20 Ekim 2017

Doya Doya Sokak Tatları: 10 Sokak Yemeği

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Uzun geceleri noktalamanın en iyi yolu elbette ayaküstü yenen sokak yemekleri…

Balık Ekmek

Akla ilk olarak Eminönü balıkçıları gelse de, balık ekmek neredeyse tüm şehirlerde kolaylıkla bulunabiliyor. Uygun fiyatı bol yeşillik ve soğanla birleşince bir numaralı sokak tadı olarak balık ekmek listemizde ilk sırada yerini alıyor.

Nohut-Pilav

Cam tezgahlarda satılan nohut-pilav, bazen ev yapımı ayran bazen turşu bazen de tavukla bir araya gelerek karnımızı dakikalar içinde doyurmamızı sağlıyor. Aynı zamanda damakta kalan lezzetiyle annelerimizin pilavıyla yarışıyor.

Uykuluk

Ekmek arası sokak yemekleri arasında en yağlısı ve lezzetlisi uykuluğun olmadığı bir liste elbette düşünülemez. Özellikle İstanbul’da yaygın olan uykuluk, Arjantin ve Fransız mutfağında da tüketiliyor.

Kokoreç

Keyifle ve en fazla tüketilen sokak yemeklerinden biri, asla bir yarımın yetmeyeceği, kokoreç. Aramızda kokoreci restoranlarda yemeyi tercih edenler olsa da, sokaktakinin tadı bambaşka.

Ekmek arasından devam edelim

Kokusu metrelerce öteden herkesi etkisi altına almayı başaran sucuk ekmek ve köfte ekmeği de unutmayalım. Özellikle geceleri otobüs duraklarının ve barların yakınında kurulan sucuk-ekmek, köfte-ekmek arabalarını görmediğimizde adeta canımız yanıyor.

Ekmek arası sokak yemekleri arasında, geceleri ortaya çıkan ve sabahın ilk saatlerine kadar işlek sokak, cadde ve meydanlarda karşılaştığımız hasır sepetli ya da cam tezgahlar ardında ekmek arasına onlarca çeşit sığdırmayı başaran ‘her şeyci’ler de var.

Islak Hamburger

Her acıktığımızda hızla mideye indirebileceğimiz, hiçbir zaman bir tanenin yeterli olmadığı ıslak hamburgere ne yazık ki İstanbul dışında pek rastlayamıyoruz.

Çiğ Köfte

Urfa usulü etsiz çiğ köfte de son yıllarda hayatımıza giren ve hızla yerini sağlamlaştıran sokak yemeklerinden biri.

Dürüm(ler)

Kültürümüzde yaygın olan sokak yemeklerini 10’la sınırlandırmak mümkün değil. Bu yüzden dürüm biçimindeki sokak yemeklerini bir maddede toplayalım istedik. Tavuk ve et döner; tavuk, dana eti ya da kuzu etiyle yapılan dürümler, Adana dürüm, Urfa dürüm, söğüş ve Tantuni sokak tatlarının en sevilenleri arasında.

Kumpir

Patatesin en kalabalık, en lezzetli hali kumpiri unutmadık.

Şırdan

Kimilerinin çok sevdiği kimilerinin görüntüsüne bile tahammül edemediği şırdanı Adana dışında da bulabiliyor olmak büyük şans.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.