20 Mart 2020

10 Maddede Evden Çalışma için İpuçları

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs sebebiyle pek çok kurum ve kuruluş evden çalışma (home-office) uygulamasına geçti. 

Hem geçici bir süre evden çalışacaklar hem de serbest veya uzaktan çalışma modelini uygulayanlar için evden çalışmayı daha verimli bir hale getirecek ve motivasyonu artıracak ipuçlarını paylaşmak istedik.

Çalışma Alanı

Artık yaşam alanınız hem eviniz hem de iş yeriniz. Bu noktada odaklanmanıza yardımcı olacak ve motivasyonunuzun düşmesini engelleyecek şey ise, bir çalışma alanı oluşturmak.

Dikkatiniz dağılmadan çalışabileceğiniz bir odayı ya da evin sessiz bir köşesini çalışma alanı olarak düzenleyebilir; çalışırken ihtiyacınız olan tüm materyalleri buraya yerleştirerek işlevsel bir alan oluşturabilirsin.

Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmanıza yardımcı olabilecek önerilerimize ise, buradan ulaşabilirsiniz.

evden çalışma home office

Çalışma Programı Hazırlayın

Bir çalışma takvimi ve yapılacaklar listesi hazırlayın.

Günlük ve haftalık program hazırlamak, süreç boyunca yapmanız gerekenleri ve her birine ne kadar vakit ayırabileceğinizi daha net bir şekilde görmenize yardımcı olur. Bu da daha üretken ve verimli bir şekilde çalışmanızı sağlar. 

Yapılacaklar listesi hazırlamanın püf noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Zaman Yönetimi

Evden çalışma modeline geçtiğinizde, dilediğiniz zaman uyanabileceğinizi ya da gün içinde pek çok farklı uğraşla zaman geçirebileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak odaklanmak, verimli çalışabilmek ve işlerinizi zamanında tamamlayabilmek için, tıpkı işe gittiğinizde olduğu gibi, belirli bir saatte uyanmalı ve gününüzü işlerinizi tamamlayacağınız şekilde planlamalısınız.

Her gün belirli bir saatte uyanmak ve yine belirli saatler arasında çalışmak, motivasyonunuzun düşmesini ve verimliliğinizin azalmasını önleyecektir. Aynı zamanda iş yaşamınızla kişisel hayatınızı birbirinden ayırmanıza yardımcı olacaktır.

home office evden çalışma

Giyinin

Pijamalarla çalışmak hepimize daha cazip geliyor olsa da, psikolojik olarak kendimizi işe hazırlamak için giyinmek büyük bir önem taşıyor.

İşe gittiğiniz gibi resmi giyinmeseniz de, ev halinden sıyrılmak hem işe odaklanmanıza ve motive olmanıza hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. 

Ayrıca görüntülü görüşmelere her zaman hazır olmanızı sağlayacaktır!

Sınırlar!

Eğer evde yalnız değilseniz, aile üyelerinizle ya da arkadaşlarınızla sürekli iletişim halinde olmaktan kaçınmalısınız. 

Elbette evdeyken onlarla iletişim kuracaksınız ya da yardıma ihtiyaçları olduğunda destek olacaksınız, ancak iletişimin sürekli olması odaklanamamanıza, verimli çalışamamanıza ve yaptığınız işin kalitesinin düşmesine sebep olabilir.

evden çalışma home office

Molalar

Evden çalışırken çalışmıyormuş gibi görünmemek için normalden daha fazla çalışmaya yönelebiliyoruz. Ancak unutmayın ki, performansınızın düşmemesi için ofiste olduğu kadar evde de dinlenmeye ihtiyacımız var.

Mola vermek, zihninizin boşalmasına ve daha iyi düşünmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca motivasyonunuzu ve yaratıcılığınızı da artıracaktır. Bunun için, ofiste olduğu gibi, belirli aralıklarla masa başından kalkmanız gerekiyor. 

İletişim

Ekip arkadaşlarınızla iletişiminizi koparmamak için e-posta ya da mesaj göndermek yerine, aralıklarla da olsa onları telefonla arayabilirsiniz. Ayrıca toplantıları gerçekleştirmek ve iş birliği içindeki çalışmaları daha verimli kılmak için görüntülü konuşmayı ve konferans görüşmelerini tercih edebilirsiniz.

home office kadın çalışmak

Son olarak; 

Verimlilik

Gün boyu evde olmak verimliliğinizi ve motivasyonunuzu kısa sürede düşürebilir. Bunun için verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacak ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yaratıcılık

Yaratıcılığınızı canlı tutmak ve geliştirmek için hazırladığımız ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Motivasyonunuzu Artırın!

Motivasyonunuzu artırmanıza, kendinizi geliştirmeye devam etmenize ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek web siteleri önerilerimize ise, buradan ulaşabilirsiniz.

evden-calisma
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.