23 Eylül 2019

10 Maddede Zihin Kontrolü

Arda Ös

~10dk

Televizyon

Hipnozu öğrendiğimde TV’nin gücüne de şahit oldum. Hipnoz 3 seviyede gerçekleşmekte. 

Hafif Hipnoz; araba sürerken, TV seyrederken. 

Letarji; kaslarınızın kontrolünü tam olarak gerçekleştiremediğiniz ve dışarıdan gelen etkilere açık olduğunuz, ama yine de dışarıdan gelen uyaranlara tepki verdiğiniz aşama.

Katalepsi; kasların kontrolünü tamamen kaybettiğiniz, dışarıdan gelen uyaranları sadece duyduğunuz ve etkiye göre hareket edilen aşama. En masum olmayanın hafif hipnoz olduğunu söyleyebilirim çünkü, tüm kontrol sizdeymiş hissini yaratır oysa gerçek farklıdır.

televizyon zihin kontrolü

İlişkiler ve İletişim

İlişkide en başarılı zihin kontrol tekniği, Halo Etkisidir. Birisinin sadece yakışıklı veya sadece “hoş” olduğunu düşünmezseniz. Aynı zamanda o kişi kontrolsüz önyargınızda başarılı, çalışkan, her şeyin en iyisini bilendir. Hatırlıyor musunuz; -bir kişiyi tanımanın en iyi yolu o kişi ile seyahat etmektir.- deyişinin kökeni Halo Etkisinden kurtulmak içindir. Karşı taraf aslında olduğu kişide fakat sizin ona yüklediğiniz anlamlar karşısında, bir anda “olması beklenen” kişi de olabilir. İkisinin ayrımı için zaman en etkili araçtır.

çift yolculuk yol

İmaj

Amerika’da yapılan bir sosyal deneyde, parka çöp attığı “o an” tespit edilen kişilerin 10 tanesine uyarı yapılmış ve bu 10 kişiden sadece 3 tanesi geri dönüp çöpü çöp tenekesine atmıştır. Aynı uyarıyı yapan kişi güvenlik görevlisi kıyafeti giydiğinde ise 10 kişiden 9’u çöpü geri almış ve çöp tenekesine atmıştır.

İmajın karşı taraftaki yansımalarından bir çoğumuz haberdar değildir. Kendimizi iyi hissetmek için zevkli giyiniriz. Oysa giyinmek için seçtikleriniz ile karşı tarafa bir mesaj gönderirsiniz. Eğer iletmek istediğiniz mesaj ile uyumsuz bir imaj içindeyseniz, mesajınız ne denli güçlü olursa olsun istenilen etkiyi yaratamaz.

toplantı iş

Renkler

Kırmızı güç ile özdeşleşir. Siyah ise, lüksü ortaya çıkarır. Kahverengi ve toprak tonları ise düşük frekanstaki enerjinin çağrışımıdır. Sadece bu yüzden, bankacıların kahverengi takım elbise giymesi tercih edilmez. Açık mavi ise sakinleştiricidir. Amerikan Başkanları’nın gergin geçeceği veya söylediklerinde karşı tarafın paniklemesinin istemedikleri mesajları verirken Açık Mavi kravat tercih ettikleri dikkatinizi çekecektir. Trump’ın bu aşamaya gelmesi ile kendisi ile özdeşleşen uzun kırmızı kravatının anlamını şimdi çözmüşsünüzdür. Artık farklı renkleri de tercih ediyor.

renk skalası

Konuşma Hızı

Beynimiz, anlam çıkartmak için -latin harf gruplarında söz konusudur- dakikada 160-180 kelime hızını işleyebilir. Eğer kelime sayısını arttırırsanız -200-220 gibi- karşı tarafın işlem hızı artacak ve elde ettiği hız nedeniyle muhakeme kabiliyetinde zayıflık ortaya çıkacaktır.

Aynı zamanda, hızlı konuşan kişiler dikkati kendi üzerine çekebilirlerse ve birazcık dahi zihin kontrolünü biliyorlarsa, verdikleri doğru duraklamalar ile onlardan kopmak neredeyse imkansızdır. TED Antony Robbins videoları buna örnektir. Çok hızlı konuşur ve tam durması gereken yerde bilinçli boşluklar oluşturur.

Zihniniz onda değildir, o zihninizi kontrol eder. İyi niyetli olarak! Böylece söylediği şeyler derin etkiler bırakır. Örnek vermem gerekirse, Al Gore’un iklim değişikliği için o toplantıya gelen kişiler, motivasyon ile ilgili konuşan Anthony Robbins konuşmasından daha fazla etkilenmiştir.

Not: Sadece konuşma hızını sözcükler kapsamında düşünmeyin. Düşük frekanslı şarkıların duygularınız dolayısıyla zihniniz üzerindeki etkisi yadsınamaz.

konuşma

Ses Tonu

Pozitif psikolojinin babalarından Milton Erickson, 3 ana ses tonundan bahseder.

