30 Eylül 2022

İşten Atılacak Mısınız? En Yaygın 10 Şüphe

Arda Ös

~4dk

Dedikodusu işaret olabilir

Bu tarz bilgiye erişen kişi veya kişiler bunu net bir şekilde belli etmez. Eğer başkaları ile paylaşırlarsa da, bunun gizli kalması (doğal olarak) konuşulmadan sözleşilmiş bir dedikodu kanundur. Ola ki kulağınıza bir yerden gelirse de doğrulatmak imkansızdır.

Fakat ateş olmayan yerden duman çıkmaz ilkesi gereği, bu ciddi bir belirtidir.


Sessizlik

Bir şeyler hissedersiniz fakat ortada sözleşilmiş bir sessizlik mevcuttur. Hatta bu konu öylesine sessize alınmıştır ki doğrulama için bu konuyu bir hali ile açmaya çalışırsanız anlamsız şekilde konu değişir.

Sessizlik, çok şey anlatan bir belirti olabilir.

ofis işten atılacak mısınız

Genel söylentiler

Şirket küçülmeye gidecekmiş, bizim bölümü kapatacaklar herhalde, sadece bizleri çıkaracaklarmış, Ahmet veya Mehmet ile kalmayacak, Ali, Veli, Ayşe ve Hatice sıradaymış..

Dedikodudan farkı; açık açık konuşulur, herkesin konu hakkında bir fikri vardır. Tabi sizin de…

Size yaklaşımdaki farklılıklar

Daha önceden kolaylıkla tolere edilen bir konu hakkında ummadığınız bir zorlukla karşılaşmışsanız veya tam tersi, hiç ummadığınız derecede (aşırı beklenmedik olanları belirti değil işarettir hatta) çözümsüz bir konu aniden çözüme ulaşmışsa, bu bir belirtidir.

İzin kullanımına teşvik

İlgisiz bir zamanda, biriken izinlerinizi ne zaman kullanılacağı hakkında sizden istenen bir talep şüpheyi arttırmaya yeter. Bunun neden dolayı talep edildiğini sorduğunuzda, cevap için hazırlıksız yakalamanız zordur. Minare ve kılıf…

İş liderinin değişmesi

Bu pozisyon genel müdür olabilir veya bölüm müdürü. İş liderinden kasıt, iki pozisyon yukarısı değişikliğin düşünme ve yapılandırma görüşüdür. İş lideri değişir ve kendi ekibini (süreç içerisinde) uygun pozisyonlara yerleştirme niyetinde olabilir. Veya tüm ekibi yenileme… Bilemezsiniz.

ofis

Şirketin pozisyon değiştirmesi

Küçülme ya da büyüme değil, daha karlı veya kaynaklarını daha verimli kullanacağı başka bir pazar fırsatı bulmuş olması. Yeni pazar, yeni yetkinlikler, yeni beceriler, yeni bir bakış açısı demek… Şüpheleri arttırır.

Alet edevat

Bilgisayarlar değişiyor ama sizinki değil. Yeni telefonlar dağıtılıyor ama size değil. Sorduğunuzda da sizinkinin bu değişime tabi olmadığı, biraz daha eskidiğinde değişeceği gibi cevaplar gerçekten şüphe doğuran cevaplardır.

Acaba arkada başka bir plan mı çalışmakta?

Dillendirilemeyen şikayetler

Satış hedefiniz tutmuştur veya kârlılık planlandığı gibi gidiyordur veya işler bir hâli ile tıkırında ama garip gurup şikayetler geliyordur size.

Sebebi anlaşılamayan şikayetler, en şüpheli şüphelerdendir.

Teyit

Sizi çağırırlar ve ‘Bu böyle böyle olmuş, sen de böyle böyle yapmışsın doğru mu, …’ Mevzu bir müşteri şikâyeti veya iç sorundan kaynaklı bir sızlanma sonucu olabilir, fark etmez. Sizsiz teyit edilebilecek şeyler sizinle teyit ediliyorsa, bir çapanoğlu çıkar oradan. Ve sizin açıklamanız ardında da konu çözülmüş ve artık kapanabilir gibi de durabilir. Ama kazın ayağı öyle değildir.

İşten atılmanız sorun değildir. Atılmanızı sorun haline dönüştürebilme gücünüzü küçümsemeyin.

‘Her şey çok basit, açık ve adildir.’

Toprağın Uyanışı, Jose Saramago
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.