28 Nisan 2020

Kendini Gerçekleştiren İnsanların 10 Özelliği

Büşra Çabuk

~5dk

Hümanisttik psikolojinin kurucularından Abraham Maslow ve Carl Rogers’a göre; insan doğası iyidir ve gelişmeye açık bir yapıya sahiptir.

Onlara göre; insanların temel ve gelişimsel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak potansiyellerinin farkına varmaları için uygun ortam sağlandığında, kendilerini gerçekleştirme ihtimalleri daha yüksektir.

Peki, nedir bu kendini gerçekleştirme? Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin en tepesinde bulunan kendini gerçekleştirme; kişinin kendi potansiyelini ortaya çıkarması, hayatı ve kendisini sorgulaması, hayattan ne istediğini biliyor olması ve insanın kendisini geliştirmesi ile ilgili duyumsadığı ihtiyaçlar bütünüdür.

Buna göre, kendini gerçekleştiren insanlar şu özelliklere sahiptir:

Gerçeği nesnel bir şekilde değerlendirebilme

Bu insanlar kendi önyargıları, beklentileri ve istekleri dışında yaşadıkları dünyanın gerçeklerini farkedip ona göre davranabilirler. Etraflarındaki insanları olduğu gibi algılarlar, kalıplaşmış düşünceler yerine somut fikirlere açıktırlar.

arkadaşlar gün batımı

Kendilerini olduğu gibi kabul etme ve buna göre davranabilme

Kendi değerlerinin ve yönelimlerinin farkındadırlar. Başkalarının fikirlerine empoze olmak yerine, kendi oluşturdukları değerler sistemleri vardır ve davranışlarını bunlar motive eder. Samimi, spontane ve olduğu gibi davranırlar.

kadın bayrak renkler gökkuşağı

Evrensel problemlere karşı ilgili olma

Kişisel olmayan, ama başka bir canlıya veya evrene zarar verebilecek olaylara karşı dururlar. Etik ve felsefik bir görüş geliştirirler. Doğru buldukları konulara kendini adayabilirler ve bu konuda sonuna kadar sorumluluk alabilirler.

antika dünya

Kendine yetebilme

Kendi problemlerini çözebilirler. Başkalarından herhangi bir beklentiye sahip değildirler. Diğerlerinin ne dediğine takılmaz kendi dünyalarında soruları yanıtlayabilirler. Sorunlar karşısında sakin olup, kendi çözümlerini üretirler.

özgürlük doğa

Bağımsızlık ve özerklik hissetme

Bu insanlar çevreleriyle iç içe geçmiş değildirler. Fiziksel ve sosyal çevreden bağımsız olarak yaşayabilirler. Mahremiyet onlar için önemlidir. Her zaman kendilerine ayırdıkları özel bir alan vardır ve buraya yaklaşılmasına izin vermezler.

doğa tırmanış

Takdir edebilme

Başkalarının yaptığı güzel ve başarılı şeylerin farkındadırlar ve onlara karşı herhangi bir kıskançlık ya da kötü bir düşünce duymadan, sevinci paylaşıp aynı coşkuyu duyabilirler. Güzel şeyleri takdir etmek onlar için olması gereken doğal bir harekettir.

arkadaşlık

İnsanlıkla özdeşleşebilme ve empati duygusu

Diğer insanlara karşı herhangi bir ayrımcılık, nefret duygusu taşımazlar. Bütün insanlar onlar için eşittir ve hepsi iyi yaşamayı hak eden canlılardır. Diğerlerinin sorunlarına karşı empatik duygular geliştirip çözüm odaklı yaklaşırlar.

el birliği

Demokratik bir yapıda olma

İnsanları ırk, din gibi özelliklere göre ayırmaz herkesle dost olabilirler. Fakat onlar için sağduyu, bilgi ve iyi kişilik özellikleri daha önemlidir ve bu özelliklere sahip insanları diğerlerinden rahatlıkla ayırıp ona göre davranış sergileyebilirler. Daha derin kişilerarası ilişkiler geliştirebilirler.

eşitlik

Yaratıcıdırlar

Herhangi bir alanda yeni görüşler geliştirebilir, olaylara farklı açılardan yaklaşabilirler. Yeni şeyler keşfetmeye açıktırlar. Hayatlarının her alanında yaratıcı tutum ve davranış görmek mümkündür. Yeni ve orijinal ürünler çıkartmaya hazırdırlar.

yaratıcılık

Doruk yaşantılar deneyimleme

Hayatlarında bir sürü doruk yaşantı hissi duyumsarlar. Bunlara mutluluk ve tüm potansiyelini kullanmaktan doğan memnuniyetin en zirvede hissedildiği noktalar diyebiliriz. Bireyin özelliklerinin farkında olup ihtiyaçlarına odaklanması ve bunları karşılaması sonucunda sevgi, yaratıcılık ve rahatlama hissetmesidir. Yoğun heyecan yaşayabileceği durumlara girmek onlar için alışagelmiş durumlardır.

coşku doğa
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Büşra Çabuk

Büşra Çabuk

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.