11 Eylül 2020

10 İpucuyla Tembelliği Üzerinizden Atın

Burcu Tur Yüksel Akay

~8dk

Çoğumuz, en azından zaman zaman motivasyonumuzu kaybediyor ve tembelliğe teslim olabiliyoruz. Bu durum oldukça doğal, ancak hem kişisel hem de profesyonel hayatımızda bazı sorunlar ortaya çıkartabiliyor.

Biz de, araştırma sonuçlarını ve uzmanların önerilerini göz önüne alarak, tembelliği üzerinizden atmanız ve aktif hayata dönmeniz için 10 basit ipucu hazırladık:

Tembelliği kabul edin.

Kimi zaman farkında olarak ya da olmayarak başarımızı sabote ederiz ya da tembel olma fikrinden nefret ederek kendimize kızarız. Ancak bu iki ruh hali de olumsuz bir etkiye sahiptir ve hissedilen stresi giderek artırarak bir döngüye hapsolmamıza sebep olabilir.

Düşük motivasyon ve yüksek stres, genellikle harekete geçme isteğini ve üretkenliği düşürür. Aynı zamanda özgüvenin düşmesine de sebep olabilir. 

Bu döngüden çıkmanın yolu ise, tembelliği kabul etmekle başlar. Tembel hissetmek sorun değildir, doğaldır. Kendinizi suçlu hissetmeden veya kendinize kızmadan, yalnızca tembelliği kabul edin ve bu konuyla ilgili neler yapabileceğinizi değerlendirmeye başlayın.

kadın pencere

Tembelliğin veya motivasyon eksikliğinin kaynağını anlamaya çalışın.

Tembelliğinizin veya motivasyon eksikliğinizin sebeplerini anlamak için kendinize zaman verin. Bu, tembellikten kurtulmak için atılacak ilk ve zorlu bir adımdır.

Eğer tembelliğe kapılmanıza veya motivasyonunuzun düşmesine sebep olan olay ve durumları keşfederseniz, bu etkiyi önlemek ya da azaltmak için harekete geçebilirsiniz.

Kişisel döngülerinizi kırın.

Özellikle günün belirli saatlerinde ya da haftanın belirli günlerinde kendinizi tembel hissediyorsanız, bu durum genellikle doğrudan ya da dolaylı olarak bazı alışkanlıkların yan etkisidir.

İçinde olduğunuz durum buysa, alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve döngülerinizi kırarak sonuçlarını değerlendirin. Örneğin, evden çalışıyorsanız, bazı günler ya da günün bazı saatlerinde başka bir ortamda çalışmayı deneyebilirsiniz.

home office

Ulaşılabilir hedefler belirleyin.

Bazen kendimize uzun vadeli ya da neredeyse imkansız hedefler belirleriz. Bu da, bir süre sonuç elde edemediğimizde motivasyonumuzu düşürebilir ya da bıkkınlığa sebep olabilir.

Örneğin, hedefinizin dışarıda 10 km koşmak olduğu çok sıcak bir günde, büyük olasılıkla koşuyu erteleyecek ve egzersize başlamayacaksınız. Fakat hedefiniz 2 km olduğunda, daha kolay motive olabilir ve tereddüt etmeden koşmaya gidebilirsiniz.

Küçük başarılar kazanın.

Başarılı hissetmek, en büyük motivasyon kaynaklarından biridir. Güne kolaylıkla halledebileceğiniz, kısa süreli görevlerle başlamanız, güne daha motive bir şekilde devam etmenize yardımcı olacaktır.

working break

Çalışma sürenizi belirleyin ve kaçış noktalarınızı kapatın.

Üretken kalmak ve yapılacaklar listenizi tamamlamak için her bir işe ve molalara belirli süreler ayırmak, tembelliği üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin; 20’şer dakika tüm dikkatinizi vererek çalışacak ve sonraki 3-5 dakika mola verecek şekilde gününüzü planlayabilirsiniz. 4 defa bu döngüyü tamamladıktan sonra, 20-30 dakikalık uzun bir mola vermeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca sosyal medya, tv şovları veya telefon görüşmeleri gibi kaçış noktalarıyla zamanınızı tüketiyorsanız; çalıştığınız süre boyunca telefonunuzun bildirimlerini veya sesini kapatmayı ya da internet bağlantınızı koparmayı deneyebilirsiniz.

Mükemmeliyetçiliğinizi en aza indirin.

Mükemmeliyet, üretkenliğin ve motivasyonun en büyük düşmanlarından biridir. Çünkü mükemmele ulaşamama kaygısıyla motivasyonunuz düşebilir ve harekete geçmenizi engelleyebilir. Ayrıca mükemmeliyetçiliğin stres seviyesini arttırdığı da bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

work balcony woman

Kendinizi ödüllendirin.

Sürekli yapacağınız bir şey olmasa da, kendinizi tembel veya motivasyonsuz hissettiğinizde, kendinize ödül belirleyerek işi tamamlamayı deneyebilirsiniz. Bu ödül, dışarı çıkıp dondurma yemek de olabilir, sevdiğiniz bir şarkıyı dinlemek ya da en sevdiğiniz dizinin bir bölümünü izlemek de.

Bir ortakla çalışın ya da etrafınızda motivasyonu yüksek insanlar bulundurun.

Genellikle yanımızda biri varken motive olmak ve bir işi tamamlamak çok daha kolay olur. Biriyle birlikte çalışmak, hem iş yükünü hafifletir hem de birlikte bir şeyleri başarıyor olmanın getirdiği pozitif enerji motivasyonu artırır. 

Yanınızda işinizle ilgili size direkt yardımcı olacak biri olmasa da, sizi yüreklendirebilecek veya destekleyecek bir arkadaşınızın ya da aile üyenizin yanınızda olması da motivasyonunuzu yükseltebilir.

Buna ek olarak, tutumların ve ruh halinin bulaşıcı olduğunu unutmayın. Etrafınızdaki insanlar sık sık şikayet eden ya da genellikle karamsar tavırlara sahip kişilerse, siz de bundan etkilenirsiniz. Tam tersi şekilde; iyimser, aktif ve motivasyonu yüksek kişiler, kendinizi daha motive hissetmenize ve harekete geçmenize yardımcı olacaktır.

group of people

Tembelliği, üretkenliğe dönüştürün.

Tembel olmak, sorunları çözmek ve işlerinizi halletmek için daha az çaba gerektiren çözümler bulmaya teşvik ederek, üretken olmanıza yardımcı olabilir! 

Unutmayın, üretkenlik ne kadar çaba harcadığınızla ilgili değildir. Ne kadar işi hallettiğinizle ilgilidir.

Tembellik de, sizi bir algoritma geliştirmeye, çok zaman alan bir görevi daha kolay halletmenize yardımcı olacak bir uygulama keşfetmeye yönlendirerek; daha az çabayla, daha kısa sürede görevleri tamamlamanıza yardımcı olabilir.

BONUS

Aşağıdaki içeriklerimiz de tembelliği üzerinizden atmanıza ve motivasyonunuzu artırmaya yardımcı olabilir:

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.