2 Eylül 2020

Yalnızken Zamanı Değerlendirmek için 10 Faydalı Seçenek

Duygu Arslan

~6dk

İlham verici TEDx Talk izlemek 

Örneğin; kısa hayat hikayeleri, bizim için yol gösterici olabilir ya da tercihlerimiz hakkında daha geniş bir vizyon elde etmemizi sağlayabilir. Bir başka açıdansa, profesyonellerin tecrübelerinden faydalanmamıza yardımcı olabilir.

Yaşamınızı ve Hayata Bakışınızı Değiştirebilecek 10 TEDx Konuşması listemize buradan ulaşabilirsiniz.

tedx talks

Bir hedef veya hobi üzerine sıkı çalışma

Dil öğrenmek, egzersiz yapmak, enstrüman çalmayı öğrenmek, kişisel gelişim kitabı okumak veya kariyer için gelişim programlarına katılmak tercihler arasındadır. 

playing ukulele

Ev temizliği yapmak

Yalnızken zamanı değerlendirmek için faydalı seçeneklerden biri de, evinizi temizlemek olabilir.

Ev temizliğinin bedeniniz ve zihniniz için birçok faydası bulunmaktadır. Dağınık ve düzensiz bir ortam kaygıya, uyku bozukluğuna ve odaklanma problemlerine sebep olabilir. Ayrıca tozlu ve kirli bir evde astım ve alerjiler gibi çeşitli sağlık sorunlarına yakalanma riskiniz artar.

Düzenli ve temiz bir evse, zamanın daha etkin kullanılmasına ve sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde yardımcı olabilir.

Çevreye zarar vermeyen, doğal temizlik ürünleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

cleaning

Vizyon panosu oluşturmak

Vizyon, bugünden geleceğe doğru baktığımızda, mevcut şartlardan bağımsız olarak bulunduğumuz yerdir. (Kişisel veya kurumsal olabilir.)

Vizyonumuza bağlı olarak, hayal kurduğumuz geleceğe emin adımlarla yürümemiz ve bunun içinde aşağıdaki gibi bazı sorulara cevap vermemiz gerekir:

Ne yapmak istiyorum? Gelecek hedeflerim nelerdir? Gelecekte nasıl bir yaşama sahip olmak istiyorum? Nerede olmak istiyorum?…

Sorular elbette artırılabilir. 

Kendi sorularınızı listeleyin ve cevaplarınız doğrultusunda değerlendirmeler yaparak, yakın ve uzak zamanlı planlarınızı belirleyin.

Vizyonunuz doğrultusunda ilerlediğinizde, önünüze çıkan fırsatları daha net görebilecek ve bir sonraki adımınızı kendinize en uygun şekilde belirleyebileceksiniz.

vision board

Gönüllü çalışmalarda yer almak

Gönüllülük, karşılıksız ve çıkar beklenmeden bir durumla veya işle ilgili sorumluluk alma durumudur. Ülkemizde gönüllü olarak katılabileceğiniz pek çok ulusal ve Uluslar arası sivil toplum kuruluşu bulunmaktadır.

Gönüllülük esasında çalışmaya başlayan pek çok insanın hem yaşama bakışında hem de yaşama biçiminde kayda değer olumlu değişimler yaşandığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Yer alabileceğiniz bazı kuruluşlar: LÖSEV, Tohum Otizm, Ateşböceği, AÇEV , Çorbada Tuzum Olsun Derneği, Koda, Dem Derneği ve Gülmek İyileştirir Derneği, vb.

gönüllü calışma

Yürüyüş yapmak

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yürüyüş yapmanın fiziksel ve psikolojik açıdan pek çok faydası olduğunu kanıtlamıştır. 

Ayrıca yaşadığınız yer elverişliyse doğayla iç içe olabilir ve böylece, serotonin hormonu seviyenizi artırabilirsiniz. Ayrıca yürüyüş, depresyon ve alzheimer gibi sorunlarla baş edilmesine de yardımcı olmaktadır.

yürüyüş egzersiz

Çalma listesi oluşturmak

Bir müzik uygulaması ya da müzik dinlemek için kullandığınız bir cihaz varsa, burada yolculuklar, çalışmak, pazar kahvaltısı, uyumadan önce dinleyeceğiniz sakinleştirici müzikler gibi pek çok farklı durum için müzik listesi hazırlayabilirsiniz.

kasetler

Her gün farklı bir yemek tarifi denemek

Kendinizle baş başa zaman geçirmek ve yaşam tarzınıza katkı sağlamak için yeni yemek tarifleri denemek, zamanınızı faydalı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Böylece hem daha sağlıklı beslenebilir hem de tat alma deneyiminizi zenginleştirecektir.

Kolayca yapabileceğiniz 10 yemek tarifine buradan ve 10 dakikada yapabileceğiniz 10 yemek tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

yemek yapmak

Bütçe oluşturmak

Bütçenizi planlamak, harcamalarınızı daha akıllıca yapmanıza ve ihtiyaçlarınızı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bütçenizi 3 aşamada planlayabilirsiniz: Aylık gelirin belirlenmesi, birikim hedefi ve aylık gider tablosu oluşturmak. 

Tüm aşamaları detaylı olarak hazırladıktan sonra, bütçenizi hiç olmadığı kadar iyi yönettiğinizi göreceksiniz.

bütçe bozuk para hesap makinesi

Belgesel izlemek

Belgeseller ister kültürel, ister tarihsel, ister doğaya dair olsun, zihninizi canlı tutabilmeniz için en başarılı seçeneklerden biridir.

Bazı araştırmalar, hayvan belgeselleri izlemenin insanı mutlu ettiğini, stresi azalttığını ve akıl sağlığını iyileştirdiğini ortaya çıkartmıştır. 

Çok fazla konuya ve alana dair belgesel bulunduğu için kendinize uygun olanı bulmanız hiç de zor olmayacaktır.

Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 Belgesel listemize buradan ulaşabilirsiniz.

belgesel çekimi
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Duygu Arslan

Duygu Arslan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.