13 Şubat 2018

Antik Çağlardan Bugüne Sağlık Uygulamaları

Burcu Tur Yüksel Akay

~9dk

Çok kez duyduğumuz, kimi zaman denediğimiz, kimi zamansa güvenemediğimiz pek çok alternatif tıp uygulaması bulunuyor. Yıllardır test edilen ve bilimin faydasını kanıtladığı bazı sağlık uygulamaları:

AKUPUNKTUR

Akupunktur ya da iğneli uyarım yönteminin, Çin tıbbında yazılı dönemden çok daha önce uygulanmaya başladığı düşünülüyor. Akupunktur ile ilgili ilk bilgilere ise M.Ö. 400’lü yıllar itibariyle rastlanıyor.

Çin kültüründe, hastalıkların ‘çi’ adı verilen iç enerji ile dış enerjinin uyumunun bozulmasından kaynaklandığına inanılıyor. Yani, psikolojik bir rahatsızlığın fiziksel bir rahatsızlığa ya da fiziksel bir rahatsızlığın psikolojik bir rahatsızlığa sebep olabileceğine inanıyorlar.

Batıda uygulanan analiz ve semptoma bağlı tedavinin aksine Çin tıbbında, hastalığın kök sebebinin tedavi edilmesi hedefleniyor.

3000’den fazla klinik çalışmaya konu olan akupunktur tedavisi, vücudun bazı noktalarına (enerji kanalları ve kanallar üzerinde bulunan direnç noktaları) ince uçlu, özel iğneler batırılarak yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 150’den fazla rahatsızlığın tedavisinde kullanılmak üzere kabul edilen akupunktur; obezite, sigara bırakma, uykusuzluk, epilepsi, romatizma ağrıları, baş ağrıları, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücut direncinin artırılması gibi pek çok alanda kullanılıyor. Ayrıca yan etkisi olmadığı için anestezi olarak da uygulanabiliyor.

akupunktur

MEDİTASYON

Meditasyonun etkileri ile ilgili araştırmalar 1970’li yıllardan itibaren devam ediyor. Yapılan çalışmalar, meditasyonun (özellikle düzenli yapıldığında) günlük bilinç durumlarından (uyku, uyanıklık ve rüya) farklı, dördüncü bir bilinç durumu oluşturduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca dikkat, hafıza ve öğrenme gibi zihinsel süreçleri olumlu yönde etkilediğini de gösteriyor.

Binlerce yıldır Doğu kültürlerinde uygulanan meditasyonun; özgüveni, huzuru, sabrı, mutluluğu ve sakinliği artırırken depresyon, kaygı ve stresi azalttığı gözlemleniyor.

‘Sağlıklı olmak için sağlıklı bir yaşam sürülmelidir. Fakat sağlıklı yaşam, sadece uygun fiziksel koşullar demek değildir. Daha derin anlamda çakraları temiz tutmaya yardım eden bir yaşam şeklidir. Ve meditasyon bunu sağlar.’

meditasyon

MÜZİK TERAPİSİ

Müziğin ruh halini değiştirdiği; yükselttiği ya da sakinleştirip dinlendirdiği bugün herkes tarafından biliniyor. Ayrıca müzik ve ses terapisi, binlerce yıldır zihinsel ve psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki; müzik stres seviyesini azaltmasının yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendiren antikorları üretmemize ve virüslerle mücadele etmemize de yardımcı oluyor.

müzik terapisi

REİKİ

Binlerce yıllık bir geçmişi olmasa da 20. yüzyılın başlarından itibaren uygulanan Reiki, Japonya’da ortaya çıkan ve şifa vermeye dayanan bir teknik.

Araştırmacıların bir kısmı Reikinin bir tedavi yöntemi olmadığını, yalnızca plasebo etkisi gösterdiğini belirtse de Arizona Üniversitesi gibi çeşitli kurumlarda yürütülen araştırmalar, Reikinin ağrıların azalması/giderilmesi, kan basıncının düşmesi gibi çeşitli konularda etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Her yerde var olan (rei) ruhsal yaşam enerjisi (ki) anlamına gelen Reiki, herhangi bir inanç sistemine ait değildir.

reiki

ÇİGONG / TAİ CHİ

Belirli fiziksel duruşlar, beden hareketleri veya düşünceyle birleştirilen nefes tekniklerini kapsayan; Çin tıbbının ve savaş sanatlarının bir parçası olan Çigong, beden enerji dengesini düzenliyor.

