23 Temmuz 2018

Latte’den Frappé’ye En Sevilen 10 Kahve Tarifi

Burcu Tur Yüksel Akay

~10dk

En sevilen 10 kahve tarifi ile artık sevdiğiniz kahveleri evinizden çıkmadan da içebilirsiniz.

Americano (Caffé Americano)

Americano, en fazla tercih edilen kahve çeşitlerinden biri.

Espressodan daha yumuşak, filtre kahveden daha sert bir içimi olan Americanoyu, kısaca, sıcak suyla seyreltilmiş espresso olarak tanımlayabiliriz.

Espresso üzerine sıcak su ekleyerek hazırlayacağınız Americanonun sertliğini, espresso miktarı, espressodaki kahve miktarı ve su miktarı ile kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Yoğun aromalı ancak içimi hafif kahve severlerin ilk tercihi olan Americano ile benzer şekilde, ağırlıklı olarak Avustralya ve Yeni Zelanda’da tüketilen Long Black, 2 shot espresso ile hazırlanıyor. Ancak, sıcak su espressonun üzerine değil, espresso sıcak suyun üzerine ekleniyor.

Sıcak yaz günlerinde, Americanonuzu soğuk su ile hazırlayarak Iced Americano da hazırlayabilirsiniz.

americano

Espresso

Espresso, tek başına tüketilmesinin yanı sıra pek çok kahvenin yapımında da kullanılıyor. Espresso, koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahve çekirdekleriyle hazırlanır.

Espresso yapımında elektrikli espresso makinelerinin yanı sıra moka pot olarak da isimlendirilen espresso cezvelerini kullanabilirsiniz.

Moka Pot ile:

Cezvenin su haznesine ihtiyacınız olduğu kadar su ekleyin,

Cezvenin alt bölümündeki filtreye ince öğütülmüş kahve çekirdeğini koyun ve bir kaşık yardımıyla kahveyi iyice sıkıştırın,

Filtreyi su haznesinin üzerine yerleştirin,

Son olarak dolum haznesini sıkıca kapatın ve kısık ateşte kahvenizi demleyin.

Makine ile:

Makinenizin su haznesine ihtiyacınız kadar su ekleyin,

Makinenizin basınç seviyesine uygun olarak öğütülmüş kahve çekirdeklerini filtre haznesine koyun (düşük basınç için ince, yüksek basınç için toz kıvamında),

Su geçişi için filtre haznesinde bir miktar boşluk bırakın ve kahveyi tamper ya da kaşık yardımıyla bastırarak haznede sıkıştırın ve düğmeye basın.

espresso

Cappuccino

İsmi Capuchin rahiplerinden gelen Cappuccino, espresso bazlı kahve çeşitlerinden biri.

Espresso, süt ve süt köpüğüyle hazırlanan Cappuccinonun içimi, espresso ile latte arasında bir sertliktedir.

Her bir fincana bir shot (yaklaşık 30mm) espresso eklenir.

Soğuk süt, buhar çubuğu yardımıyla 70 dereceye kadar ısıtılır. Burada önemli olan sütün üzerinde 2-3 cm kadar köpük oluşturmaktır. Ardından süt, espressoya eklenir.

Süt köpüğü elde etmek için bir diğer yöntem:

Sütü kaynatın. Büyük bölümünü fincanlara paylaştırın, bir kısmını ise ayırın. Ayırdığınız sütü çırpma makinesi yardımıyla köpük haline gelinceye kadar çırpın ve kahvenin üzerine ilave edin.

Cappuccinoyu üzerine rendelenmiş çikolata parçaları ekleyerek sunabilirsiniz.

Cappuccino, standarttan fazla sütle hazırlanırsa Cappuccino Chiaro, az sütle hazırlanırsa Cappuccino Scuro ismini alır.

cappuccino

Ca Phe Sua Da (V-Caf / Vietnam Kahvesi)

Buzlanmış süt kahvesi anlamına gelen, Ca Phe Sua Da, filtre kahve ile şekerli konsantre süt karıştırılarak hazırlanıyor.

Öğütülmüş kahve çekirdekleri, Vietnam’a özel, damlatmalı metal bir filtreye koyulur, üzerine sıcak su eklenir ve kahvenin, bardaktaki yoğun konsantre sütün içine yavaşça dökülmesi beklenir. 4-5 dakika sonra demlenmiş kahve ile eşit miktardaki süt yavaşça karıştırılır. Kahvenin soğuması beklenmeden kırılmış buz parçaları karışıma eklenir.

Vietnam kahvesinin buz koyulmayan versiyonu, Ca Phe Sua Nong olarak adlandırılır.

Not: Metal, damlatmalı filtreyi kahve aksesuarları ve gereçleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz.

Ca Phe Trung

Vietnama özgü kahve çeşitlerinden biri olan Ca Phe Trung, yumurta kahvesidir. Yumurta sarısı, şeker, konsantre süt ve öğütülmüş Robusta kahve çekirdeklerinden demlenmiş filtre kahve ile yapılır.

