9 Kasım 2021

Yaşadığımız Çağı Sorgulatan 10 Az Bilinen Kitap

Arda Ös

~5dk

Sağduyu – Jean MESLIER 

Bir Cizvit Papazının ölümünden sonra basılmasını vasiyet ettiği ve hem kendi inancını hem de tüm inançları sorgulayan çok önemli bir eser. Bu kitap ile ilgili en önemli not, Türkçe’ye kazandırılıp basılmasını Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğidir. Anlayacağınız, oldukça aydınlatıcı demek haksızlık olur, çağlar öncesinde yazılmış olmasına rağmen, bugün için halen ışıl ışıl. 

Sağduyu - Jean MESLIER

İsmail – Daniel QUINN 

Bir zihin ve ruh macerası… Bu kitabı okuduktan sonra, bu gezegendeki tüm canlılara karşı anlayışınızda radikal değişiklikler olabilir. İnsan merkezli bir dünyanın bugünlere ulaşması konusundaki -okuduktan sonra- artık hiçbir şey sizi şaşırtmayacaktır. 

İsmail - Daniel QUINN

ŞOK Gelecek Korkusu – Avin TOFFLER 

Alvin Toffler, çalışma sosyolojisi alanında tüm ders kitaplarında adı son derece olumlu anılan bir otoritedir. Bu kitabı okursanız, bunun neden böyle olduğu ve geleceğin nasıl şekillendirildiğini anlamanız çok kolaylaşacaktır.

ŞOK Gelecek Korkusu - Avin TOFFLER

Aristos – John FOWLES 

John Fowles, adını daha çok Büyücü ve Koleksiyoncu kitaplarıyla duyurmasına karşılık, düşünce ve yazma dünyasında doyuma ulaştıktan sonra, hiç kalemine sakınmadan muhteşem bir deneme üretmiştir. Hatta ‘çoğunluk kendilerini en çok ilgilendiren şeye sırt dönmüştür…’ diyerek isyanını da dile getirmiştir. Ama çok daha fazlası için bu kitabı okumalısınız.

Aristos - John FOWLES

Aptallarla Ne Yapmalı? – Maxime ROVERE 

Okurken sizi tebessüm ettirecek, zaman zaman kendinizden utandıracak bir kitap. ‘Kimse başkasının aptalı olmaktan kurtulamaz’ neticede durum budur. Fakat içinde yaşadığımız çağda herkesin ‘aptalı’ kimdir? Sırf bunun için bile okunmaya değer. 

Aptallarla Ne Yapmalı? - Maxime ROVERE

Aklın Muhteris Çağı – Eric HOFFLER 

İşte, kalemine sakınmadan çağımıza su katılmamış eleştirileri ile Eric Hoffner. ‘En kolay kandığımız şeyler, haklarında en az bilgiye sahip olduğumuz şeylerdir.’ Görüşünde köşe tutmuş ve sizi ‘Knock Out’ edecek kadar ağır yumruklarıyla zihninizi hedef almıştır. Abartı olduğunu mu düşünüyorsunuz, az bile dedik. 

Aklın Muhteris Çağı - Eric HOFFLER

İsyan Pazarlanıyor – Joseph HEATH & Andrew POTTER 

Tüketim dünyası, kapitalizm, akıl almaz seçimlerimiz, çok çeşitliliğin dayatmaları… İki bilim insanın gözünden ‘tüketim dünyası’. Başkahramanımız elbette insan! Şöyle derler; ‘Biz tamamen zıt bir toplumda yaşıyoruz.’ Peki, neyin zıttı? Diğer kutup-kültür ne? Nasıl ortaya çıktı? Ve neden böyle oldu? Başka bir sorgulatıcı kitap daha… 

İsyan Pazarlanıyor - Joseph HEATH & Andrew POTTER

Yeni Karanlık Çağ Teknoloji ve Geleceğin Sonu – James BRIDLE 

Şöyle der; ‘Tüm kültür endüstrileri, baskısını gittikçe artıran bir korku ve şiddet anlatısının geri besleme döngülerine dönüşüyor.’ Bu teknoloji bizi nereye götürecek, bu işin sonu nereye varacak ki, diyenlere özel yazılmış adeta.

Yeni Karanlık Çağ Teknoloji ve Geleceğin Sonu - James BRIDLE

Hakikat Sonrası Çağ – Ralph KEYES 

Hem içinde bulunduğumuz çağa hem de bu hale dönüşmesine neden olmuş düşünce biçimine, tadından yenmeyecek bir eleştiri kitabıdır. Şöyle demektedir; ‘Sahtekarlığın var olduğunu kabul etmek, bunu kabul edilebilir görmekle aynı şey değildir.’ Varın siz gerisini getirin.

Hakikat Sonrası Çağ - Ralph KEYES

İlerlemenin Kısa Tarihi – Ronald WRIGHT 

En çok ses getiren olduğu için en az bilineni en sona sakladım. Okuduktan sonra neden bu kadar az bilindiğini çok çok çok iyi anlayacaksınız. Hatta etrafınızda sizin gibi sorgulayan düşünce meraklısı varsa, ona da hiç düşünmeden bir tane hediye edeceksiniz. O derece. Bir alıntısı şöyle; ‘Adolf Hitler, bir keresinde neşeyle şunları söylemişti: ‘Düşünmeyen insanlar, yöneticiler için ne büyük şans! ‘Yöneticiler düşünmeyince ne yapabiliriz peki?’’der ve arkasını doldurur. 

Frank Zappa’nın müthiş bir sözü var; zihin paraşüte benzer, açılmayınca çalışmaz. Bu kısa listede, hem rüzgarı hem de paraşütü bulacaksınız. Artık geri kalan da sizin işiniz.

ilerlemenin kısa tarihi
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Arda Ös

Arda Ös

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.