7 Şubat 2020

10 Maddede Sağlıklı Çalışma Koltuğu Nasıl Olmalıdır?

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Neden Sağlıklı Çalışma Koltuğu Kullanmalıyım?

Anatomimiz uzun süre oturmaya uygun değil. Fakat günlük yaşantımızda uyuduğumuzdan daha fazla zamanı oturarak geçiyoruz. Özellikle de masabaşı çalışanlar, yolculuklar sırasında ya da evde dinlenirken oturmalarının yanı sıra çalıştıkları sürenin de büyük bir bölümünü oturarak geçiriyorlar.

Araştırmalar gösteriyor ki; uzun süre oturmak, bel-sırt-boyun rahatsızlıklarının yanı sıra diyabet ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açıyor.

Herhangi bir çalışma sandalyesi ya da çalışma koltuğu, fiziksel sağlığımızı korumaya yardımcı olmuyor. Uzun süre oturarak çalışanların, belirli özelliklere sahip bir çalışma koltuğu kullanmaları gerekiyor. Buna ek olarak, gün içinde kısa da olsa yürüyüş ve egzersiz yapmaları, sağlıklı beslenmeleri de büyük önem taşıyor. 

Peki, bu özellikler neler ve sağlıklı çalışma koltuğu nasıl olmalıdır?

çalışma koltukları toplantı alanı

Koltuğun Materyali

Her şeyden önce, sağlıklı çalışma ortamının temel bileşenlerinden biri olan çalışma koltuğunun üretildiği materyallerin sağlığa zarar veren kimyasallar içermemesine dikkat etmelisiniz. 

Bunun için, koltuğun üretildiği materyallerin sağlık ve güvenlik standartlarına uygunluğunu belirten sertifikalara sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Yükseklik Ayarı

Sağlıklı bir çalışma koltuğunun, boyunuza ve bacak boyunuza göre yüksekliği ayarlanabilmelidir. Koltuğa oturduğunuzda ayaklarınız yere tam basmalı, dizlerinizin arkası koltuğa temas etmeli ve dizinizden yukarısı yere paralel olmalıdır.

açık planlı ofis çalışma koltuğu

Koltuğun Genişliği ve Derinliği

Çalışma koltuğunun oturma alanı vücut ölçülerinize uygun bir genişlikte olmalıdır. Dizlerinizin arkası koltuğa temas etmeli ve oturma alanı üst bacağınızı desteklemelidir. Buna ek olarak, kollarınızı kolçaklara rahat bir şekilde koyabilmelisiniz. 

Koltuğun Sırtı

Sağlıklı çalışma koltuğu denildiğinde akla ilk gelen, koltuğun sırt özellikleridir. 

Öncelikle, koltuğun sırtı hava alan bir materyalden üretilmiş olmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında yaptığınız hareketlere uyum sağlayacak esnekliğe sahip olmalıdır. 

Çalışma koltuğunuz, bel boşluğunuzu ve omurganızı destekleyen, vücut ölçülerinize göre ayarlanabilen bir bel desteğine sahip olmalıdır. Bel desteği, duruşunuzu korumanıza yardımcı olmasının yanı sıra üst bedeninizdeki baskıyı azaltır.

Tüm bunların yanı sıra, farklı çalışma pozisyonlarına göre koltuğun sırt eğimi ayarlanabilmelidir.

çalışma alanı

Dönme Özelliği

Alacağınız çalışma koltuğu, çalışma sırasında vücudunuzu zorlamamanız için sabit değil, dönebilir olmalıdır. 

Kolçaklar ve Kol Destekleri

Hepimizin vücut ölçüleri birbirinden farklı. Standart yükseklikteki ve genişlikteki kolçaklar, hepimize uyum sağlayamaz. 

Sağlıklı bir çalışma koltuğunun kolçakları, farklı çalışma şekillerini de destekleyecek şekilde ayarlanabilir olmalıdır.

Yukarı-aşağı, sağa-sola ve ileri-geri hareket edebilen kolçaklar ile sağa-sola ve ileri-geri hareket edebilen kol destekleri, vücut ölçülerinize ve çalışma şeklinize uyum sağlamasının yanı sıra omuzlarınız, dirsekleriniz ve bilekleriniz üzerinde oluşabilecek baskıyı da azaltır.

ofis

Boyun Desteği / Boyunluk

Çalışma sırasında genellikle yorgunluk ilk olarak boynumuzda başlar. Bunu engellemek ve boynumuzu desteklemek için koltuğun boynumuza uygun yükseklikte ve oturma şeklimize göre açısı ayarlanabilen bir boyun desteği olmalıdır.

Ayak ve Tekerlekler

En sık karşılaşılan ofis kazalarından biri sandalyeden düşmedir. Bunu engellemek için koltuğun ayak genişliği, ağırlık merkezinin bozulmasını engelleyecek çapta olmalıdır.

Buna ek olarak, çalışma koltuğunun kaymaması için bulunduğu yerin zeminine uygun tekerlekleri olmalıdır.

çalışma alanı

Özetle

Sağlıklı çalışma koltuğu, çalışma süreniz boyunca bedeninizi desteklemeli ve duruşunuzu korumanıza yardımcı olmalıdır.

Sırtı, kolçakları, bel desteği ve boyun desteği gibi koltuk bileşenleri vücut ölçülerinize ve çalışma şeklinize göre ayarlanabilmelidir.

BONUS

Sağlıklı Çalışma Koltuğunun Faydaları

Sağlıklı duruşu destekleyerek vücut üzerinde oluşan baskıyı azaltır. Böylece, ağrıların; eklem, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının azalmasına ve/veya yaşanmamasına yardımcı olur.

Not: Görseller herhangi bir markayla ilişkili değil, temsilidir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.