25 Haziran 2022

Kesim Şekillerine Göre Makarna Çeşitleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Dünyada yüzlerce farklı şekle sahip makarna çeşidi olduğu biliniyor. Ancak bunlardan sadece bir kısmı neredeyse tüm dünyada sıklıkla tüketiliyor. Biz de makarna severler için kesim şekline göre en popüler 10 makarna çeşidini listeledik.

Başlamadan önce, 10 Maddede Hamurun En Lezzetli, En Çeşitli Hali: Makarna yazımızdan makarna hakkında daha detaylı ve ilgi çekici bilgiye ulaşabilirsiniz.

Spagetti (Spaghetti)

Dünyanın en popüler makarna çeşitlerinden biri olan spagettinin ilk olarak 1100’lü yıllarda Sicilya’da üretildiği düşünülüyor. Uzun ve ince kesilen makarnanın ismi, İtalyancada sicim, ip anlamına geliyor.

Spagetti genellikle Bolognese, Carbonara, Napoliten ve Puttunesca soslarıyla birlikte servis ediliyor.

spagetti

Linguini (Linguine)

Uzun ve ince şeritler halinde kesilen linguini, spagettiden daha yassıdır ve yaklaşık 4 mm genişliğindedir. Genellikle deniz ürünleriyle servis edilir.

Fettuccini ve tagliatelladan farklı olarak düz değil, elips olarak kesilir.

linguini

Fettuccini & Tagliatella

Fettuccini, linguiniye benzeyen ancak linguiniden daha geniş kesilen, uzun bir makarna çeşididir. Genellikle Alfredo ya da pesto sosuyla veya deniz mahsulleriyle servis edilir.

Tagliatella ise, 6 mm genişliğinde, uzun bir makarna çeşididir. Et, tavuk ve sebzeli soslarla servis edilir.

Tagliatella

Penne Rigate

1865 yılında İtalyan pastacı Giovanni Battista Capurro tarafından icat edilen penne, uzunluğu 3 cm ile 5 cm arasında değişen, kalem şeklinde bir makarna çeşididir.

İsmini, İtalyancadaki kalem kelimesinden alan penne, genellikle Arabiatta, Napoliten, Pesto ya da kremalı soslarla servis edilir.

penne

Lazanya (Lasagne)

Geniş şeritler halinde kesilmiş bir makarna olan lazanya, bilinen en eski makarna çeşitlerinden biridir. Tarihi Antik Yunan’a kadar uzanan makarnanın ismi aynı zamanda etle ya da sebzeyle pişirilen ve peynir sosuyla servis edilen yemeğin de ismidir.

Lazanya

Fusilli (Burgu)

Fusilli rotini ya da burgu makarna, spiral şekli sayesinde sosları çok iyi alır ve tüm soslarla servis edilebilir. Bu yüzden en fazla tercih edilen makarna çeşitlerinden biri olan burgu makarnanın ismi, İngilizcede fitil anlamına gelen fuse kelimesinden geliyor.

Fusilli

Farfelle (Kelebek / Fiyonk)

Fiyonk, kelebek ya da papyonlu makarna olarak da bilinen farfelle ismini, İtalyancada kelebek anlamına gelen la farfalla’dan almıştır.

16. yüzyılda, Kuzey İtalya’nın Lombardia bölgesinde doğan farfelle, küçük formu sayesinde pek çok sosla servis edilebilir. Ayrıca salatalarda da tercih edilmektedir.

Farfelle

Tortellini

Hem Bologna hem de Modena’nın sahip çıktığı tortellini, içi dolgulu, yuvarlak biçiminde bir makarna çeşidi. Dünyanın pek çok yerinde tüketilen tortellini, bir tür mantı olarak da görülebilir. Genellikle soslarla servis edilir.

Tortellini

Macaroni

İsmini daha çok Mac & Cheese ile bütünleştirdiğimiz macaroni, dar tüp şeklinde bir makarna çeşididir. Dirsek makarna olarak da isimlendirilir.

Macaroni
Görsel Kaynağı

Ravioli

Ravioli peynirli, sebzeli ya da etli bir harç dolgusuna sahip olan makarna çeşitlerinin genel ismidir. İtalyan mutfağının geleneksel yemeklerinden biri olan ravioliye kare, daire ya da yarım daire şekilleri verilebilir.

Ravioli

Makarnaya Bakış Açınızı Değiştirecek, En Sevilen Makarna Sosları yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.