31 Ağustos 2020

Dünyanın En İyi Şefleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Yıllarını bu işe adamış ve durmaksızın kendini geliştirmiş profesyonel şefler için çalıştıkları ya da sahip oldukları restoranın Michelin Yıldızı alması, mutfak dünyasının Oscar’ını almak anlamına geliyor.

Dünyanın En İyi Şefleri listemizi hazırlarken, yüzlerce başarılı şef arasından 2020 yılına kadar en fazla Michelin Yıldızı kazanmış, yaşayan ve aynı zamanda, ustalıklarıyla tüm dünyaya isimlerini duyurmuş olanları göz önüne aldık. 

Not: Sıralama rastgele yapılmıştır.

Alain Ducasse

Gastronomi Dünyasının Süper Star’ı ve Yıldızların Efendisi gibi isimlerle de anılan Alain Ducasse için dünyanın en ünlü Fransız şefi denilebilir.

Bugün, 3 kıtada 20 restoranı bulunan Ducasse, 21 Michelin Yıldızına sahip. Ducasse tahtı; 2018 yılında hayata veda eden, Yüzyılın Şefi lakaplı, çalıştığı veya sahini olduğu restoranlarda tarihte en fazla Michelin Yıldızı kazanmış olan Joel Robuchon’dan devraldı.

Ducasse’nin kendisiyle aynı adı taşıyan restoranı hala 3 Michelin Yıldızına sahiptir.

alain ducasse

Pierre Gagnaire

Klasik Fransız yemek yapma geleneklerini bir kenara bırakarak hazırladığı yemeklerle tanınan Pierre Gagnaire, füzyon mutfak hareketinin ön saflarında yer alıyor. 

Modern Fransız mutfağında uzman olan Gagnaire, çalıştığı veya sahip olduğu restoranlarda pek çok kez Michelin Yıldızı almıştır. Buna ek olarak, 2015 yılında Dünyanın En İyi Şefi ödülünü de kazanmıştır.

Gordon Ramsay

Özellikle hazırladığı TV programlarıyla tanıdığımız Gordon Ramsay, yalnızca medyatik bir şef değil. Aynı zamanda dünyanın en iyi şefleri arasında yer alıyor. 

Ondan fazla restorana sahip olan Ramsay’ın, Londra Chelsea’de bulunan Restaurant Gordon Ramsay isimli restoranı, 3 Michelin Yıldızına sahiptir.

gordon ramsay

Martin Berasategui

Martin Berasategui Olazabal, dünyanın en fazla Michelin Yıldızına sahip İspanyol şefidir.

İlk Michelin Yıldızını 25 yaşındayken ailesinden devraldığı restoranla kazanan Berasategui’nin, bugün 7 restoranı toplam 12 Michelin Yıldızına sahiptir.

Yannick Alleno

Bugün 3 Michelin Yıldızlı iki restorana sahip olan Yannick Alleno, ilk Michelin Yıldızını 1999’da, ikincisini ise, 2002’de almıştır.

2000’li yıllardan itibaren hazırladığı yemeklerin sanat eseri olarak değerlendirildiği Alleno, 2008 yılında medya tarafından Sarayların Prensi lakabıyla anılmaya başlandı. Bundan sonra dünyanın en büyük şeflerinin arasında sayılan Alleno, geleneksel yemekleri benzersiz bir yorumla yeniden yaratmasıyla tanınıyor.

Anne-Sophie Pic

2011 yılında Dünyanın En İyi 50 Restoranı (The World’s 50 Best Restaurants) tarafından En İyi Kadın Şef seçilen Anne-Sophie Pic, Maison Pic restoranı ile aldığı 3 Michelin Yıldızı ile 3 Michelin Yıldızı kazanan dördüncü kadın şef oldu.

Büyükbabası ve babası da şef olan Pic’in aile restoranı Maison Pic, ilk 3 Michelin Yıldızını 1934 yılında kazanmıştı.

2009 yılında, mükemmel mutfak sanatlarını ödüllendiren Eckart Witzigmann Ödülü’nü kazanan Pic, 2011 yılında, Veuve Clicquot Dünyanın En İyi Kadın Şefi ödülünü almıştır.

René Redzepi

Dünyanın en genç, başarılı ve ünlü şeflerinden biri olan René Redzepi, Kopenhag’da bulunan 2 Michelin Yıldızlı Noma isimli restoranın ortak sahibi.

Restoranı, 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında Restaurant dergisinin Dünyanın En İyi Restoranları listesinde bir numara olan Redzepi, İskandinav mutfağını tüm dünyaya tanıtmasıyla ve yaptığı iyileştirmelerle tanınıyor.

Rene Redzepi noma

Heston Marc Blumenthal

Dünyanın en ünlü İngiliz şeflerinden biri olan Heston Blumenthal, hem çalıştığı restoranlara kazandırdığı hem de bireysel olarak almaya hak kazandığı sayısız ödülle tanınıyor.

Blumenthal’ın sahibi olduğu The Fat Duck, Büyük Britanya’da 3 Michelin Yıldızına sahip 5 restorandan biri. Blumenthal, iki adet pub ve The Fat Duck’ın yanı sıra 2 Michelin Yıldızlı Dinner in London, 1 Michelin Yıldızlı The Hinds Head ile The Crown at Bray isimli restoranların da sahibidir.

Thomas Keller

Thomas Keller, Amerika Birleşik Devletleri’nin en ünlü şeflerinden biri olmasının yanı sıra işletmeci ve yemek kitabı yazarı. 

Sahibi olduğu Napa Valley Restaurant ile ve bireysel olarak çok sayıda ödül kazanan Keller, Restaurant dergisi Dünyanın En İyi 50 Restoranı tarafından Ömür Boyu Başarı Ödülü’ne de layık görülmüştür.

thomas keller
Görselin Kaynağı

Yoshihiro Murata

2020 yılında American Express Icon Award kazanan Yoshihiro Murata, dünyanın en saygın mutfak ikonlarından biridir. Japon mutfağını dünyaya tanıtmaya ve mutfağın gelişmesine katkıda bulunmaya devam eden Murata, mutfak dünyasında, yaşayan ve çalışmayı sürdüren bir efsane olarak görülüyor.

yoshihiro murata
Görselin Kaynağı
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.