Yapılan araştırmalar Çigong’un, özellikle yaşlı erişkinlerin genel sağlık durumunu olumlu yönde geliştirdiğini gösteriyor. Aynı zamanda zihinsel yeteneklerin düzelmesine ve gelişmesine katkıda bulunan Çigong, Tai Chi’nin temelidir.

tai chi

MANTRALAR

Mantra kelimesi Sanskritçe düşünmek ve araç kelimelerinden türetilmiştir ve dini hece veya şiir anlamına gelir. Örneğin; hepimizin aşina olduğu, genellikle meditasyon sırasında kullanıldığına tanık olduğumuz ‘om’ sesi bir mantradır.

Mantra kullanımı, takip edilen okul ya da felsefeye göre değişiklik gösterebilir. Ancak esası, müzikte olduğu gibi, ses ve kelimelerin titreşimlerinden faydalanarak fiziksel, zihinsel ve duygusal durumumuzu düzeltmek/geliştirmektir.

Araştırmalar, 3000 yıldan uzun zamandır kullanılan mantraların, zihinsel ve psikolojik işlevleri geliştirdiğini göstermiştir.

mantra 'om'
Mantra ‘om’ / ‘aum’

HİPNOZ

Hipnoz, binlerce yıldır uygulanan ve herkes tarafından bilinen bir uygulama. Özellikle bağımlılık, fobi ve obezite tedavilerinde yaygın olarak uygulanan hipnozun etkileri, uzun yıllardır araştırılıyor.

Yayınlanan araştırma sonuçlarına göre hipnoz, bazı ameliyatların öncesinde hastayı uyutmakta; ağrı, bulantı, yorgunluk ile anksiyete ve travma gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesinde yardımcı oluyor.

self hypnosis

AROMATERAPİ

6000 yıldan uzun zamandır Mısır’dan Çin’e ve Hindistan’a kadar dünyanın neredeyse tamamında uygulanan aromaterapi tedavisinde, farklı kokuların vücuttaki farklı sistemleri etkilediğine inanılıyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda; kokuların ruh hali, stres ve uyanıklık üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Örneğin; turunç kokusunun düşük dozda antidepresana ihtiyaç duyan hastalara iyi geldiği ve portakal yağı kokusunun az miktardaki anksiyeteyi azalttığı ortaya çıkmıştır.

Böylece aromaterapinin, tek başına bir tedavi yöntemi olmadığı ancak, tamamlayıcı uygulama olarak kullanılabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Faydaları ve Kullanım Alanlarıyla En Çok Kullanılan Aromaterapi Yağları listemiz de ilgini çekebilir.

aromaterapi

FİTOTERAPİ

Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi, bir terim olarak ilk kez 1800’lü yılların sonunda ortaya çıkmıştır. Fakat hastaların tedavisinde bitkilerin kullanımı insanlık tarihinin başlangıcına kadar götürülebilir.

Günümüzde, eczacılığın farmakognozi ana bilim dalında ele alınan fitoterapi uygulamaları, her geçen gün gelişmektedir.

fitoterapi

AYURVEDA (AYURVEDİK TIP)

Ayurveda, Hindistan’da ortaya çıkan, antik bir tedavi yöntemidir. Bugün Hindistan, Nepal ve Sri Lanka başta olmak üzere pek çok Asya ülkesinde uygulanmaktadır.

Hayat, hayat ilkesi (ayur) ve bilgi (veda) kelimelerinden türetilen Ayurveda; hastalığı önleme, sağlığı koruma ve tedaviyi içerir. Akupunkturda olduğu gibi Ayurveda’da da bedensel hastalığın sebeplerinin bedensel ve zihinsel unsurlar arasındaki dengesizlikten kaynaklandığı düşünülür. Bitkisel formülleri, yaşam tarzının değiştirilmesini ve beslenme şeklinin düzenlenmesini içeren tedavi yöntemleri de bu dengesizliği düzeltmek için uygulanır.

Ayurveda’da sağlıklı olmak hem fiziksel, hem zihinsel hem de psikolojik açılardan iyi olmayı gerektirir.

ayurveda

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.