23 Kasım 2022

Paketli Gıdalarda Bulunan En Zararlı Katkı Maddeleri

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Şekerlerden meyve sularına, hazır çorbalardan soslara ve cipslerden salam ve sucuk gibi işlenmiş etlere kadar birçok hazır donmuş ve donmamış ambalajlı yiyecekte çeşitli katkı maddeleri bulunuyor.

İşte, paketli gıdalarda bulunan en zararlı katkı maddeleri:

Aspartam (E951)

Nutrasweet veya Equal olarak da bilinen aspartam, mısır şurubu ve şeker kamışından üretilmiş yapay bir tatlandırıcıdır.

Pek çok katkı maddesinden çok daha fazla yan etkiye sahip olan aspartam; baş ağrısı, baş dönmesi, eklem ağrısı, bulantı, kas spazmları, şişmanlık, depresyon, uykusuzluk, işitme kaybı, görme kaybı gibi birçok sağlık sorununu tetiklemesinin yanı sıra beynin işleyiş sürecini yavaşlatıyor.

Aspartam yapay tatlandırıcılarda, düşük kalorili hazır yiyeceklerde, ketçaplarda, sakızlarda, meşrubatlarda, ilaçlarda ve kahvelerde yaygın olarak kullanılıyor.

ketçap hamburger

Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu

Mısır şurubu, glikoz gibi metabolize edilemediği için başta obezite olmak üzere diyabet, kansızlık ve kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununa neden olabiliyor.

Ketçaplar, asitli içecekler, hazır çorbalar, puding ve hazır kek gibi toz karışımlar, kremalar, şekerlemeler ve çikolatalar yüksek oranda mısır şurubu içerebiliyor.

çikolata m&ms

Monosodyum Glutamat (Glutamin, Glutamat, MSG, E621)

Lezzet ve aroma artırıcı nitelikleri ile özellikle Türk mutfağında ve Asya mutfaklarında kullanılan MSG; başta hazır çorbalar, cipsler, konserveler, hazır soslar ve bulyonlar olmak üzere birçok işlenmiş gıdada bulunuyor.

Glutamat hücreleri aşırı uyararak zarar görmelerine ve ölmelerine sebep olmasının yanı sıra baş ağrısını, astımı, depresyonu, kalp çarpıntısını, migreni, mide bulantısını, Parkinson’u, Alzheimer’i, epilepsiyi, diyabeti ve obeziteyi tetikliyor.

cips

Trans Yağ (Hidrojenize Yağ)

Bitkisel sıvı yağların hidrojenize edilerek yapay bir şekilde katılaştırılmasıyla elde edilen trans yağlar, hazır hamur işlerinden soslara, margarinlerden krakerlere, hazır köftelerden ciplere kadar birçok paket yiyecekte bulunuyor.

Trans yağların zararlarının başında ise; ensülin direncini artırması, bağışıklık sistemini zayıflatması, karaciğer ve üreme sistemini olumsuz yönde etkilemesi, kalp hastalıklarına ve kalp krizine yakalanma riskini artırması geliyor.

donuts

Sodyum Sülfit (E250) – Sodyum Nitrat / Sodyum Nitrit

Sodyum sülfit, raf ömrü uzatıcı ve koruyucu bir maddedir. Bozulmayı önleyici olmasının yanı sıra beyazlatıcı olarak da kullanılmaktadır. Özellikle salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin, hazır köfte ve baharat karışımlarının, peynirlerin, şekerlemelerin, dondurmaların, meyve sularının ve sakızların içinde bulunur.

Baş ağrısına, kaşıntıya, nefes problemlerine, hafıza bozukluklarına ve halsizliğe sebep olmasının yanı sıra astım hastalığını tetikler.

Sodyum nitrit ve nitrat; koruyucu, renklendirici ve lezzet artırıcı katkı maddeleridir. Özellikle işlenmiş etlerde bulunurlar ve vücudumuzda mutasyonlara ve kansere sebep olabilirler.

Sodyum sülfat, nitrit / nitrat cenin, bebek ve çocuklar için oldukça tehlikelidir.

şarküteri

Bütilat Hidroksi Anizol (BHA, E320) ve Bütilat Hidroksi Toluen (BHT, E321)

Kömür katranı ve petrolden elde edilen BHA ve BHT, küflenmeyi ve bozulmayı engellemek için kullanılıyor. Özellikle tahıl ürünlerinde, sakızlarda, bitkisel yağlarda, cipslerde, kahvaltılık gevreklerde ve işlenmiş etlerde bulunuyor.

BHA ve BHT, beynin sinir ağını etkileyerek davranış değişikliklerine sebep olabiliyor ve kanseri tetikliyor.

kahvaltılık gevrek

Yapay Gıda Boyaları

Sakızlardan marmelatlara, hazır toz ürünlerden soslara, tatlılardan gazlı içeceklere ve işlenmiş et ürünlerine kadar hazır gıdaların neredeyse tamamında kullanılan yapay gıda renklendiricileri; davranış bozukluklarından alerjik reaksiyonlara ve kansere kadar birçok sağlık sorununa yol açabiliyorlar.

şeker

Yapay ve Doğal Aromalar

Hem yapay hem de doğal aromalar içerdikleri kimyasal maddeler sebebiyle, dikkat dağınıklığından karaciğer hasarına kadar birçok sağlık sorununu tetikleyebiliyor.

Ne yazık ki aromalar, atıştırmalıklardan donmuş yiyeceklere ve vitaminlere kadar birçok üründe bulunabiliyor.

dondurma

Potasyum Bromat (E924)

Avrupa Birliği’nde, Çin’de, Kanada’da ve Brezilya’da kullanımı yasak olan ve kanserojen etkisi sebebiyle sağlığımız için risk oluşturan potasyum bromat, ülkemizde unların beyazlaştırılmasında kullanılıyor.

ekmekler

Kükürt Dioksit (SO2)

Kükürt dioksit, gıdaların bozulmadan uzun süre depolanması ve fiziksel ve kimyasal yapılarının korunması için kullanılır. Özellikle fırınlanmış ürünlerde, çaylarda, deniz ürünlerinde, çeşnilerde, reçellerde, kurutulmuş meyvelerde, konserve sebzelerde, dondurulmuş yiyeceklerde ve çorba karışımlarında bulunur.

Kükürt dioksitin nefes alma zorluğu, göğüste sıkışma, kan basıncının düşmesi, ishal, kramp, halsizlik, nabzın hızlanması ve astım atağına sebep olma gibi yan etkileri vardır.

kurutulmuş meyveler
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.