8 Ocak 2021

10 Tropikal Meyve ve Yararları

Ahmet Yılmaz

~5dk

O kadar geniş bir çerçevede incelenir ki meyve, anlat anlat bitmez bazen. Geçmişten günümüze her kültürde ve her mutfakta yer edinmiş, kimi zaman bir eşlikçi kim zaman ise baş konuk olarak yer almıştır sofralarda.

Bu yazımda, biraz daha nadir görüp duyduğumuz tropikal meyvelerden bahsetmeye çalıştım.

Mango

Son yıllarda biraz daha sık duymaya başlamış olduğumuz Mango, gerek rengi gerek kokusu ile adeta bir cezbedici konumundadır, tadı oldukça lezzetli ve sulu bir meyvedir. A, B ve C vitaminlerini bolca içerir, ayrıca Smoothie’ler için de birebirdir. Bazı kültürlerde ‘Meyvelerin Kraliçesi’ de denir.

mango tropikal meyve

Rambutan

İlk görüşte kendisinin bir yiyecek olma ihtimalini düşünmeseniz de, orta sert olan kabuğunu soyunca içinden saklı, incimsi bir meyve çıktığını göreceksiniz, oldukça yumuşak ve çok lezzetlidir. Bolca demir ve B vitamini içerir, tedariği biraz zor olsa da görüldüğü zaman mutlaka tadılması gereken bir meyvedir.

rambutan tropikal meyve

Durian

Görünüşü adeta kirpiyi andıran bu meyve biraz meşakkatlidir. Kabuğu sert ve kokusu ise epey rahatsız edicidir, ancak alışma sürecinden sonra yemesi bir hayli keyifli hâl alan bu meyve B, C vitamini ve demir açısından yine zengindir.

durian tropikal meyve

Ejderha Meyvesi

İngilizce ismi Dragon Fruit diye geçen bu meyve, renk cümbüşü ve göze hitap konusunda bir hayli iddialıdır.

Kabuk kısmı pembe ve dikenimsi çıkıntıları genelde yeşil renktedir, bu şekle sahip olmasının nedeni de bir kaktüs bitkisinden yetişmesidir. Kabuğunun içindeki meyvesi beyaz, üstü ise bolca minik çekirdek ile doludur. Magnezyum ve kalsiyum kaynağı olup, çok da lezzetli bir meyvedir.

tropikal meyve dragon fruit

Yıldız Meyvesi

Direk olarak görüntüsünden dolayı bu adı alan meyve, prizmatik bir yıldız şeklindedir, ince ince dilimlenip bakıldığında tam bir yıldız olur, hafif çıtır ve tatlıdır, B ve C vitaminlerini bolca içerir.

Yıldız Meyvesi

Water Apple

Türkçeye direkt çevirisi olmasa da, kelime anlamı olarak ‘Su Elması’ demektir.

Sıradan bir elmaya nazaran daha ufak ve adeta suyu çekilmiş gibi bir görüntüsü vardır, ancak özellik yazın sıcak zamanlarda tüketilince adının hakkını veren bir meyve olduğu anlaşılır. İçi diğer elmalara nazaran daha çıtır ve bol bol suludur.

Water Rose Apple

Longan

Bir tür fındık veya cevize benzeyen bu meyve, kabuğunun altında yarı saydam beyaz ve yumuşak bir top barındırır, tadı biraz baharatlı olan Longan, özellikle sinir sistemi rahatsızlıkları için doğadan gelen bir ilaçtır.

Longan

Sacha Inchy

Amazon’un en güzel hediyelerinden olan bu hafif şişik, genellikle 5 veya 6 köşeli olup yine yıldıza benzer.

İçindeki çekirdekleri çiğ değil kavrulduktan sonra yenilir, ki harika bir tadı vardır. Güçlü bir protein deposu ve OMEGA-3 yağı da içerir.

Sacha Inchy

Kumquat

Turunçgiller ailesinden olan bu meyve, iç kısmı ile portakala benzer. Ortalama olarak zeytin büyüklüğünde olup kabuğu ile yenir, tadı çok lezzetli olup bolca C vitamini içerir, parmak ucu ile hafif sıkılınca etrafına ufak bir fıs fıs ile ferahlık verir.

Kumquat

African Cucumber (Boynuzlu Kavun / Kiwano)

African Cucumber olarak bilinen bu meyve, görüntü olarak kavunun dikenli olanıdır. İçini görünce adının neden salata olduğunu anlıyorsunuz ancak tadı ise neden meyve olduğunu açıklıyor ve tam bir greyfurt tadı alıyorsunuz. Tam bir antioksidan kaynağı olup E ve C vitaminlerini de içeriyor.

Kiwano
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Ahmet Yılmaz

Ahmet Yılmaz

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.