4 Haziran 2018

10 Adımda Güneydoğu Usulü Kuzu Güveç Nasıl Yapılır?

Chef de Paar

~3dk

Bazıları antrikottan, carpacciodan anlamaz, dana nedir bilmez. Eğer siz de kuzu etinden şaşmam diyenlerdenseniz, size kuzu güveç hazırlamanın 10 püf noktasını verelim:

Kuzu güveç, kil çömlekte meşe odunu ile taş fırında yarı süreli kapağı kapalı, sona doğru kapağı açıkta pişer. Kil çömlek yoksa, pik döküm tencerede ya da mangal kömürü üzerinde de olur. Krom Nikel tencerede, ev içindeki ankastre fırında veya ocakta güveç olmaz.

kuzu güveç bakır tencere

Patlıcan her mevsim vardır, ama güveç yapacaksanız yaz patlıcanı ile yapacaksınız. Olgun patlıcan bu işin püf noktasıdır. Olgunlaşmamış patlıcan ile kuzu güveç yapılmaz.

Domatesin kabuğu mutlaka soyulmalıdır. Doğru mevsiminde, doğru domates (Temmuz ve Ağustos aylarında) kabuğu rahat soyulan domatestir. Doğru domates, içinde çekirdeği bol olan domatestir.

Güveç eti için kuzunun ön alt kolları (incik kısmı) kullanılmalıdır. Güveç kabınız büyük ise, kemiği ile birlikte pişirmeyi tercih edebilirsiniz.

Güvecin olmaz ise olmazı küçük küçük doğranmış kuyruk yağıdır. En üste serpiştirilir, parça büyüklüğü pişince eriyip yok olacak kadar küçük olmalıdır.

Güveçte kullanılacak malzemeler: Patlıcan, domates, kuzu incik, kuyruk yağı, sarımsak, acı sivri biber, kayın mantarı ve tuz. Güveçte kullanılmaması gereken malzemeler ise: patates, soğan, kabak.

Kabın en altına kuzu incik et dizilir. Etin üzeri, kabuğu soyulmuş, küçük küçük dilimlenmiş domates katmanı ile kaplanır. Küçük dilimli kayın mantarı, patlıcan, çekirdekleri ile birlikte doğranmış acı sivri biber karışımı ile kap ağzına kadar doldurulur. En üste küçük doğranmış kuyruk yağı parçaları serpiştirilir. Tuzu eklenir, kapak kapatılır, fırına gönderilir.

Güvecin yanında olmazsa olmaz ekşi ev yapımı yoğurttan yapılma ayrandır. Ayrana aroma olarak, taze yeşil nane yaprakları ve uzunlamasına kesilmiş yeşil sivri biber, buz ve tuz eklenmelidir.

Bol miktarda sıcak tırnak pide (ekmek) ve maydanozlu, kabuğu soyulmuş domatesli, sirkeli, soğanlı çoban salata iyi gider.

Yeşillik olarak roka, dereotu, nane, limonlu tuzlu maydanoz, turp dilimleri sofrada hazır olmalı, güveç soğumadan servis edilmelidir.

AFİYET OLSUN.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Chef de Paar

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.