15 Mayıs 2021

Omega 3 Bakımından En Zengin 10 Besin

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Balıklar ve Diğer Deniz Ürünleri

Uskumru, ton balığı, somon, sardalye ve alabalık gibi yağlı balıklar ile havyar, istiridye ve karides gibi deniz ürünleri, omega 3 bakımından en zengin gıdalar arasında birinci sıradalar. 

Ayrıca deniz ürünleri, içerdikleri vitaminler, mineraller ve doymuş yağ sebebiyle, en besleyici gıdalar arasında da yer alıyorlar.

somon omega 3 bakımından en zengin besinler

Keten Tohumu

Keten tohumu ve keten tohumu yağı omega 3 bakımından en zengin gıdalardan biri olmasının yanı sıra bir E vitamini deposu. Lif bakımından da zengin olan keten tohumu, iltihaplanmaları azaltmaya ve cilt sağlığını iyileştirmeye de yardımcı oluyor.

keten tohumu

Chia Tohumu

Omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra sekiz temel amino asit, manganez, kalsiyum ve fosfor bakımından da oldukça zengin bir besin olan chia tohumu, kalp ve göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

chia tohumu

Ceviz

Omega 3 yağ asitleri, manganez ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olan ceviz, beyin ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye de yardımcı oluyor. 

ceviz

Ispanak

Göz sağlığını iyileştirmeye, kalp sağlığını korumaya ve enerjiyi artırmaya yardımcı olan ıspanak, omega 3 bakımından en zengin besinlerden biri. 

ıspanak

Kırmızı Mercimek

Metabolizmayı hızlandıran; protein, demir, folat ve potasyum bakımlarından zengin olan kırmızı mercimek, aynı zamanda zengin bir omega 3 kaynağı.

kırmızı mercimek

Soya & Tofu (Soya Peyniri)

Soya ve soyadan yapılan tofu, omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra çoklu doymamış yağ, B vitamini, demir, çinko, antioksidanlar ve lif bakımından da zengin besinler arasında yer alıyorlar.

tofu

Kışkabağı

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin besinlerden biri olan kışkabağı, günlük C vitamini ihtiyacımızın neredeyse 1/3’ünü karşılamamıza da yardımcı oluyor.

kışkabağı

Barbunya

Omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra protein, lif ve antioksidanlar bakımından da zengin olan barbunya; kolon sağlığını destekliyor, kandaki şeker seviyesini düzenlemeye ve kilo kontrolüne de yardımcı oluyor.

barbunya

Brüksel Lahanası

Lif, K vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde sağlık açısından birçok faydası bulunan Brüksel lahanası, omega 3 bakımından da zengin olan besinlerden biri.

brüksel lahanası

BONUS

Hardal Tohumu & Hardal Yağı

Omega 3’ün yanı sıra omega 6 ve diğer doymuş yağ içeriği ile enerjiyi artıran hardal tohumu ve yağı; kalp sağlığını desteliyor, soğuk algınlığının tedavisinde kullanılıyor ve vücuttaki iltihabı azaltıyor.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.