutmayın.

Küçük Adımlarla İlerleyin

Hayallerinizi, hedeflerinizi ve planlarınızı küçük adımlar ve aşamalar halinde yazın. Böylece her gün onlara ulaşmak için küçük de olsa bir şeyler yapmış olacaksınız ve zihninize hapsolan hayallerinizin ve hedeflerinizin zamanla gerçekleşmeye başladığını göreceksiniz.

Haftadan Haftaya, Aydan Aya Değişin

Sevmediğiniz özelliklerinizi ve alışkanlıklarınızı bir anda değiştiremeyebilirsiniz. Bunun yerine değiştirmek istediklerinizi listeleyin ve her hafta ya da her ay birini değiştirmek için çaba gösterin. Kısa sürede hoşlanmadığınız şeyleri hayatınızdan çıkarmaya başladığınızı göreceksiniz.

Negatif İnsanlardan Uzaklaşın

Sizi olumsuz etkileyen, olumsuz duygu ve düşüncelere yönelmenize sebep olan insanlarla görüşmek zorunda olmadığınızı unutmayın.

Teknolojiden Uzaklaşın

Televizyon izlemeyi bırakın. Hobileriniz ve sevdikleriniz için ya da egzersiz yapmak için fazlasıyla zamanınız kaldığını göreceksiniz.

Geçmişe Odaklanmaktan Vazgeçin

Geçmişteki güzel anıları ya da pişmanlıkları düşünerek bugünü ertelemekten vazgeçin.

Hobilerinize Zaman Ayırın

Belki aylardır elinize almadığınız gitarınıza, oltanıza, fotoğraf makinenize daha fazla zaman ayırın. Yeteneklerinizin körelmesine izin vermeyin.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.