20 Ekim 2017

10 Adımda Daha Verimli Olun

Burcu Tur Yüksel Akay

~9dk

Verimli olmak ya da olmamak, yalnızca iş ya da eğitim yaşamımızı değil; hayatımızın tümünü etkiliyor. Çünkü verimlilik zaman yönetimini, üretici olmayı ve yaptıklarımızın nitelikli sonuçlar vermesini de içeriyor.

Verimliliği gün boyu sürdürmek

Gün içinde çok sayıda sorumluluğu eksiksiz yerine getirmemiz gerekiyor. Pek çok uyarana aynı anda maruz kalıyoruz ve aynı anda farklı alanlardaki işlerimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Tüm işlerimizi halledebilmek için kimi zaman 24 saat, 7 gün hatta bir yıl yetersiz gelebiliyor.

Yaşamın her anında verimli olabilmek için öncelikle sağlıklı; fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak dengeli olmak gerekiyor. Bu dengeyi sağlamak ve korumak için sağlıklı beslenmeye, yeterince su ve sıvı tüketmeye, yeteri kadar uyumaya ve gün içinde dinlenmeye zaman ayırmak gerektiği araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

Bu etkenlerin her biri kişiden kişiye farklılık gösterdiği için; ne kadar sürede dinlendiğinizi, ne miktarda su içmeniz gerektiğini ve hangi besinlerin bedeninize iyi geldiğini keşfederek verimli olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Çalışırken verimli olmak

Farklı çalışma yöntemleri denemek ve imkanınız varsa zaman zaman çalıştığınız ortamı değiştirmek bakış açınızı değiştirerek daha yaratıcı olmanıza ve zihninizin tazelenmesine yardımcı olabilir. Çalıştığınız alan yeteri kadar aydınlık olmalı. Masanızın ya da çalıştığınız yerin pencereleri görüyor olması karşınızda binalar olsa bile aydınlık hissini vurgulayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra çalışma alanınızın düzenli olmasına özen göstererek dikkatinizin dağılmasını engelleyebilir, aradığınız malzemelere hızla ve kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylece zaman kaybını önlemenin yanı sıra çalışmalarınıza odaklanabilmeniz de kolaylaşacaktır.

Son olarak; bazılarımız gündüz saatlerinde bazılarımız ise akşamları daha verimli oluruz. Günün en verimli olduğunuz saatlerini öncelikli ve önemli işlerinize ayırarak, veriminizin daha düşük olduğu zamanları ise yoğun bir odaklanma gerektirmeyen işlerinize ayırarak daha verimli bir gün geçirebilirsiniz.

Bedensel verimlilik = Zihinsel verimlilik

Fiziksel olarak zinde, enerjik ve sağlıklı olmak zihinsel süreçleri de olumlu yönde etkiliyor.

Her gün kısa süreler de olsa meditasyon ve egzersiz yapmaya zaman ayırmak hem zihninizi dinlendirecek hem de sakinleşmek ve yenilenmek için fırsat yaratacaktır. Her sabah yoga, koşu, yürüyüş ya da ilgilendiğiniz başka bir dalda spor yaparak daha zinde ve daha sağlıklı olabilir; aynı zamanda da enerjinizi daha dengeli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde gün içinde meditasyona zaman ayırarak beyninizin ve bedeninizin işlerinizden ve sorumluluklarınızdan uzaklaşarak gerçek anlamda dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Müzik dinleyerek daha verimli olun

Duyduğumuz seslerin, özellikle de melodilerin duygularımızı ve düşüncelerimizi etkilediği araştırmalarla kanıtlandı. Yüzyıllardır müzikle terapi uygulanırken neden müziği kullanarak verimliliğimizi artırmayalım? Çalışırken dinlemek için enerjik ve yaratıcı hissettiğiniz, odağınızı dağıtmayacak şarkılardan bir liste hazırlayabilirsiniz.

Müzik dinleyerek çalışmanın verimlilik üzerine etkilerinin araştırıldığı bir çalışmanın sonuçlarına göre; çalışırken sözsüz müzikler ya da tanımadığımız şarkılar dinlemek odaklanmaya ve yaratıcılığa olumlu yönde etkiliyor.

