14 Ağustos 2021

10 Maddede Cappuccino

Gökçe Kavi

~6dk

Dünyanın en popüler kahve çeşitlerinden biri olan ve bir azizin ruhuna adanan Cappuccino, kuvvetli buharda demlenmiş süt köpüğü ile hazırlanan espresso bazlı bir kahve türüdür. 

Bol köpüklü ve kolay içimli olması onu diğer kahvelerden ayıran özelliğidir.

cappuccino

Tarihi

Avrupa, bir dönem yakın ticari ilişkiler içinde olduğumuz Venedikliler aracılığıyla kahveyle tanışmıştır. Kahve tüketiminin Batıda yaygınlaşması ise, II. Viyana Kuşatmasının ardından, 1680’li yıllarda gerçekleşmiştir.

Bu kuşatma sırasında Kapuçin Tarikatı, yani kısaca ‘capuchin’ olarak adlandırılan keşişler ve Rahip Marco D’aviano (1631-1699) askerlerin motivasyonunu yükselterek kuşatmanın başarısız olmasını sağlamışlardır.

Rivayete göre; Viyanalılar Türklerin ardında bıraktığı malzemeleri toplarken çuvallar içerisinde kahve bulurlar. İçlerinden biri bulunan çekirdeklerin kahve olduğunu anlar ve askerler kahveyi demleyip içerler. 

Kahveyi hazırlarken içine şeker ve baharatın yanı sıra acılığını alması için süt eklerler. Ve Cappuccino, bu şekilde ortaya çıkar.

Kelime Anlamı

Cappuccio İtalyancada başlıklı kıyafet, şapka; -ino eki ise, küçük anlamına gelmektedir. ‘Cappuccino’ ise; küçük kapüşon, küçük şapka anlamını taşımaktadır.

Bu kapüşonun öyküsüne değinecek olursak; capuchin keşişleri dinin yalınlık içerisinde yaşanmasından yanalarmış. Fakat daha üst bir din grubu, onları görevlerini yapmamakla suçlamış. Ardından kapüşon kullanan Camaldose adında bir başka grup, capuchinleri koruma altına almış ve böylece capuchinler de kapüşon kullanmayı benimsemişler.

İşte, kahvenin üzerinde oluşan kahverengi köpük, bu kapüşonlara benzetilmiş ve bu lezzetli kahvenin ismi buradan türetilmiş.

cappuccino

Latte ve Cappuccino

Latte ve Cappuccino sık sık karıştırılan iki kahve çeşididir. Çünkü ikisi de espresso bazlıdır ve süt içermektedir. Fakat bu iki kahve, yapılış biçimleri ve içerdikleri malzemelerin oranları açısından farklıdırlar.

Cappuccino 1/3 oranında süt köpüğü, 1/3 oranında süt ve 1/3 espresso içerirken Latte; 1/4 çırpılmış köpük, 1/4 koyu kahve ve 1/2 sıcak süt içerir.

Aralarındaki Diğer Farklar

İki kahvenin servis yöntemleri ve süt köpüğü oranları da farklıdır. 

Cappuccino 180 ml’den fazla olmayan ve genellikle kalın bir fincanda servis edilmektedir. Oysa Lattenin servisinde 360 ml’ye kadar uzun cam bardaklar kullanılabilir.

cappuccino latte

Cappuccinonun köpüğü Latteye kıyasla daha kalın bir tabaka halindedir ve yoğundur. Lattede köpük daha hafif ve gevşektir. 

Cappuccino süt ile yumuşatılan güçlü bir espresso lezzeti ile uyumludur. Lattenin ise, içinde süt vardır ve sütlü lezzet tonları ortaya çıkartır.

Kaç Kalori?

Formuna dikkat edenler için Cappuccinonun çok da masum bir içecek olmadığını belirtmek gerek. 

1 küçük boy yağlı süt ile yapılmış Cappuccino, yaklaşık 93 kaloridir. Eğer kahvenizi badem sütü ile içmek isterseniz, yaklaşık 63 kalori olacaktır. 

Orta boy ve tam yağlı bir sütle yapılmış Latte tercih ederseniz, kahvenin yaklaşık 223 kalori olduğunu unutmamalısınız.

cappuccino

Cappuccino Tarifi

Cappuccinonun bazını espresso oluşturmaktadır. Eğer iyi bir Cappuccino hazırlamak istiyorsanız, iyi bir espresso hazırlamanız gerekir.

100 ml Su
100 ml Süt (veya 50 ml süt- 50 ml krema)
2 çay kaşığı öğütülmüş kahve
1/4 pudra şekeri veya tarçın tozu veya rendelenmiş çikolata (tamamen isteğe bağlı)

Kahve cezveye konur ve su eklenir. Buradaki asıl olay Espressoyu pişirmek, ancak asla kaynatmamaktır. Süt kaynatılmaz, 70 derecede ısıtılır ve yarısı Fransız presine dökülüp güçlü bir şekilde çırpılarak köpük elde edilir. Demlemek için kahve filtrelenir ve kahve fincanı mümkünse önceden ısıtılır. Sonrasında kahve konur, üzerine süt eklenir ve dikkatlice köpük konur. Üzerine süslemesi yapılır. Ve işte, Cappuccinonuz içilmeye hazır!

En Sevilen Kahve Tarifleri içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

cappuccino

Cappuccino Avrupa’da genellikle sadece sabah saatlerinde içilirdi. Fakat bu adet zaman içinde değişmiştir ve artık tüm gün içilebilmektedir. Özellikle öğleden sonra kafelerde ve akşam yemeklerinden sonra restoranlarda servis edilmektedir.

Cappuccino Günü her yıl 8 Kasım’da kutlanmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Gökçe Kavi

Gökçe Kavi

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.