20 Ekim 2017

Doya Doya Sokak Tatları: 10 Sokak Yemeği

Burcu Tur Yüksel

Ayaküstü yenen yemeklerin tadı; uzun gecelerin noktalamanın en iyi yolu sokak yemekleri:

Balık Ekmek

Akla ilk olarak Eminönü balıkçıları gelse de balık ekmek, neredeyse tüm şehirlerde kolaylıkla bulunabiliyor. Uygun fiyatı; bol yeşillik ve soğanla birleşince de bir numaralı sokak tadı olarak listemizde yer alıyor.

Nohut-Pilav

Cam tezgahlarda satılan nohut-pilav, bazen ev yapımı ayran bazen turşu bazen de tavukla bir araya gelerek karnımızı dakikalar içinde doyurmamızı sağlıyor. Aynı zamanda damakta kalan lezzetiyle annelerimizin pilavıyla yarışıyor.

Uykuluk

Sokak yemekleri arasında ekmek arası olanların en yağlısı, en lezzetlisi uykuluğun olmadığı bir liste elbette düşünülemez. Özellikle İstanbul’da yaygın olan uykuluk, Arjantin ve Fransız mutfağında da tüketiliyor.

Kokoreç

Keyifle ve en fazla tüketilen sokak yemeklerinden biri de, asla bir yarımın yetmeyeceği, kokoreç. Aramızda kokoreci restoranlarda yemeyi tercih edenler olsa da sokaktakinin tadı bambaşka.

Ekmek arasından devam edelim

Ekmek arası sokak yemeklerinden kokusu metrelerce öteden herkesi etkisi altına almayı başaran sucuk ekmek ve köfte ekmeği de unutmayalım. Özellikle geceleri otobüs duraklarının ve barların yakınında kurulan sucuk-ekmek, köfte-ekmek arabalarını yerlerinde görmediğimizde adeta canımız yanıyor.Ekmek arası sokak yemekleri arasında, geceleri ortaya çıkan ve sabahın ilk saatlerine kadar işlek sokak, cadde ve meydanlarda karşılaştığımız hasır sepetli ya da cam tezgahlar ardında ekmek arasında onlarca çeşit sığdırmayı başaran ‘her şeyci’ler var.

Islak Hamburger

Her acıktığımızda hızla mideye indirebileceğimiz, hiçbir zaman bir tanenin yeterli olmadığı ıslak hamburgere, ne yazık ki, İstanbul dışında pek rastlayamıyoruz.

Çiğköfte

Urfa usulü etsiz çiğ köfte de son yıllarda hayatımıza giren ve hızla yerini sağlamlaştıran sokak yemeklerinden biri.

Dürüm(ler)

Kültürümüzde yaygın olan sokak yemeklerini 10’la sınırlamak mümkün değil; bu yüzden dürüm biçimindeki sokak yemeklerini bir maddede toplayalım istedik.Tavuk ve et döner; tavuk, dana eti ya da kuzu etiyle yapılan dürümler, adana dürüm, urfa dürüm, söğüş ve Tantuni sokak tatlarından en sevilenler arasında.

Kumpir

Patatesin en kalabalık, en lezzetli hali kumpiri unutmadık.

Şırdan

Kimilerinin çok sevdiği kimilerinin görüntüsüne bile tahammül edemediği şırdanı Adana dışında da bulabiliyor olmak büyük şans.

Burcu Tur Yüksel

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.