12 Ocak 2020

Sağlıklı Çalışma Ortamı Bizi Nasıl Etkiliyor?

Burcu Tur Yüksel Akay

~5dk

Sağlıklı çalışma ortamı nasıl olmalıdır, listemizin ardından, sağlıklı çalışma ortamının bizi nasıl etkilediğine değinmek istedik.

Genellikle çalıştığımız ortamın sağlıklı olup olmadığına dair derinlemesine düşünmüyoruz. Fakat günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisler, fiziksel olduğu kadar psikolojik ve zihinsel sağlığımız üzerinde de azımsanmayacak bir etkiye sahip.

Sağlıklı olmayan bir çalışma ortamı; obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının yanı sıra depresyona, dikkat dağınıklığına ve stres bozukluğuna da sebep olabiliyor. 

ofis

Peki, sağlıklı çalışma ortamı bizi nasıl etkiliyor?

Daha Sağlıklı Bir Yaşam

Aydınlatma ve akustik kalitesi yüksek; hava akışının düzenli ve nem oranının dengeli olduğu, zararlı kimyasallar içermeyen ürün ve malzemelerin kullanıldığı bir çalışma ortamı, fiziksel sağlığımızı korumamızı sağlıyor. Çünkü en az düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek kadar, içinde bulunduğumuz ortamın koşulları da sağlığımızı direkt etkiliyor.

mutluluk doğa kadın

Yüksek Motivasyon

Sağlıklı çalışma ortamı denildiğinde, fiziksel koşullar kadar ortamın tasarımı da önem taşıyor. Ofisin iç tasarımı, kullanılan renkler, mobilyalar, mekansal çeşitlilik de sağlığımız üzerinde etkiye sahip. Farklı çalışma şekillerini destekleyen, sosyalleşme ve dinlenme alanlarının bulunduğu çalışma ortamları motivasyonumuzun yükselmesini sağlayabiliyor.

iş çalışma ortamı mutluluk

Yaratıcılık

Araştırma sonuçları; diğer birimlerde görev yapan çalışanlarla bir araya gelinebilen, hareket özgürlüğünün olduğu, hem ekip çalışmalarının hem de bireysel çalışmaların gerçekleştirebildiği alanların bulunduğu ve çalışma alanının kişiselleştirilebildiği ofislerde yaratıcılığın arttığını gösteriyor. 

ofis kadın telefon

Bağlılığın Artması

Hem işveren hem de çalışan için en önemli unsurlardan biri kuruma/kuruluşa bağlılık. Araştırmalar gösteriyor ki; çalışanlar, mutlu olmadıkları ve beklentilerini karşılamayan ofislerde uzun süre kalmak istemiyorlar. Bu da, sık sık izin ya da rapor almayı veya işten ayrılmayı getiriyor.

takım çalışması başarı

Verimlilik ve Performansta Artış

Sağlıklı olmamız, bulunduğumuz ortamda kendimizi rahat hissetmemiz ve motivasyonumuzun yüksek olması, beraberinde verimliliği de getiriyor.

ekip çalışması ofis

Mutluluk

Araştırmalar gösteriyor ki; iş stresi yüksek bile olsa, sağlıklı bir çalışma ortamına sahip, çalışma ortamından memnun, işiyle ilgili inisiyatif alabilen ve kuruma bağlılığı yüksek olan çalışanlar, kendilerini diğerlerine kıyasla daha mutlu hissediyorlar.

mutluluk kadın

İşe Değer Katma

Araştırma sonuçları, işe anlam kazandıran ve yalnızca görevini yapmak yerine, değer üretmeye odaklanan çalışanların genel profilini şöyle çiziyor; motivasyonu yüksek, kuruma bağlı, kurumun ortak amacına inanan ve bunlarla bağlantılı olarak, üretken ve yaratıcı.

iş çalışma

Daha Kaliteli Bir Yaşam

Sağlıklı olmak, mutlu hissetmek, yüksek motivasyona sahip olmak, üretkenlik, yaratıcılık ve yaptığı işi anlamlı bulmak gibi durum ve özelliklerin bir aradalığı, yaşam kalitemizin seviyesini belirliyor.

iş çalışma erkek

Son olarak;

Sağlıklı çalışma ortamının, yukarıda bahsettiğimiz fiziksel koşulların yanı sıra sosyal ve psikolojik açılardan da çalışanları desteklemesi gerekiyor. 

Bu da;

  • Hızla değişen çalışma kültürüne adapte olmak,
  • Ekip çalışmaları, video-konferanslar ve hızlı toplantılar gibi farklı çalışma şekillerini destekleyen çeşitlilikte çalışma alanları oluşturmak,
  • Çalışanların bir araya gelebilecekleri sosyalleşme ortamları oluşturmak,
  • Odaklanarak çalışmak ve dinlenmek için sessiz alanlar oluşturmak anlamına geliyor.
sunum ekip çalışması
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.