26 Kasım 2019

Erdemli İnsanların 10 Özelliği

Tevfik Emre Aydın

~5dk

YALAN SÖYLEMEZLER  

Doğruluk en büyük erdemdir derler ya… Gerçekten de öyle. Eğer insan konuşurken yalan söylüyorsa hayatında hiçbir işi doğru yapmaz. Bunu bizzat tecrübe ettiğim için bu kadar rahat söylüyorum. Doğruluk en başta dinimizin emridir zaten. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) karşılığında cenneti garanti edeceğini söylediği altı şeyden ilki doğru sözlülüktür. Erdemli insanlar hiçbir durumda yalan söylemezler. Her şey aleyhlerine olsa bile.

güven

EMPATİ KURMAYI BİLİRLER

Empati kurmak karşımızdaki insanı anlamak adına çok önemli bir erdemdir. Dünyaya diğer insanların gözünden bakabilmeli kendimizi onların yerine koyabilmeliyiz. Karşımızda hiç sevmediğimiz bir insan olsa bile müşkül bir durumda onu anlayabilmeli ve yardım edebilmeliyiz.

yardım

FARKLI GÖRÜŞLERE SAYGILIDIRLAR

Farklılıklara saygı duymak çok büyük bir erdemdir. Karşımızdaki insanın dünyaya bakış açısı, siyasi ve politik görüşü; dini, dili, ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun saygı göstermeliyiz. Evet, hiç kimse hiç kimseyi sevmek zorunda değil ancak herkes herkese saygı göstermek zorundadır.

insanlar

DİNLEMEYİ BİLİRLER

Ne demiş atalarımız, “Söz gümüş ise sükût altındır.” Dinlemek konuşmaktan daha önemlidir hem dinimizde hem kültürümüzde. Dinlerken de saygılı ve sessizce, konuşmacının lafını bölmeden dinleyebilmeliyiz. 

sohbet dinlemek

ARGO VE KÜFÜR KELİMELERİ KULLANMAZLAR

Konuşma adabı denen bir şey var neticede. Günümüzde bu her ne kadar unutulmaya yüz tutmuş olsa da hatırlatmak boynumuzun borcudur. İnsanlarla konuşurken küfür kelimeleri sarf etmek, argo kullanıp onları kırmak ne kadar da çirkin bir davranıştır. Erdemli insanlar bu hususa önem verirler ve bu tarz bir konuşma şeklini en başta kendilerine yakıştıramazlar.

sohbet

TEŞEKKÜR ETMEYİ BİLİRLER

Teşekkür etmek en temel erdemlerden birisi, bence. Bir arkadaşımızdan veya yanımızdan geçen herhangi birinden yardım istediğimizde, bu yardımın karşılığı olarak bir teşekkürü çok görmemeliyiz bence. Sonuçta kimse kimseye yardım etmek zorunda değil. Ancak buna rağmen yardım ediyorsa bir teşekkürü de hak ediyordur. 

not çiçek

ÖZÜR DİLEMEYİ BİLİRLER

Özür dilemek hepimizin bildiği gibi hiç de zor bir davranış değil. Peki, neden bunu yapmakta bu kadar zorlanıyoruz? Özür dilemek bir küçük düşmüşlük ya da bir eziklik göstergesi değil ve asla da olmayacak. Hatalıysak hatamızı kabul etmeli ve özür dilemeliyiz. 

özür

BAŞKASINI KÜÇÜK VE HOR GÖRMEZLER

Bir diğer deyişle gurur ve kibir yapmazlar. Erdemli insanların en önemli özelliklerinden birisi de alçak gönüllülükleridir. Onlar için insanlar eşittir ve aralarında hiç kimsenin hiçbir üstünlük arz edici özelliği yoktur. Ne makam, ne servet, ne de diğer etmenler. Kendileri de bu eşitliğe dahildirler ve her ne olursa olsun çevrelerindeki insanları hor görmez küçümsemezler.

eşitlik gökkuşağı

SABIRLI DAVRANIRLAR

Sabırlı olmakta yine dinimizin övdüğü erdemlerden birisidir. Yine Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) her durumda sabırlı davranmamızı ve dua etmemizi tavsiye etmiştir. Hayatta karşılaştığımız zorluklar karşısında, beklediğimiz bir şeyde sabırlı olmak bizi çoğu zaman başarıya ulaştırır. 

sabır mağara insan

ÖNYARGILI DEĞİLDİRLER

Önyargı, tanımadığımız bir insan ya da bilmediğimiz bir olayla ilgili peşin hükümlü olmaktır. Önyargılarımız çoğu zaman iyi olmayan düşüncelerimizden oluşur ve genellikle haksız çıkarız. Bu nedenle birini iyice tanımadan hakkında herhangi bir şey konuşmamalı, iç yüzünü bilmediğimiz bir olay hakkında kimseyi suçlamamalıyız.

farklılık
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Tevfik Emre Aydın

Tevfik Emre Aydın

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.