15 Haziran 2021

Yaratıcılığınızı Geliştirmenize Yardımcı Olabilecek ve Hemen Başlayabileceğiniz 10 Hobi

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Mevsim ne olursa olsun, zamanı keyifle geçirmek ve yaratıcılığınızı geliştirmek için hemen başlayabileceğiniz 10 hobi:

Mum veya Sabun Yapımı

Hobiniz için evinizde yeterli alanınız, hayatın koşturmacasında bolca zamanınız olmayabilir. Kısa süreler de olsa zamanı verimli kullanabileceğiniz ve aynı zamanda fayda sağlayabileceğiniz bir hobi edinmek istiyor olabilirsiniz. 

İşte bu noktada sizin için en uygun hobi, sabun veya mum yapmak olabilir. Yapacağınız sabun veya mumları her zaman kullanabilir, hatta sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. 

Yalnızca birkaç malzemeye ihtiyaç duyacağınız mum ve sabunları yapmayı öğrenmek için, çevrimiçi birçok kaynağa ulaşabilirsiniz.

mum

Kodlama Öğrenmek

Hem bir hobi edinmek hem de üretken olmak istiyorsanız, kodlama öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

Kodlama öğrenerek hem bugünün ve geleceğin dünyasına daha hakim olacağınız bilgi birikimine sahip olabilir hem de kariyerinizde bir fark yaratabilirsiniz. Üstelik birçok çevrimiçi kaynak sayesinde kodlama öğrenmek eskisine kıyasla çok daha kolay.

kodlama

Takı ya da Aksesuar Yapımı

Boş zamanlarınızda ipler, boncuklar, taşlar ve kumaşlar gibi çeşit çeşit malzemeyle hem kendiniz hem de sevdikleriniz için stilinize uygun takılar ve aksesuarlar yapabilir, sahip olduklarınızı yenileyebilirsiniz.

takı

Görsel Düzenleme

Az sayıda ekipmanla çektiğiniz fotoğrafları dilediğiniz gibi düzenlemek ve mükemmel hale getirmek istemez miydiniz?

Çevrimiçi kaynakları kullanarak kolaylıkla öğrenebileceğiniz birçok program bulunuyor. Bunlardan herhangi birini öğrenerek hem fotoğraflarınızı düzenleyebilir hem de dilediğiniz şekilde içerikler hazırlayabilirsiniz.

görsel düzenleme

Kart Yapımı

Sevdiklerinizin özel günlerini kutlamak ya da yalnızca boş olan duvarlarınızı renklendirmek için farklı boyutlarda kartlar yapabilirsiniz.

Yalnızca kağıtlar, kartonlar ve renkli kalemlerle yapabileceğiniz kartları kurdelalar, boncuklar veya fotoğraflarla eşsiz hale getirebilirsiniz.

kart tebrik kartı

Kaligrafi

Güzel yazı sanatı olarak da tanımlanabilecek kaligrafi için yalnızca kağıda, birkaç kaleme, mürekkebe ya da birkaç fırçaya ve boyaya ihtiyacınız var. Üstelik kaligrafi öğrenmek için yalnızca birkaç video izlemeniz yeterli olabilir.

kaligrafi güzel yazı

Yeni Bir Dil ya da İşaret Dili Öğrenmek

Hem faydalı hem de zamanınızı verimli bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilecek, kolay ve masrafsız bir hobi arayışındaysanız; yeni bir dil öğrenmek tam size göre.

Artık yeni bir dil öğrenmek için bir kursa ya da o dilin konuşulduğu ülkeye gitmeye gerek yok. Öğrenmeyi çok istediğiniz o dili öğrenmek için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz uygulama bulunuyor.

İşaret dili öğrenmek içinse, ücretsiz çevrimiçi kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

işaret dili

Dikiş Dikmek ya da Örgü Örmek

Hem meditasyon niteliği taşıyan hem de kendiniz ve sevdikleriniz için yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz bu iki hobi ile ekranlardan da uzaklaşabilirsiniz. 

Ayrıca hiç bilginiz yoksa, yine pek çok çevrimiçi ve basılı kaynaktan hem örgü örmeyi hem de dikiş dikmeyi öğrenebilirsiniz.

dikiş

Bahçecilik

Hem eğlenceli hem iyileştirici hem de tatmin edici bir hobi arayışındaysanız ve imkanınız varsa, evinizde veya balkonunuzda bile çiçek, sebze, meyve ya da bitki yetiştirebilirsiniz.

bahçecilik

Boyama veya Çizim

Yalnızca kağıt, kalemler, fırçalar ve boyalarla çizim veya boyama yapabilirsiniz. Dilerseniz, yetişkinler için hazırlanmış boyama kitaplarını kullanabilir, dilerseniz çevrimiçi ve basılı kaynaklarla yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

boyama resim
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.