4 Haziran 2019

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Hızlı bir metabolizma, daha fazla kalori yakmayı sağladığı için özellikle kilo kontrolünde büyük önem taşıyor. Metabolizmayı hızlandıran besinlere geçmeden önce; hepimizin metabolizma hızının yaşımıza, cinsiyetimize, vücudumuzdaki kas kütlesine ve yağ miktarına göre değiştiğini hatırlatmakta fayda var.

Acı Biber

İçerdiği capsaicin, acı biberin metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk sırada yer almasını sağlıyor.

Acı biber, tüketildikten sonra birkaç saat boyunca metabolizma hızını 1.2 ile 2 kata kadar artırıyor.

Pul biber, acı toz biber, sivri biber gibi besinler aynı zamanda tokluk hissinin uzun sürmesini de sağlayarak iştahı da azaltıyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler acı biber

Diğer Baharatlar

Metabolizmayı hızlandıran diğer baharatların arasında karabiber, hardal tohumu ve biberiye ile yine capsaicin içeren kekik, kişniş ve tarçın geliyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler baharatlar

Zencefil

Sindirime yardımcı olmasının yanı sıra zencefil, vücut sıcaklığını yükselterek yemeklerden sonra metabolizma hızını %20’ye kadar artırabiliyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler zencefil

Yeşil Çay ve Kahve

Yeşil çay, kafeinin yanı sıra içerdiği polifenol ile epiogallocatechin-3-gallat bileşenleri sayesinde vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandırıyor.

Sıcak veya soğuk olarak tüketebileceğiniz yeşil çayın yanı sıra siyah ve beyaz çay, sade kahve, oolong çayı ve baharatlarla hazırlanan çaylar da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler çay

Lifli Yiyecekler

Besinlerin sindirilmeyen kısmı olan lif ya da diğer ismiyle posa, sindirim sırasında vücudun daha fazla enerji harcamasına sebep oluyor. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Lif bakımından zengin besinlerin başında brokoli, ıspanak, elma, portakal, armut, greyfurt, yulaf, fındık, badem, kabak çekirdeği ve kepekli tahıllar geliyor.

 metabolizmayı hızlandıran besinler yulaf

Protein Bakımından Zengin Yiyecekler

Protein bakımından zengin olan yiyecekler, sindirimde daha fazla enerjiye gereksinim duyulduğu için yakılan kalori miktarını artırıyor.

Metabolizmanızı hızlandırmak için karbonhidratlar yerine kümes hayvanları, yumurta, balık ve kuru baklagiller gibi protein açısından zengin besinleri tüketebilirsiniz.

metabolizmayı hızlandıran besinler manş fasulyası

Su

Su, pek çok faydasının yanı sıra metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı oluyor.

Bu yüzden her gün vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktarda su tüketmeniz toksinlerin vücudunuzdan atılması, metabolizmanızın daha hızlı çalışması ve aldığınız enerjinin vücudunuzda yağ olarak depolanmaması için büyük önem taşıyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler su

C Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler

Vücut direncimizin artmasını ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayan besinler arasında yer alan C vitamini, metabolizma hızını artırmada da yardımcı oluyor.

C vitamini almak için portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgillerin yanı sıra pazı, ıspanak ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeleri de tüketebilirsiniz.

metabolizmayı hızlandıran besinler salata

Kalsiyum Bakımından Zengin Yiyecekler

Yapılan araştırmalar düşük kalsiyum seviyesinin vücuttaki yağı ortaya çıkarttığını ve her gün kalsiyum içeren besinler tüketen insanların daha hızlı ve fazla kilo verdiğini gösteriyor.

Başta yeşil sebzeler, yağsız ya da az yağlı peynir ve yoğurt olmak üzere kalsiyum bakımından zengin olan somon, yulaf, soya ürünleri ve badem tüketmek metabolizma hızını artırmada büyük önem taşıyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler süt

Omega-3 İçeren Yiyecekler

Omega-3 içeren yiyecekler, vücudumuzda, metabolizma hızını düşüren leptin hormonunun üretimini azaltıyor.

Başta balıklar olmak üzere sert kabuklu yemişler ve keten tohumu omega-3 bakımından zengin olan yiyecekler arasında yer alıyor.

metabolizmayı hızlandıran besinler somon

BONUS

  • Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmak metabolizma hızını %30’a kadar artırabiliyor.
  • Ara öğünleri atlamak ya da bir anda günlük kalori tüketimimizi düşürmek vücudumuzun daha az enerji harcamak için metabolizma hızını düşürmesine sebep oluyor. Bu yüzden, metabolizma hızını artırmada veya korumada, düzenli beslenme alışkanlığı büyük öneme sahip.
  • Hem az hem de fazla uyku, metabolizma hızını düşürüyor. Bu yüzden, her gün vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarda uyumamız gerekiyor.
  • Metabolizma hızını artırmak için önemli olan bir diğer unsur ise, düzenli olarak egzersiz yapmak.
günbatımı bisikletli köpek
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.