8 Ocak 2020

10 Maddede Sağlıklı Ofis Nasıl Olmalıdır?

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk


Yıllar boyunca gözardı edilmiş olsa da, günümüzde sağlıklı ofis nasıl olmalıdır sorusunun üzerinde oldukça fazla duruluyor. Hatta on yılı aşkın zamandır Avrupa ve Amerika’da sağlıklı çalışma ortamları ile ilgili pek çok araştırma yürütülüyor.

Biz de, yapılan bu araştırma ve çalışmalardan faydalanarak sağlıklı ofis nasıl olmalıdır, sorusunun cevaplarını 10 maddede özetlemeye çalıştık.

Hava

Çoğumuz günün büyük bölümünü çalıştığımız yerde geçiriyor, orada nefes alıyoruz. Gözümüzden kaçan ayrıntı ise, iç mekanlardaki hava kirliliği. 

Kapalı alanlardaki hava kirliliğine; binanın yapımında kullanılan malzemeler, temizlik ürünleri, mobilyalar ya da soğutma ve ısıtma sistemleri sebep olabiliyor.

İç mekanlardaki hava kirliliği ise, astımdan alerjik hastalıklara kadar pek çok sağlık sorununu tetikleyebiliyor.

Bu yüzden, sağlıklı bir ofis için hava kalitesine öncelik vermek gerekiyor.

ekip çalışması sağlıklı ofis

Sıcaklık

Artık iç mekanlardaki ortalama sıcaklığın 22 derece civarında olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Bunun yanı sıra sıcaklığın ayarlanabilmesi; nem oranının dengeli ve hava akışının düzenli olması gerekiyor.

toplantı sunum

Akustik

Ofislerde sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen en önemli etkenlerden biri, gürültü. Yalnızca ofislerde değil, okullardan kafelere kadar içinde bulunduğumuz tüm alanlarda, kontrol edemediğimiz ve istemediğimiz seslere maruz kalıyoruz. Bu da dikkatimizin kısa sürede dağılmasına, dinlenememize, stres seviyemizin artmasına ve verimliliğimizin düşmesine sebep oluyor.

Bir diğer yandan, araştırmalara göre; tamamen sessiz alanlarda uzun süre kalmak da, uyaran azlığından dolayı odaklanma sorunlarına yol açıyor.

Bu da ofislerin, ekip çalışmaları ve bireysel çalışmalar gibi birbirinden farklı çalışma şekillerine uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini gösteriyor.

ofis çalışma

Aydınlatma

Doğal ışığın bol olduğu yerler, hem fiziksel hem de psikolojik sağlığımıza iyi geliyor. Sağlıklı bir ofis için de, güneş ışığının girebildiği büyük pencerelerin olması çok önemli. Bunun yanı sıra okumalar, ekip çalışmaları ve bireysel masa başı çalışmalar gibi farklı çalışma yöntemine uygun olarak aydınlatmanın düzenlenmesi gerekiyor.

çalışma masası

Araç, Gereç ve Malzemeler

Ofis ortamında, çalışma koltuğu ve masalardan mutfak ve tuvaletlere kadar pek çok nesneye direkt ya da dolaylı olarak temas ediyoruz. Sağlık standartlarına uymayan ürün ve malzemelerin kullanımı, hem kısa hem de uzun vadede sağlığımız açısından büyük bir tehdit oluşturuyor.

açık ofis

Çalışma Sandalyesi

Sağlıklı bir ofis için ön koşullardan biri de, sağlıklı bir çalışma sandalyesi. Piyasada binlerce ofis koltuğu bulunsa da, pek çoğunun kısa sürede ağrılara ve yorgunluğa sebep olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle uzun süre masabaşında çalışanlar için sağlıklı bir çalışma koltuğuna sahip olmak büyük önem taşıyor. 

Sağlıklı bir çalışma koltuğu; belinizi ve sırtınızı desteklemeli, duruşunuzu korumanıza yardımcı olmalı ve vücut ölçülerinize göre ayarlanabilmedir. Bunlara ek olarak, çalışma sandalyesinin üretildiği materyallerin de sağlık standartlarına uygun olması gerekmektedir.

ofis koltuğu

Çalışma Masası

Masabaşında çalışanlar için çalışma koltuğu kadar önemli olan bir diğer unsur da çalışma masası. Çalışma masası, ne çok kısa ne de çok uzun olmamalı, vücudunuza ve oturma yüksekliğinize uygun olmalıdır.

Uzun süre oturmanın sebep olduğu sağlık sorunlarını bugün hepimiz farkındayız. Bu yüzden, daha aktif olmanıza yardımcı olabilecek, hem ayakta hem de oturarak kullanabileceğiniz, yüksekliği ayarlanabilir çalışma masalarını da tercih edebilirsiniz.

çalışma masası

Çalışma Araçları

Telefon, zımba, bilgisayar, klavye ve mouse gibi en sık kullandığınız çalışma araçları, ulaşabileceğiniz yakınlıkta olmalı, kullanım sırasında duruşunuz bozulmamalıdır.

Ayrıca;

  • Bilgisayar monitörünün yüksekliği göz hizanızda olmalıdır,
  • Mouse ve klavye kullanırken ya da yazı yazarken bileğiniz ya da dirseğiniz boşta kalmamalı, masaya paralel ve birbiriyle aynı hizada olmalıdır. 
  • Sık kullanmadığınız malzemeleri karışıklık yaratmaması için dolap ve çekmecelere kaldırabilirsiniz.
çalışma masası laptop

Ofis Tasarımı

Yukarıdakilere ek olarak; iç tasarımda kullanılan renkler, aksesuar seçimleri, aydınlatma tasarımı, farklı çalışma ve sosyalleşme alanlarının varlığı da sağlıklı bir ofis için önem taşıyor.

microsoft ofisi

Diğer Yardımcılar

Bitkiler: Havayı temizlemeye yardımcı olmalarının yanı sıra kaktüsler gibi bazı bitkiler radyasyonu emme özelliğine sahiptir.

Sağlıklı Yiyecekler: Çoğumuz çalışma sırasında abur cuburla besleniyor, öğünlerimizi birer sandviçle geçiştiriyoruz. Bunun yerine salata, sebze yemeği, müsli ve yoğurt gibi hem sağlıklı hem de enerjimizi uzun süre korumamıza yardımcı olacak besinleri tercih edebiliriz.

Daha Fazla Hareket: Ofis içinde ya da dışında kısa yürüyüşler yapmak, ayakta çalışmak, esneme ve germe egzersizleri yapmak hem bedenizin hem de zihninizin dinlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olacaktır.

çalışma masası

Peki, sağlıklı bir çalışma ortamı bizi nasıl etkiliyor?

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.