6 Mart 2020

Sitrik Asit İçeren Meyveler

Gülin Işıklı Güvenç

~3dk

Sitrik asit, ilk olarak 1784’te İsveçli bir araştırmacı tarafından limon suyundan elde edilmiştir. Sitrik asit, meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunur, yiyecek ve içeceklerde koruyucu ve doğal aroma görevi görür. Gıdalardaki sitrik asit; yağların, proteinlerin ve karbonhidratların oksidasyonunu içeren insan metabolizmasının Krebs döngüsünde de çok önemlidir.

limon

Narenciye ve meyve suları, sitrik asidin en doğal kaynaklarıdır. Aslında sitrik kelimesi, Latince narenciye kelimesinden gelmektedir.

limon ağacı

Birçok meyve sitrik asit içermektedir. Fakat sitrik asit içeren meyveler çoğunlukla turunçgillerdir. Bu meyvelerin başında greyfurt, limon, misket limonu, mandalina ve portakal gelmektedir.

turunçgil

Greyfurt

Acı ve tatlıdan, ekşiye kadar uzanan tada sahip bir narenciye meyvesidir. Bir dizi temel vitamin ve mineral içerir. Meyvesi tüm olarak, meyve suyu olarak veya posa halinde tüketilebilir. Greyfurt, kalorisi düşük ancak besin değeri açısından çok zengindir. Aynı zamanda mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır.

greyfurt

Limon

İlk olarak Çin’de bulunmuştur. Tatlı ve asitli türleri vardır. Pişmiş yemeklere, soslara, salatalara, marinatlara, içeceklere ve tatlılara lezzet verir ve aynı zamanda büyük bir C vitamini deposudur. 

limon

Misket Limonu

Küçük, yuvarlak ve yeşil renkli melez bir narenciye meyvesidir. Asidik ekşi suyu ve eşsiz aroması ile misket limonu, lezzeti vurgulamak için çeşitli mutfaklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak askorbik asit deposu olarak bilinen misket limonu, günlük önerilen C vitamini alımının %32’sini karşılar. Yüksek oranda su içermesinin yanı sıra magnezyum ve potasyum gibi önemli vitamin ve mineralleri barındırır. Ayrıca folat, A vitamini, E vitamini ve K vitamini içerir. 

misket limonu

Mandalina

Genel olarak; portakal göre küçük, tatlı ve daha az asidiktir. Çin kökenli olduğu düşünülen mandalina, bol miktarda C vitamini içerir. Bir mandalina ortalama %85 su, %13 karbonhidrat ve ihmal edilebilir miktarda yağ ve protein içerir. 

mandalina

Portakal

Sadece atıştırmalık bir meyve değil, aynı zamanda çeşitli yemeklerde kullanılan önemli bir bileşendir. Mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca bir portakal ile günlük C vitamini ihtiyacının % 116,2 si karşılanır. Portakal aynı zamanda folat, lif, tiamin ve antioksidan kaynağıdır.

portakal

Pomelo

Greyfurta benzeyen büyük bir asya narenciye meyvesidir. Greyfurttan tatlıdır ve daha büyüktür. Tam bir C vitamini deposudur. 1 adet pomelo bir insanın günlük C vitamini ihtiyacını neredeyse karşılamaktadır. 

greyfurt

Sitrik asidin bulunduğu diğer meyveler:

Az miktarda da olsa domates, ahududu, kızılcık, çilek, ananas ve kiraz gibi meyvelerde de sitrik asit bulunur.  

domates
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Gülin Işıklı Güvenç

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.