6 Mart 2023

Doktor Gabor Maté’nin Vücudunuz Hayır Diyorsa Kitabından Hayata Bakışınızı Değiştirebilecek 10 Alıntı

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kısaca Gabor Maté

1944 yılında Budapeşte, Macaristan’da dünyaya gelen Gabor Maté, 1956 yılında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etmiştir. Önceleri yerel bir lisede tarih öğretmeni olarak görev yapan Maté, tıp öğrenimi gördükten sonra ağırlıklı olarak AIDS hastaları, zihinsel engelliler ve uyuşturucu bağımlılarıyla çalışmıştır.

Maté, doktorluk mesleğinin yanı sıra birçok ülkede çok satan listesine girmiş ve yirmiden fazla dile çevrilmiş dört kitaba imza atmıştır.

Not: Alıntılarda sayfa sıraları takip edilmemiştir.

Ciddi bir hastalıkla boğuşan hastalarımın hemen hepsi yaşamlarının önemli bir alanında hayır demeyi öğrenememiş kişilerdi.


Birçok kanser araştırmasında, en tutarlı biçimde tespit edilen risk faktörü, duyguları, özellikle de öfke ile bağlantılı hisleri ifade etme güçlüğüdür. Öfkenin bastırılması, esrarengiz bir biçimde hastalığa yol açan soyut bir duygusal özellik değil, organizma üzerindeki fizyolojik stresi arttırdığından temel bir risk faktörüdür.

Bedeni zihinden ayırarak kavramaya çalışırız. İnsanları büyüdükleri, yaşadıkları, çalıştıkları, oynadıkları, aşık oldukları ve öldükleri ortamdan soyutlanmış bir şekilde yaşıyormuş gibi tanımlamak istiyoruz.

‘Ara ki bulasın’, demiş bir ulu bilge. Arayışın kendisi bulmaktır zaten; zira insan ancak halihazırda var olduğunu bildiği bir şeyi tutkuyla arayabilir.

Örneğin, bir kişi kendisini “kontrol manyağı” olarak nitelendirdiğinde hal böyledir. Oysaki kontrolcü olmak gibi doğuştan gelen bir insan temayülü yoktur. “Kontrolcü” kişilikte var olan şey derin anksiyetedir. İhtiyaçlarının karşılanmadığı algısına sahip bebek ve çocuk, her bir ayrıntıya ilişkin kaygı duyan, obsesif bir başa çıkma tarzı geliştirebilir.

Dışarıda, ışığın altında yapılan bir arama bize sağlığın anahtarını vermez; karanlık ve bulanık bir yer olan içimize bakmamız gerekmektedir.

Anlaşıldığımızı hissettiğimiz oranda kendimizi anlayacak, en derin bilinçaltı seviyelerinde sevildiğimizi algıladığımız oranda kendimizi sevecek, küçük bir çocukken özümüzde hissettiğimiz merhamet oranında kendimize şefkat göstereceğiz.

Bir şeyi reddetmek sizde suçluluk duygusu yaratırken, rıza göstermek ardında bir kırgınlık bırakacaksa suçluluğu tercih edin. Kırgınlık ruhun intiharıdır.

Kendinize bakmanız gerektiğini anlamanız çok önemli, zira kendinize bakmadan kimseye bakamıyorsunuz.

Bazen sorun bizim güçsüz olmamız­ da değil, kendimize dayattığımız taleplerin imkansız olmasında yatıyor.

BONUS

Sağlığımıza yeniden kavuşmanın ilk adımı, pozitif düşünce denen şeye bağlılığı bırakmaktır.

Kapak Fotoğrafı

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.