15 Kasım 2021

10 Maddede Hint Mutfağı

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Genel Özellikleri

Kültürel ve inançsal çeşitliliğiyle dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Hindistan’da, mutfak kültürü de belirli kalıplarla sınırlandırılamayacak kadar renkli.

Genellikle bol baharatlı ve acı yemeklerden oluştuğu düşünülen Hint mutfağı, hem bölgeden bölgeye hem de inanca ve kültüre göre farklılıklar gösteriyor. Ancak mutfağın temelini, taze otlar, tohumlar ve baharatların doğru kullanımı oluşturuyor.

Sulak bölgelerde pirinç ve balık ağırlıklı olarak tüketilirken kurak bölgelerde buğday ve et tüketimi daha fazla. Ülkenin ılıman bölgelerinde ise; pirinç, buğday; koyun, kuzu, keçi eti ile balık bir arada tüketiliyor.

hint mutfağı

Kuzey Hindistan Mutfağı

Moğol ve Pencap etkisinin yoğun olarak görüldüğü kuzeyde, ağırlıklı olarak et yemekleri ve bakliyat tüketiliyor.

Pirinç tüketiminin diğer bölgelerden daha düşük olduğu Kuzey Hindistan’da, yemeklerde güçlü baharat karışımları kullanılıyor.

hint yemeği

Orta Hindistan Mutfağı

Etin yanı sıra balık tüketiminin de oldukça yoğun olduğu Orta Hindistan’da, balıklar baharat soslarıyla hazırlanarak pişiriliyor.

Orta Hindistan’da en çok kullanılan baharatlar arasında kimyon, kişniş, zerdeçal ve acı biberin yanı sıra hardal ve hardal yağı yer alıyor.

Pirinç tüketimi ise, Kuzey Hindistan’a kıyasla daha yaygın.

hint mutfağı

Güney Hindistan Mutfağı

Hem pirinç hem de baklagiller eşit oranda tüketiliyor.

Kuzeye kıyasla çok daha hafif olan yemekler, genellikle taze otlar, baharatlar ve Hindistan cevizi yağı ile hazırlanıyor. Buna rağmen, yemekler diğer bölgelere kıyasla daha acı oluyor.

Masala

Hindistan’da masala ismi verilen ve bölgeden bölgeye değişiklik gösteren, farklı içeriklere sahip karışımlar (soslar) bulunuyor.

Genel kanının aksine, ülkede köri ya da köri tozu bulunmuyor. İngilizcedeki curry (köri) kelimesi, Tamil dilinde karabiber anlamına gelen kari sözcüğünden geliyor ve özellikle soslu Hint yemeklerini tanımlamak için kullanılıyor.

baharat

Kahvaltı

Kahvaltılarda çapati ismi verilen, sacda veya tavada pişmiş mayasız ekmekler ya da paratha ismi verilen, bol baharatla hazırlanmış, kaymaklı yoğurt ile servis edilen gözlemeler tüketiliyor. Bunların yanı sıra sosla servis edilen pirinç topları da kahvaltılarda en çok tüketilen yiyecekler arasında.

İçecek olaraksa, çay ve kahvenin yanı sıra meyvelerle tatlandırılmış şekerli ayrana benzeyen bir içecek olan lassi tüketilir.

naru pirinç topları

Öğle ve Akşam Yemekleri

Öğle ve akşam yemeklerinde et ve sebze yemekleri ile birlikte ekmek ve pirinç de servis ediliyor. Bunlara ek olarak; mutfağa özgü aromatik bir marmelat olan chutney, yoğurt, lor, diğer atıştırmalıklar ve dal ismi verilen koyu bir mercimek çorbası da öğünlerde tüketiliyor.

Chaat

Hint mutfağı denildiğinde, chaat ismi verilen sokak lezzetlerini de unutmamak gerekiyor. Oldukça çeşitli malzemelerden yapılan bu sokak yemekleri, halk tarafından en fazla tüketilen yiyecekler arasında yer alıyor.

Kızarmış hamurun içine doldurulan et ve sebzelerden ya da sos ve baharatlarla tatlandırılmış kızarmış ekmek veya patates kızartması chaata örnek verilebilir.

chaat hint mutfağı

Servis

Hindistan’da yemekler genellikle katoris isimli metal ya da muz ağacı yapraklarından yapılmış kapların içine konularak thalis isimli büyük düz tepsilerde servis ediliyor.

Yemekler sağ elin parmak uçlarıyla yeniliyor.

Yemeğin sonunda ise, paan isimli, nefesin tazelenmesi için çiğnen bir tür aromatik karışım sunuluyor.

hint mutfağı

Hint Mutfağının Diğer Önemli Özellikleri

  • Hindistan’da peynir çeşitleri ve yoğurt kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde tüketiliyor ve birçok yemeğin yapımında kullanılıyor.
  • Pek çok Güney Asya ülkesinde olduğu gibi Hindistan’da da ekmek kültürü oldukça gelişmiştir ve ekmek çeşitleri her öğünde tüketilir.
  • Hint mutfağının en bilinen içeceklerinden biri, baharat karışımlarıyla hazırlanan ve masala chai ismi verilen sütlü çaydır.
  • Ülkede et tüketimi dinsel gruplara göre çeşitlilik göstermektedir. Müslümanlar domuz etini, Hindular dana etini tüketmez. Budistler ise, vejetaryen bir beslenme biçimine sahiptir.
masala chai
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.