24 Haziran 2024

Beyaz Una Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz 10 Sağlıklı Un Çeşidi

Burcu Tur Yüksel Akay

~3dk

Tam Buğday Unu

Ruşeym ve kepek içeren tam buğday unu, beyaz una göre daha fazla lif içerir ve daha besleyicidir. Ayrıca vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengin olan tam buğday unuyla yapılan ürünlerin glisemik indeksi daha düşüktür.

Sağlıklı un çeşitleri tam buğday unu
Photo by Olga Kudriavtseva on Unsplash

Yulaf Unu

Yulaf unu, gluten hassasiyeti veya alerjisi olanlar için güvenli bir alternatiftir. Yüksek protein içeriğiyle spor yapanlar veya genel olarak sağlıklı beslenmek isteyenler için uygundur.

Pirinç Unu & Esmer Pirinç Unu

Pirinç unu, gluten içermediği için çölyak hastaları ve gluten diyetindekiler için iyi bir alternatiftir. Protein ve B vitamini içeriği yüksektir. Uzun süre tok tutar, sindirimi kolaydır.

sağlıklı un çeşitleri ekmekler
Photo by Wesual Click on Unsplash

Siyez Unu

Ruşeym ve kepekle birlikte öğütülen siyez unu, protein açısından zengin ve glisemik indeksi düşük bir sağlıklı un alternatifidir.

Mısır Unu

Mısır unu, glüten içermez ve çölyak hastaları için uygun bir alternatiftir. İçeriğindeki A vitamini sayesinde ciltteki toksinleri atar. Hücreleri yeniler ve ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Sindirim sistemi sağlığı için önemlidir ve özellikle kilo vermek isteyenler için etkili bir besin kaynağıdır.

sağlıklı un çeşitleri un hamur
Photo by Duncan Kidd on Unsplash

Kinoa Unu

Kinoa, tüm esansiyel aminoasitleri içeren bir süper besin olarak kabul ediliyor. Kinoa unu, glüten içermemesi ve yüksek protein, lif, vitamin ve mineral içeriği nedeniyle sağlıklı bir alternatiftir. 

Nohut Unu

Nohut unu, yüksek protein içeriğine sahiptir ve beyaz una göre daha yapışkandır. Özellikle yoğun kıvamlı yemeklerde kullanılabilir.

sağlıklı un çeşidi nohut unu ekmek
Photo by Tetiana Padurets on Unsplash

Hindistan Cevizi Unu

Hindistan cevizi unu, glüten içermez. Protein, lif ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Tatlılara hafif bir tat katar ve özellikle Hindistan cevizi aroması istenen tariflerde kullanılabilir.

Keçiboynuzu Unu

Keçiboynuzu unu, düşük glisemik indeksiyle bilinir ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca lif içeriği yüksektir ve sindirimi destekler.

keçiboynuzu unu
Photo by HONG SON

Badem Unu

Badem unu, yüksek besin değeri sayesinde LDL kolesterolü ve kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. Protein, lif, vitamin ve mineral açısından zengindir.

NOT: Bu alternatif unlar, beyaz una kıyasla daha sağlıklı ve besleyici birer alternatif olabilir. Ancak herhangi bir özel sağlık durumu veya diyetiniz varsa, doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışmadan kullanmamanızı öneririz.

Kapak Fotoğrafı: Photo by Mae Mu on Unsplash

Ne Yersen O’sun: 10 Süper Besin yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.