17 Ekim 2019

10 Maddede ‘Diyete Başlarken Neler Yapılmalı?’

Enis Harbalıoğlu

~3dk

Bir takipçimden diyete başlamadan önce nasıl yöntemler izlenmeli konulu 10 maddelik bir yazı istedim ve kendisi beni kırmayıp gönderdi. 

Peki, diyete başlarken neler yapılmalı?

Karar verme

Aynaya baktığınızda fazla kilodan dolayı fenalık geçirip, üzülmek veya söylenmek yerine anlık karar verip harekete geçmelisiniz.

diyet zayıflama

Gerçeklik

“Kilolarımla mutluyum, bana bir şey olamaz, ileride kilo veririm” yalanını kendinize söylemekten vazgeçip gerçekle yüzleşmelisiniz ve birinci maddeyi uygulamalısınız.

elma mezura

Doğruluk

Günümüzde birçok diyet tavsiyesi varken kendi kendinize her Pazartesi başlayıp her Cuma biten patates, brokoli, vb. yiyecekleri tüketerek yaptığınız diyetleri bırakmalısınız.

sandviç diyet

Gelecek ve Hedef

Neyim? Kimim? Nerede olmam lazım? İdealim ne? Hangi takım elbisede ya da elbisenin içinde şahane duruyorum?

Bunlar ve benzeri hayallerinizi, hedef yapmalısınız.

fit kadın spor

Uygulama

Yavaş yavaş her gün yemek yeme alışkanlığınızı düzeltmeye başlamalısınız.

Vücudunuz ilk etapta reaksiyon gösterecek fakat gün geçtikte uyguladığınız yöntem veya yöntemler vücudunuzu düzene alıştıracak.

sağlıklı beslenme spor

Bloklama

Azar azar azaltmaya başlayıp sonrasında da hayatınızdan çıkaracağınız birkaç beslenme alışkanlığı hariç; şeker, tuz ve un isimli üç silahşordan uzak durup aranıza duvar örmelisiniz.

salata sağlıklı beslenme

Spor

‘‘Hayatta, asla ama asla spor yapamam!” dediğiniz bu cümle doğru değil! Merdiven çıkıp adım atıp hatta temizlik yapıp dans etmek, göbek atmak dahil, hareket etmelisiniz. Günlük beslenme düzeninize günlük spor düzeni de eklemek zorundasınız.

plank sahil

Dost, yüz güldürür!

Kadim dostunuz olacak bir tartı edinmeli, iyi günde kötü günde beraber olmalısınız.

Evet, önce kötü günleriniz olacak fakat sonra, iyi günlerde üzerinde yaşlanacaksınız. Baktıkça; ne kadar mutlu, ne kadar azimli ve başarıya aç olduğunuzu da anlayacaksınız.

baskul

Gurur!

Giden her kiloya ve yağa, gelen her kasa, rahat nefes almaya, yemek yeme alışkanlığınızı değiştirerek merhaba deyip, kilolara hoşça kal diyeceksiniz ve başarının vereceği gururla selamlaşacaksınız.

spor kadın

Sonuç!

Çok su içip hareket ederek, sağlıklı ama az yiyerek ve bundan sonraki yaşam biçiminiz olacak olan bu diyetinizi; açlıkla değil verdiğiniz kilolarla ödeyeceksiniz.

Hayatınızda yeni bir dönem başlayacak ve siz bu dönemin kurucularından olacaksınız.

yürüyüş doğa
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Enis Harbalıoğlu

Enis Harbalıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.