22 Şubat 2018

Kahvenin İnanamayacağınız Faydaları

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Bir fincan daha?

Tadı güzel olan şeyler genellikle zararlıdır. Ama kahve onlardan biri değil!

Kimi zaman uykusuzluk ya da mide ekşimesi gibi olumsuzluklara sebep olsa da kahvenin faydaları göz ardı edilmemeli.

Ruh halini iyileştiriyor.

Kahve severler için günün ilk kahvesinin ayrı bir özelliği vardır. Taze kahvenin kokusu yayılmaya başladığında ve ilk yudum alındığında, dünyadaki her şey daha güzel görünmeye başlar.

Kahve, mutluluk verir; sakinleşmenizi ve iyi hissetmenizi sağlar. Bu sadece psikolojik bir etki değil. Arkasında bilimsel bir neden var. Kahve, vücudunuzdaki serotonin, noradrenalin ve dopamin üretimini artırarak ruh halinizin iyileşmesine yardımcı oluyor.

Bunun yanı sıra 2011 yılında yapılan bir araştırma, düzenli olarak kahve tüketen kadınlarda depresyon riskinin azaldığını ve erkeklerde intihar riskini düştüğünü gösteriyor.

Yani, kahve için dünyanın en lezzetli antidepresanı denebilir.

kahve pembe fincan

Zihinsel duyarlılığı ve beyin sağlığını artırıyor.

Ruh halini olumlu yönde etkilemesinin yanı sıra kahve, uzun süreli belleğin gelişmesini de sağlıyor.

Araştırmalar, zorlu görevlerden önce kafein düzeyinin artmasının beyin işlevlerini ve hafızayı artırdığını gösteriyor. Odaklanmaya, tepki verme süresinin kısalmasına ve akıl yürütmeye yardımcı oluyor.

Ayrıca araştırmalar, günde ortalama 3 fincan kahve içmenin Alzheimer hastalığını engellediğini ve Parkinson riskini yaklaşık %25 oranında düşürdüğünü göstermiştir.

kahve macbook

Diyabeti önlemeye yardımcı oluyor.

Kahve, adiponektini artırarak insülin düzeyini ve kan şekerini düzenliyor. Magnezyum ve antioksidanlar içeren bir fincan kahve, diyabetle mücadele etmenize yardımcı oluyor.

Elbette kahvenin etkisi geçici ve halihazırda diyabet hastalığı olanlar için geçerli değil.

kahve değirmeni

Kalbi koruyor.

Kahvenin, genellikle kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediği düşünülür. Ancak yapılan son araştırmalar, tam tersi şekilde kahvenin kalp sağlığına katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Kardiyovasküler sağlık açısından güçlü bir müttefik olan kahve, düzenli tüketimde her iki cinsiyette de kalp krizi riskini –küçük bir oranda da olsa- düşürüyor. Aynı zamanda her gün tüketilen 3-5 fincan kahve, inme riskini önemli ölçüde azaltıyor.

kalp fincan, kahve ve macaron

Karaciğeri koruyor.

Uzun ve zorlu günlerin ardından ya da arkadaşlarınızla eğlenmeye çıktığınız bir gece, tükettiğiniz 1-2 kadeh ya da daha fazla alkollü içeceğin karaciğerinizi ne kadar fazla zorladığını biliyorsunuz.

İyi bir haberimiz var: Kahve, enzim düzeylerini düşürerek tahrip olan karaciğerinizi korur. Ayrıca siroz ve karaciğer kanseriyle de mücadele eder.

Araştırmalar, günde 2 fincan kahve tüketmenin karaciğer hastalığına bağlı hastaneye yatma ve ölüm riskini %50 oranında azalttığını gösteriyor.

filtre kahve

Gözleri güçlendiriyor.

Retina hasarlarını önleyen ve güçlü bir antioksidan olan klorojenik asit (CLA) içeren kahve, retina sağlığını korurken görüşün düzelmesine de yardımcı oluyor.

kahve çiçek dergi

Kanserle savaşıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, kahvenin içerisindeki antioksidanların kanser riskini azalttığını gösteriyor. Özellikle, prostat, meme, karaciğer, akciğer, baş ve beyin kanseri gibi türler üzerindeki etkisinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.

Ayrıca kahvenin melanom riskini azalttığı ve kanserli hücrelerdeki belirli proteinleri bastırarak bu hücrelerin çoğalmasını önlediği de keşfedilmiştir.

keep calm and drink coffee finch

Kilo kontrolünde en büyük dostunuz!

Tabi ki kremalı, çikolatalı ve şuruplu kahve çeşitlerini kastetmiyoruz. Şekersiz ve sütsüz, sade kahve kısa zamanda kilo artışını yavaşlatmaya yardımcı oluyor. Kafein, sinir sistemiyle etkileşime giriyor ve yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlıyor. Ayrıca kahve, metabolizmanın %3-5 oranında hızlanmasına da yardımcı oluyor.

kahve papatyalar

Cinsel yaşamı canlandırıyor.

Kahve, kadınlarda genital kan akışını artırarak uyarılmayı kolaylaştırıyor ve artırıyor. Erkeklerde ise –yaygın olarak karşılaşılan- erektil disfonksiyon (ED) riskini azaltıyor.

beyaz kahve fincanı

Ölüm riskini düşürüyor.

Evet, evet. Kahve, yaşam sürenizi uzatabilir.

Yapılan araştırmalar, yaşlanmanın kronik iltihaplanma ile ilişkili olduğunu ve kahve tüketiminin iltihaplanmayı azalttığını gösteriyor.

 

Kahve ve kahvehane kültürü hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, kahve çeşitlerini bu yazımızdan inceleyebilir ve günümüzün popüler konularından olan ‘Üçüncü Nesil Kahve Akımı’ hakkında detaylı bilgiyi buradan erişebilirsiniz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.