Arkadaş; bu ton nispeten düşük frekanslı, günlük konuşma ses tonundadır.

Savaşçı; daha yüksek bir frekanstan, daha kısa kelimeleri vurgulayarak aktarılması ile gerçekleşir. Haydi. Şimdi. Hareket geç. İşte zamanı geldi, göreyim seni…

Sakinleştirici; fısıltının çok az yükseltilmiş ve konuşma hızının çok düşük kullanıldığı tondur. Bu 3 tonun zihniniz üzerindeki etkisi tek kelime ile inanılmazdır.

mikrofon

Kelimeler

Sizce neden yıllardır piyasada olan ve üzerinde yapılan değişikliğin o ürününü ana karakterine etkisinin az olduğu halde üzerine “yeni” yazarlar? Sizden beklenen bir açıklamanın en dikkat çeken kısmı; “kısaca” kelimesinden sonraki 1,5 dakikadır. Zihin  kontrolünün özü, dikkati istenilen noktaya, mesaja toplayabilmektir. Sözcüklerin gücünü erken dönemde keşfeden pazarlamacılar; daha etkili, şimdi daha güçlü, …ortak seçimi, doktorların onayladığı gibi kelime gruplarıyla ilgiyi ürüne yönlendirmeyi başarmışlardır. Örneğin; L’oreal’den bir yenilik daha…

Aynı zamanda kullanılan ilk 20 sözcük ile son 20 sözcük, konuşmanın ne olduğu ile ilgili tüm fikri ortaya koyar.

zihin kontrolü kelimeler harfler

Işık

İş insanları akşam yemeklerinin önemli kararlar için ideal ortamlar olduklarını bilirler. Daha yüksek seviye iş insanları ise, -nispeten- loş bir ortamda yenilen akşam yemeğinin karşı tarafa isteğini aktarması ve onaylanması için en uygun ortam olduğunu bilir. Koyu renk takım elbise, loş ortam, muhakkak tatlı -bu tarz toplantılarda hafif olması için meyve tercih edilmez- ve büyük kabul edilmeyecek masa ortamı -çünkü ses tonunu istediğimde arkadaşça istediğimde sakinleştirici olarak kullanabilmeliyim-. Fakat en önemli faktör ışıktır. Romantik bir yemekte mum ışığı çok şeyi değiştirir. Meditasyon yapanların da gün doğumu ve gün batımı seanslarının ışıkla ilgisini gözden kaçırmayın.

günbatımı renkler ışık

Onaylama

Karşı tarafın zihninin en kolay düşeceği tuzaktır. Hem beden dili hem de sözcükler ile onaylama.

Tamamen anlattıklarınıza katılıyorum, -üçüncü kişiye- ne kadar doğru söylüyor değil mi?, ben de sizin gibi düşünüyorum, bunu ben de düşünmüştüm…

Hiçbir zihin onaylamaya kayıtsız kalamaz. Eğer siz onaylarsanız, karşı tarafın sizi onaylamasını kolaylaştırırsınız.

eller onaylama

Jest

Eşinizle bir tartışmadan sonra bir buket çiçeğin yaratacağı etkiyi hiçbir sözcükle ifade edemezsiniz. Beklenmedik zamanda küçük bir armağanın karşı tarafın zihninde yarattığı -armağanın ne olması gerektiğini de biliyorsanız- sevinç fırtınası tarifsizdir.

Mark Zuckerberg, The Facebook’un erken dönemlerinde, The Facebook sitesini ayağa kaldırmak için o dönemde batmış olan Napster’ın eski sahibi Sean Parker ile buluşmuştur. Sean Parker’ın jestleri o kadar etkili olmuştur ki, -karşı taraftaki bayan ile aynı içkiyi içmiş, yaptıklarını sonuna kadar onaylamış, onları takdir etmiş ve ardından- verdiği küçük bir tavsiye olan sitenin isminin başından “the” kelimesi – hemen o toplantı sonunda- kaldırılması gerektiğini iletmiştir. Karar, o toplantı bitmeden alınmıştır.

Facebook. Ha unutmamak lazım, Sean Parker, halen Facebook’un önemli hissedarlarındandır. Payı küçük de olsa, kurucu hisse sahibidir.

Zihin kontrolü doğru ellerde yanlış olarak gerçekleşemez. Fakat yanlış ellerde istenmeyen sonuçların kendiliğinden doğmasına neden olur. Siz neler olup bittiğini anlamadan, en bilinçli halinizle bile hiç arzu etmediğiniz bir eylemi başlatabilirsiniz.

Öğrenmek kolaydır fakat iş uygulamaya geldiğinde ‘tecrübe’ gerektirir.

çiçek buketi
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.