Vietnam kahve filtresi ile demlenen kahveye yumurta sarısı, şeker, konsantre süt ve vanilya ile hazırlanan karışım eklenir.

ca phe sua da

Frappé

En sevilen soğuk kahve çeşitlerinden biri olan Frappé, 1957 yılında Nestlé’nin çocuklar için hazırladığı çikolatalı bir içecek sayesinde Yunanistan’da yapılmıştır. Hazır kahvenin sıcak değil, soğuk suyla karıştırılmasıyla hazırlanıyor.

Shaker ya da mikser kullanarak 2 tatlı kaşığı çözünebilir (granül) kahve, şeker ve 2-3 yemek kaşığı soğuk suyu köpük haline gelinceye kadar çırpın ya da çalkalayın.

Uzun bir bardağa karışımın yarısını dökün. Ardından 7-8 buz küpü, eşit miktarda soğuk süt ve soğuk suyu bardağa ilave edin. Son olarak kalan köpüğü bardağa ekleyin.

Dilerseniz Frappénin içine 1 top dondurma ya da bir miktar krema ekleyerek farklı tatlar elde edebilirsiniz.

Frappé yaparken süt ve su miktarı ile şeker miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

frappe

Irish Coffee (İrlanda Kahvesi / Caife Gaelach)

Bir kahve kokteyli olan İrlanda Kahvesi, viski ve esmer şeker karıştırılarak hazırlanıyor. Kahvenin üzerine çırpılmış, pürüzsüz süt kreması eklenerek servis ediliyor.

Demlenmiş sade kahve (filtre kahve çeşitlerini kullanabilirsiniz) tercih edilen oranda viski (İrlanda viskisi) ve esmer şeker ile karıştırılır. Şeker tamamen çözündükten sonra çırpılmış krema bir kaşığın arkası kullanılarak karışıma yavaşça dökülür.

Kremayı hızlı bir şekilde direkt dökerseniz kahvenin üzerinde durmayarak kahveye karışacaktır.

Sunum sırasında kahvenin üzerine toz kakao ya da rendelenmiş çikolata parçaları ekleyebilirsiniz.

Püf noktaları:

Kahvenizi hazırlamadan önce kullanacağınız bardağı sıcak suyla çalkalayarak ısıtabilirsiniz.

Kahveyi eklemeden önce esmer şekeri viski ile karıştırarak eritebilirsiniz.

irlanda kahvesi

Caffé Latte

Caffé Latte ya da kısaca Latte, en fazla tüketilen espresso bazlı kahvelerden biri.

1/3 ya da 1/5 oranında espresso ile sütün karıştırılmasıyla hazırlanan Latte, üzerine süt köpüğü eklenerek servis edilir.

Latte hazırlanırken önce buharda ısıtılmış sıcak süt bardağa / kupaya konur. Sütün üzerine espresso eklenir (genellikle 30mm’lik 1 shot) ve son olarak süt köpüğü ilave edilerek sunulur.

Latte

Caffé Macchiato

Espresso macchiato olarak da anılan macchiato, espresso bazlı kahve çeşitlerinden biridir. Köpüklü süt ile hazırlanan macchiato, sert ve aromatik bir tada sahiptir.

Mikser yardımıyla köpük haline getirilen sıcak süt, 30mm’lik bir shot espresso üzerine eklenir.

Üzerine Hindistan cevizi eklenerek servis edilebilir.

Long Macchiato, iki shot espresso ile hazırlanır ve süt köpüğünün yanı sıra bir miktar sıcak su eklenir.

Latte Macchiato ise, süt miktarının normalden daha az olduğu Latte olarak tanımlanabilir.

macchiato

Caffé Mocha

İsmini Yemen’deki Mucha Limanı’ndan alan Mocha, 1/3 espresso ile 2/3 süt ile hazırlanıyor. Ancak Latte ve Cappuccinodan farklı olarak çikolata şurubu ya da tozu içeriyor.

Kullanacağınız bardağa ya da kupaya çikolata şurubunu ardından ısıtılmış sütü ve son olarak yavaş bir şekilde, bardağın kenarından espressoyu ekleyin.

Üzerine çırparak hazırladığınız süt köpüğünü ilave edin. Mochanızı çikolata tozu ya da sosuyla süsleyerek servis edebilirsiniz.

Farklı tatlar elde etmek için kahvenize, karamel ya da vanilya şurubu gibi aromalar da ekleyebilirsiniz.

White Chocolate Mocha

Yukarıdaki tarifi bitter ya da sütlü çikolata yerine beyaz çikolata şurubuyla hazırlayarak White Chocolate Mocha yapabilirsiniz.

White chocolate mocha yapımında krema da kullanabilirsiniz. Isıttığınız kremanın içinde beyaz çikolatayı erittikten sonra espressoyu ve son olarak süt köpüğünü karışıma ilave etmeniz yeterli.

mocha

Caffé Marocchino

Bir shot espresso, Hindistan cevizi tozu ve süt köpüğü ile hazırlanan Marocchino, özellikle İtalya’da yaygın olarak tüketilen bir kahve çeşidi.

Bir shot espresso bardağa konur, üzerine süt köpüğü eklenir. Elde edilen Espresso Macchiatonun üzerine kakao tozu ilave edilir.

marocchino

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.