4 Ekim 2020

Sigara Tarihi ve Sigara Kullanımı Hakkında 10 Gerçek

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Sigara kullanımı dünyanın pek çok yerinde yasal olsa da, ülkemizde de olduğu gibi, satın alma yaşı yasalarla düzenlenmiştir. Fakat yaş sınırının altındaki çocuklar ve gençlerin tütün ürünleri kullanmalarıyla ilgili yasal bir düzenleme yoktur. Yani, dünyanın pek çok yerinde yaşınız kaç olursa olsun sigara içebilirsiniz, ancak satın alamazsınız.

sigara içmek fotoğraf
 • Dünyanın pek çok yerinde farklı kültürlerde tütün ve benzeri bitkilerin bugün olduğu gibi tüketildiğine dair kanıtlara ulaşılmıştır ve sigara içmenin tarihi M.Ö. 5000’lere kadar uzanmaktadır. 
 • Amerikan yerlilerinden sigara içmeyi öğrenen ilk Avrupalı, şeytanlar tarafından ele geçirildiği düşünüldüğü için tutuklanmıştır.

Dünyanın En Çirkin Rengi

Dünyanın en çirkin rengi olan Pantone 448 C, pek çok Avrupa ülkesinde, insanları sigaradan caydırmak için tütün ürünlerinde kullanılmaktadır.

pantone 448 c

Dünyada her gün 15 milyar sigara tüketilmektedir.

Sigara Tüketiminin Vücuda Etkileri

 • Yalnızca bir sigara, 69’unun kansere sebep olduğu bilinen 4800’den fazla kimyasal içermektedir. Ve sigara kullanımı, vücudumuzda yıllar içinde değil dakikalar içinde hasara sebep olur.
 • Sigaranın sebep olabileceği hastalıklar arasında damar tıkanıklığı, akciğer kanseri, kalp krizi ve kronik obstrüktif akciğer hastalıkları yer almaktadır. Ve sigara içen kişilerin kalp krizi geçirme riski, içmeyenlere göre %200-400 oranında daha fazladır.
 • Yapılan bir araştırmaya göre; sigara içmek saçların daha hızlı beyazlamasına sebep olmaktadır.
sigara içen genç

Çin Halk Cumhuriyeti

Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık 1/3’ü sigara içmektedir. Dünya üzerinde sigara içenlerin üçte birinden fazlası ise, Çin’de yaşamaktadır. Çin’in sigara içen nüfusu, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun üzerindedir.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Verileri

 • Sigara içmek, ABD’de her yıl 5 ölümden 1’ine sebep olmaktadır. Sigara dumanına maruz kalmak ise, yalnızca ABD’de, her yıl yaklaşık 50.000 ölüme neden olmaktadır. 
 • ABD’de sigara içen bir kişi yılda ortalama 1500 ile 3300 Dolar arasında sigara harcaması yapmaktadır. Buna karşılık sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları için yapılan sağlık harcaması 333 milyar Dolardır.
 • Ülkede her gün yaklaşık olarak 4000 genç ilk sigarasını içerken, yine her gün ortalama 1000 kişi sigara içmeye başlamaktadır.
no smoking

Sigarayı Bırakmak

 • Sigara içen kişilerin yaklaşık %69’u sigarayı tamamen bırakmayı istemektedir. 
 • Tütün bağımlıları da, tıpkı diyete başlamak isteyenler gibi, genellikle Pazartesi günü bu alışkanlıklarından vazgeçmeyi düşünmektedir.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki 48 saat içinde sinir uçları yeniden büyümeye başlamaktadır. Bu da, koku ve tat duyularının normale dönmeye başlamasını sağlamaktadır.

Yapılan araştırmalar, esrarın, alkol ve tütünden daha az zararlı olduğunu göstermektedir. Puro ve pipo içmekse, sigaradan daha zararlıdır.

Bir nargile, bir sigaradan 25 kat daha fazla katran içerir.

puro
 • Nikotin kelimesi, 1560 yılında Fransa’ya tütünü getiren Fransız Jean Nicot’un isminden türetilmiştir.
 • 1571 yılında, İspanyol doktor Nicolas Monardes, tütün kullanımını kanser de dahil 20 hastalığın tedavisi için önermiştir.
 • Sigmund Freud, 30’un üzerinde kanser ameliyatı geçirmesine rağmen hayatı boyunca sigarayı bırakmamıştır.

BONUS

Apple ürünlerinin yakınında sigara içmek garantiyi geçersiz kılmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.