1 Nisan 2021

Gelire Göre Dünyanın En Büyük 10 Endüstrisi

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Küresel Hayat ve Sağlık Sigortası Yüklenicileri

IBISWorld’ün 2021 yılı verilerine göre; gelire göre dünyanın en büyük endüstrisini, 4.384,3 milyar Dolar ile küresel hayat ve sağlık sigortası yüklenicileri oluşturuyor.

Finans sektörünün hayati parçalarından biri olan endüstrinin, dünya nüfusu arttıkça rağbet görmeye ve tahtını korumaya devam edeceği tahmin ediliyor.

gelire göre dünyanın en büyük 10 endüstrisi 2021

Küresel Emeklilik Fonları

2021 yılı verilerine göre; küresel emeklilik fonları, 3.564,4 milyar Dolar ile dünyanın en büyük ikinci endüstrisi konumunda.

Olumlu yatırım getirileri ile artan katkı seviyelerinin bir sonucu olarak güçlü bir büyüme yaşayan endüstri, yaşlanan küresel nüfusun emeklilik gereksinimlerini karşılamada birincil yol olarak görülüyor.

Küresel Ticari Gayrimenkul

2015-2016 yıllarındaki küçülmenin ardından gerçekleşen küresel ekonomik büyümenin etkisiyle geliri giderek yükselerek 3.167,8 milyar Dolara çıkan küresel ticari gayrimenkul yatırımlarının; pandemi ve ekonomik belirsizlik sonucunda ciddi bir küçülmeye gideceği öngörülüyor.

gayrimenkul

Küresel Otomobil Satışları

Küresel otomobil satışları sektörünün 2021 yılı geliri 3.138,5 milyar Dolar oldu.

Sektördeki bu büyümenin, kişi başına düşen gelirin artması, artan küresel tüketici harcamaları ve gelişmekte olan ekonomilerde otomobil satışlarının teşvik edilmesi sebebiyle büyüdüğü; ancak gelecek yıllarda, özellikle de pandeminin etkisiyle, düşeceği tahmin ediliyor.

Küresel Otomobil Üretimi

Küresel otomobil üretimi, 2.976,5 milyar Dolarla, gelire göre dünyanın en büyük 10 endüstrisi içinde beşinci sırada yer alıyor.

Teknolojik açıdan yaşanan pek çok iyileştirme ve katı yasal gereklilikler sebebiyle otomobil üreticilerinin güvenlik, navigasyon özellikleri ve yakıt verimliliği gibi konularda gösterdiği özen ve çabalar sonucunda, sektörün dünya çapındaki gelirinin giderek artacağı öngörülüyor.

mercedes araba

Küresel Genel Sigorta Yüklenicileri

Özellikle gelişmekte olan piyasalarda daha fazla tüketicinin sigorta ürünleri satın almasıyla büyüyen sektör, 2021 yılında 2.535,2 milyar Dolar gelir elde etti. 

Küresel Ticari Bankalar

2021 yılında, 2.341 milyar Dolar gelirle yedinci sırada yer alan ticari bankalar, 2008 yılında yaşanan küresel mali krizin ardından toparlanarak büyümeye devam ediyorlar. Küresel ticari bankaların, özellikle artan kredi talepleriyle gelirini artırması bekleniyor.

bankalar

Küresel Petrol ve Gaz Arama ve Üretimi

Küresel petrol ve gaz arama ve üretimi endüstrisinde, operatörler dünyanın her yerindeki petrol ve gaz rezervlerini buluyor ve çıkarıyorlar. Üretimdeki istikrarlı büyümeye rağmen, son beş yılda fiyatların dalgalanması, arz artarken küresel talebin yavaşlamasına bağlanıyor.

Endüstri geliri, 2021 yılı verilerine göre 2.073,5 milyar Dolara geriledi.

Küresel Otomobil Parçaları ve Aksesuarları İmalatı

Sektörün geliri, 2021 yılında 1.872,8 milyar Dolar oldu. Son yıllarda, özellikle orta sınıfın yeni arabalara olan talebi arttıkça, sektörün en büyük müşterileri olan otomobil üreticilerinin otomobil parçaları ve aksesuarlarına olan talebi de artıyordu. Ancak pandeminin yarattığı ekonomik dalgalanma sebebiyle, ilerleyen dönemde sektör gelirinde düşüş olması bekleniyor.

otomotiv parça

Küresel Turizm

Küresel turizm geliri, pandeminin sebep olduğu yurtdışı seyahatlerindeki azalmayla ciddi bir kayba uğradı. Bu düşüşün önümüzdeki dönem de devam edeceği tahmin ediliyor.

Küresel turizm, pandeminin yarattığı sonuçlara rağmen, 1,5 milyar Dolarlık geliriyle ilk onda yer almayı başarıyor.

Not: Listemiz, IBISWorld tarafından hazırlanan, 2021 yılında gelire göre dünyanın en büyük endüstrileri listesi kaynak alınarak hazırlanmıştır. 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.