10 Nisan 2022

Faydaları ve Kullanım Alanlarıyla En Çok Kullanılan Aromaterapi Yağları

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

6000 yıldan uzun zamandır neredeyse dünyanın tamamında kullanılan aromaterapi, sabit ve uçucu yağlarla (aromaterapi yağları) uygulanan bir iyileştirme yöntemidir. Her bir kokunun vücuttaki farklı bir sistemi etkilediğine inanılan bu alternatif tıp yöntemi, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarda tamamlayıcı bir uygulama olarak günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Uygulamada kullanılan aromaterapi yağları, bitkilerin çiçek, yaprak, kök ve tohum gibi bölümlerinden damıtma ya da sıkma yöntemiyle elde edilirler.

Biz de en fazla kullanılan aromaterapi yağlarını, bu yağların faydalarını ve kullanım alanlarını sizin için araştırdık.

Lavanta Yağı

En fazla kullanılan aromaterapi yağlarından biri olan lavanta yağı, özellikle uykusuzluğu gidermek, stresi azaltmak, sakinleşmek ve rahatlamak için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra küçük yaralara ve kesiklere uygulandığında iyileştirici etkisi de vardır.

aromaterapi yağları lavanta yağı

Okaliptüs Yağı

Genellikle soğuk algınlığı, nezle, grip, öksürük ve sinüzit tedavilerinde destekleyici olarak kullanılan okaliptüs yağı, solunum yollarını rahatlatır.

Çay Ağacı Yağı

Anti bakteriyel özelliği ile bilinen çay ağacı yağı; aknelere uygulandığında aknelerin kurumasına yardımcı olur. Yarım bardak suya birkaç damla damlatılıp gargara yapıldığında ağız hijyeninin sağlanmasına, diş eti iltihaplarının ve yaralarının azalmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra mantar ve uçuk tedavisinde kullanılır.

aromaterapi yağları

Yasemin Yağı

En çok sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen yasemin yağı, cilt gözeneklerini sıkılaştırır ve selülitlerin azalmasına yardımcı olur.

Kramp ve kas ağrıları ile romatizmadan kaynaklı eklem ağrılarında bölgeye masaj yapılarak uygulandığında rahatlama sağlayabilir.

Portakal Yağı

Özellikle cilt bakımında ve selülit tedavisinde kullanılan portakal yağı, aynı zamanda motivasyon artırıcı, yorgunluk azaltıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir.

aromaterapi yağları

Bergamot Yağı

Egzama tedavisinde destekleyici olarak kullanılan bergamot yağı, stresi ve yorgunluğu azaltmasının yanı sıra bir fincan suya 1-2 damla eklenerek içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve iştah artırır.

Sandal Ağacı Yağı

Genellikle tütsülerde kullanılan sandal ağacı yağı, kuru ve çatlamış ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda uykusuzluğu, gerginliği ve stresi azaltıcı etkisi vardır.

aromaterapi yağı

Biberiye Yağı

Odaklanmayı artıran ve hafızayı güçlendiren biberiye yağı, akne ve mantar tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. Ayrıca çarpıntı, baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetlerini azaltabilir.

Aloe Vera Yağı

Cildin esnekliğini artıran, cildi nemlendiren ve daha sağlıklı görünmesini sağlayan aloe vera yağı, kırışıklıklar, cilt lekeleri ve yaralarda da etkilidir. Ayrıca sedef ve egzama tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır.

aromaterapi yağları

Zencefil Yağı

Kas ağrılarını azaltan zencefil yağının enerjiyi artırma özelliği de bulunmaktadır.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.