1 Mart 2023

10 Maddede Mel Robbins’in 5 Saniye Kuralı

Meral Yılmaz

~3dk

5…4…3…2…1…Başla!

Ortaya Çıkışı

5 Saniye Kuralı, Amerikalı bir televizyon sunucusu, yazar ve motivasyon konuşmacısı olan Mel Robbins’e ait. Kural ilk olarak, Mel Robbins’in bir TEDx konuşması sırasında doğdu.


Neden 5 Saniye Kuralı?

Robbins’e göre hayatta İhtiyacımız olan şey bir “itme” gücü ve bu kural sayesinde gereken itişi kendinize sağlıyorsunuz.

Daha üstün bir hedefiniz için gerekli dürtü ve bağlantı sağlanınca, geri sayımınızı başlatıyorsunuz.

Bu kurala göre, aksiyon almak istediğinizde beyninizin bahane üretmesine izin vermeden, 5 saniyelik bir geri sayımla birlikte harekete geçiyorsunuz.

5,4,3,2,1…Başla!

Mel Robbins’e göre, hayatta “mükemmel bir an” yoktur ve o anın kendiliğinden gelmesini veya dileğinizin kendiliğinden gerçekleşmesini istiyorsanız, oldukça uzun bir süre bekleyebilirsiniz.

Bir diğer açıdan, yapılan araştırmalara göre, kararlarımız arasında beş saniyelik bir boşluk oluyor. Bu kural sayesinde ise, duygularınızın kararlarınızı ve yapmanız gereken işleri etkilemesine izin vermeden harekete geçiyorsunuz.

Nasıl Uygulanır?

Uygulama seviyenize bağlı olarak 5 saniye içinde, teorik olarak 4 veya 3 saniye içinde başlamanız önemlidir. Bir dürtüye aktif olarak tepki veremezseniz, dürtü geçer ve hiçbir şey değişmez.

Basit bir geriye doğru sayma eylemiyle, beyninin göreve odaklanmasını sağlamak ve böylece beyni varsayılan erteleme ve bahaneler üretme ayarından uzaklaştırma hedeflenir.

Charles Duhigg de 5 Saniye Kuralı’nı destekleyici bir şekilde, The Power of Habit’te kitabında şöyle yazmıştır:

“Şampiyonlar olağanüstü şeyler yapmaz. Onlar sıradan şeyler yaparlar ama düşünmeden yaparlar. Öğrendikleri alışkanlıkları sürdürürler.”

Eleştiriler

Öte yandan kural için olumsuz eleştiriler de bulunuyor. Örneğin; bazıları kuralın davranış değişikliğine kalıcı olarak katkıda bulunduğuna dair bilimsel olarak güvenilir bir kanıtın olup olmadığını sorgularken, kural sonucunda meydana gelecek davranış değişikliğinin olumlu olup olmayacağını da merak ediyor. 

Kitap, tüm bu eleştirilere rağmen, “self-help” kitapları kategorisinde en çok satanlar arasına girdi ve yaklaşık 2 milyon kopya satmasının yanı sıra 33 farklı dilde yayımlandı.

Sonuç olarak…

5 Saniye Kuralı, insanları düşünmeden harekete geçmeye teşvik etmeye çalışır. Hayatımızdaki büyük değişiklikler genellikle küçük adımlarla gerçekleşir ve bu teknik, küçük adımlarla kendini yönetmeyi amaçlar. Kendiniz de deneyebilirsiniz! Sonuçta yalnızca 5 saniyenizi alacaktır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Meral Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.