27 Kasım 2020

Kışın Tadını Çıkarın: En Sevilen Kış Yiyecekleri ve İçecekleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Kış Aylarının En Lezzetli Habercisi: Kestane

Kış yiyecekleri denildiğinde, pek çoğumuzun aklına ilk gelen kestane kebap olacaktır.

Lezzetli olduğu kadar; potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum gibi mineraller ve B1, B2 ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane, aynı zamanda yüksek miktarda yağ ve protein içeriyor. 

Bu yüzden kestane, listemizde hem en sevilen hem de sağlığımıza en faydalı kış yiyecekleri arasında ilk sırayı alıyor.

kestane kış yiyecekleri

Trabzon Hurması

Akdeniz hurması, cennet hurması, Japon hurması, Fransız inciri, Frenk elması ya da ambe gibi isimlerle de bilinen Trabzon hurması, özellikle lif, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar açısından oldukça zengin bir meyve. Genellikle Ekim ile Ocak ayları arasında tezgahlarda görebildiğimiz Trabzon hurması, kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri.

trabzon hurması kış yiyecekleri

Turşu & Turşu Suyu

Kış aylarının en özlenen yiyeceklerinden biri de, yaz sonunda hazırlanan turşular. 

Hem turşu hem de turşu suyu; bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kas ağrılarının azalması, dolaşım ve boşaltım sistemlerinin düzenli çalışması gibi pek çok faydaya sahip.

turşu kış yiyecekleri

Balkabağı

Sağlıklı kış yiyecekleri arasında; lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin olan ve çorbadan tatlıya pek çok şekilde tüketebileceğimiz balkabağını unutmamalıyız. 

balkabağı pasta kış yiyecekleri

Nar

Kış mevsiminin en sevilen meyvelerinden biri olan nar; antioksidan olmasının yanı sıra içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya da yardımcı oluyor.

nar kış meyvesi

Boza

Kış demek, nostaljik bir anlamda boza demek. Bugünlerde pek rastlamasak da, eskiden sokaktan geçen bozacıların sesleri evlerimizde büyük bir heyecan yaratırdı.

Bilinen en eski Türk içeceklerinden biri olan Boza; A, E ve B vitaminlerini barındırıyor.

boza kış içecekleri

Salep

Orkide köklerinden elde edilen salep; sütle birlikte hazırlanan ve her yaş grubunun severek tükettiği kış içeceklerinden biri.

salep kış içecekleri

Ihlamur Çayı

Her ne kadar mevsimsiz bir içecek olsa da, kış aylarında annelerimizin veya büyükannelerimizin hazırladığı ıhlamurun yerini başka hiçbir içecek alamaz.

Ihlamur çayı yatıştırıcı etkiye sahip olmasının yanı sıra toksinlerin ve iltihapların vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

ıhlamur kış içecekleri

Sıcak Çikolata / Sıcak Kakao

Sıcak çikolata ya da sıcak kakao, başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın severek içtiği; aslında mevsimsiz, ancak kışa en çok yakışan içeceklerden biri.

Birbirinden leziz sıcak çikolata tariflerine buradan ulaşabilir veya çikolatanın tarihine kısa bir yolculuk yapmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

sıcak çikolata kış içecekleri

Sıcak Şarap

Kışa özgü, içimizi ısıtan ve eşsiz kokusuyla pek çoğumuzu büyüleyen sıcak şarap olmadan bir kış içecekleri listesi hazırlanamazdı, diye düşünüyoruz.

Sıcak şarap ile ilgili detaylı bilgiye buradan, sıcak şarap tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

kış içecekleri sıcak şarap
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.