Sosyalleşirken verimli olmak

Hepimiz çalışırken verimli olmaya odaklanıyoruz. Çalıştığımız sürelerde verimli olmamızı etkileyen en önemli faktörlerden biri de, çalışmadığımız sürelerde gösterdiğimiz verimlilik.

Sosyalleştiğiniz sürelerde, evde ya da dışarıda geçirdiğiniz dinlenme sürelerinde işinizden, derslerinizden ve sorumluluklarınızdan tamamen uzaklaşmak zihninizin dinlenmesine yardımcı olarak işlerinize geri döndüğünüzde daha aktif bir odaklanmayı sağlayacaktır.

Keyif aldığınız, yanında rahat olduğunuz insanlarla; sevdiğiniz yerlerde vakit geçirin. Zihninizi özgürleştirin, enerjinizi pozitife çevirin, zihninizi tazeleyin; sosyal medyadan ve hayatınızı işgal eden teknolojik cihazlardan uzaklaşın ve dinlenmenin, sosyalleşmenin hakkını verin.

Günün ilk saatlerini verimlilik ateşi olarak kullanmak

Çok sayıda sanatçının ve bilim insanının gün doğumuyla uyandığını ve çalışmaya başladığını duymuşsunuzdur.

Konsantrasyon gerektiren, önemli işlerinizi zihninizin en açık ve taze, bedeninizin en dinç olduğu saatlerde tamamlamak hem gün içindeki iş yükünüzü azaltacak hem de işlerinize gereken özeni göstermenize yardımcı olacaktır.

Kesintisiz çalışmak mı, dinamik molalar mı?

Uzun süreli, aralıksız çalışmalar yerine 15 ile 45 dakika arasında süren kısa çalışma süreleri ve işten tamamen uzaklaşarak geçireceğiniz 5-10 dakikalık molalar daha verimli olmanıza yardımcı olacak bir diğer etken.

Belirli, kısa sürelerde dışarıdan gelen diğer uyaranlarla vakit kaybetmeden çalışarak daha hızlı ilerleme gösterebildiğinizi göreceksiniz. Ayrıca aynı anda birden fazla işle ilgilenmek yerine tek bir işle ilgilenmek daha verimli olmanıza ve daha nitelikli üretimde bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Program yaparak verimli olun

Günlük, haftalık ve durumunuza uygun olarak aylık programlar yaparak daha verimli olabilirsiniz. Güne o gün neler yapacağınızı bilerek başlamak, günü daha hızlı bir şekilde programlamanızı ve yapacaklarınızı unutmamanızı sağlayacaktır.

Programınızı oluştururken yalnızca işlerinize değil, sosyal aktivitelerinize de yer vererek hem motivasyonunuzu artırabilir hem de keyifli zaman geçirmek için daha aktif bir çaba gösterebilirsiniz. Gün içinde yapacaklarınızın yer aldığı böyle bir program, yaşam hikayenizin de bir resmi olacak.

Daha basit, daha verimli

Evinizi, iş yerinizi; tüm yaşam alanlarınızı gereksiz eşyalardan arındırarak, düzenleyerek ve eşyalarınızı sınıflandırarak dikkatinizin dağılmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca gereksiz eşya yükünden kurtulmak hem bahaneleri hayatınızdan çıkartmanıza yardımcı olacak hem de zamanınızı önemli olmayan şeylerle geçirmenizi  engelleyecektir.

Motivasyon

Motivasyonunuzu artırmak, sürdürmek ve enerji seviyenizi korumak için yaşam alanlarınızda sevdiğiniz, size pozitif enerji veren eşyalar, çiçekler, notlar, resimler ve fotoğraflar kullanabilirsiniz.

Hayatınızın her anında, yaptığınız her şeyde motive olmak ve motivasyonunuzu korumak için sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek, sevdiğiniz yerlere gitmek, seyahat etmek, hobilerinizle ilgilenmek, yeni aktivitelere zaman ayırmak, yeni insanlar tanımak, sanatsal aktivitelerde yer almak ve dans etmek gibi sizi olumlu yönde etkileyecek etkinliklere daha fazla zaman ayırabilir, yaşamınızı renklendirebilirsiniz.

Her daim verimli ve yaratıcı olmak, yaşamdan keyif almak dileğiyle…

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.