31 Ocak 2020

10 Öneri ile Kariyer Yolculuğunuza Emin Adımlarla Başlayın

Nimet Karakolcu

~3dk

Gönüllü Staj

Farklı sektörlerdeki firmalara seri şekilde e-posta gönderin. Bir tanesi mutlaka geri dönüş yapacaktır. Özgeçmişiniz henüz boş bile olsa, mutlaka bir özgeçmiş hazırlayın ve gönüllü çalışmak, işi öğrenmek istediğinizi belirtin. Sizin işe hevesli olmanız yeterlidir.

staj bilgisayar çalışmak

Fırsatları Değerlendirin

Gördüğünüz her fırsatı değerlendirmekten çekinmeyin. Bir işi yapamasanız bile, neyi yapamadığınızı öğrenmiş olursunuz. Bu da kendini keşfetmek demektir.

çalışan genç kadın

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Bilmediğiniz bir şeyle karşılaştığınızda “bilmiyorum” demek sizi küçültmez. O işi bilen birinden mutlaka yardım isteyin, insanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Herkesten öğrenecek bir şeyiniz vardır.

çalışmak kariyer

Öğrenmeyi Yaşam Boyu Sürdürmeyi İlke Edinin

Her alanda bir şeyler dinleyin, okuyun, öğrenin. Ama sadece seçtiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir konuda uzmanlaşmak için daha çok çalışın.

okumak tablet

Pozitif Olun

İş hayatında kimsenin sizi desteklemesini beklemeyin. Olumsuz durumlarda gülümseyerek tepki verin.

ekip çalışması toplantı

Öğrenci Kulüplerine Şans Verin

Öğrenci kulüpleri! Yapılan etkinliklere gelen konuşmacı ve misafirlerle sohbet edin. Numaralarını, kartvizitlerini rica edin. İlerleyen süreçte onların deneyimlerinden faydalanacağınız ya da onlarda fikir alacağınız durumlarla karşılaşabilirsiniz.

ders konferans

Sertifika Programlarına Katılın

Kariyerinize yön verecek etkinliklere ve sertifika programlarına katılın. Hiçbir değeri yok gibi görünüyor olsa da, bu, sizin alanınıza ilgi ve zaman ayırdığınızı gösterir.

doküman imza

Verimli Çalışın

Verimli çalışmayı öğrenin. İşinizi odaklanarak yapın, sarsaklamayın. Kaliteli bir insan olmak için ilk adım!

calışma alanı

Not Alın

Elinizin altında daima bir defter kalem olsun. Aklınıza gelen fikirleri direkt olarak not alın, unutmayın, geliştirmeye çalışın. 

defter kalem

Özgeçmişinizi Güncel Tutun

Tüm bu yaptıklarınızı unutmadan özgeçmişinize ekleyin, özgeçmişinizi güncel tutun. Her an gönderebileceğiniz şekilde özgeçmişiniz PDF formatında elinizin altında dursun.

özgeçmiş
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Nimet Karakolcu

Nimet Karakolcu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.