19 Kasım 2019

Başarıya Giden Yolda Motivasyonunuzu Artıracak 10 Tüyo

Tevfik Emre Aydın

~7dk

Hedefinizi Belirleyin

Bu ilk ve en önemli adımınızdır. Sizi zirveye taşıyacak olan, o büyük hayaliniz nedir? Bu hayattan ne istiyorsunuz? Bu soruları kendinize sorun ve üzerinde düşünüp cevaplayın. Ayrıca hayal kurmaktan da çekinmeyin. Unutmayın, hayal etmek başarmanın yarısıdır.

Kesin bir hedef belirlemeli ve ona göre yürümelisiniz. Eğer önünüzde hangisini kesin olarak istediğinizi bilmediğiniz bir sürü hedefiniz olursa hem kafanız karışır hem de gerektiği gibi ilerlemenizi engeller. İçlerinden eleme yapmalı sizi zirveye taşıyacak olan amacınızı bulmalısınız. Eğer hiçbirisinden vazgeçemiyorsanız sizin için en ulaşılabilir ve küçük olandan başlayın.

dart hedef

Planlı Olun

Planlı olmak, doğru şeyi doğru zamanda doğru yerde yapmanızı sağlar. Gününüzü, haftanızı, ayınızı, yılınızı planlayın, Hatta 10 yıl sonra nerede olacağınızı planlayın. Bu motivasyonunuzu tazeler ve yükseltir. Hatta hemen şimdi bu yazıya bir ara verin, gidip bir kahve alın, boş bir kağıdı önünüze koyun ve planınızı yapın. Sonra dönüp okumaya devam edebilirsiniz. ?

düzen masa

Gelişime ve Değişime Açık Olun

Bunu çok geniş bir açıda düşünebilirsiniz. Sürekli olarak okumak, yeni şeyler öğrenmek değişmenizi sağlayacaktır zaten. Bundan kaçmayın. Bırakın, akıntı sizi alıp götürsün. Bilginin hazzını aldıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz. Boş zamanlarınızı doldurun. Her gün bir öncekinden daha bilgili ve daha iyi olmak için çabalayın.

manzara kadın

Uyaranlardan Faydalanın

Motive edici sözler, başarı hikayeleri, diziler ve filmler, kitaplar… Bunların tamamı birer uyarandır. Sizi motive eder. Harekete geçmek için cesaretlendirir. Bunları kullanın. Çalışma masanıza, odanızın duvarına, deflerinizin üzerine motivasyon sözleri yazabilirsiniz. Mesela benim en çok kullandığım, “Üşenme, Erteleme, Vazgeçme. İnanıyorsan Başaracaksın.” Bu yazı çalışma masamda tam karşımda böyle kocaman yazılıdır. Güçlü olduğunuzu bilin ve “Vazgeçmeyi Düşündüğünüzde Neden Başladığınızı Hatırlayın.”

duvar motivasyon

Düzenli Olun

Odanızı, çalışma masanızı, notlarınızı, kitap ve defterlerinizi daima düzenli tutun. Neyin nerede olduğunu bilmek ve kolay ulaşılabilir olmasını sağlamak size zaman kazandırır. Unutmayın vaktiniz az ve yarın için hiç bir garantiniz yok. İşiniz bittiğinde her şeyi yerine koyun ve masanızın üzerini silmeyi unutmayın. Temizlik imandandır, biliyorsunuz. ?

düzen

Konfor Alanının Dışına Çıkın

Bu tavsiye Hikmet Anıl Öztekin’e ait. Rahat olmak iyidir, fakat aşırısı kötü. Uykuyu çok seviyor olabilirsiniz. Ama normal bir insan için 7-8 saatlik bir uyku yeterlidir. Veya o gün TV de sevdiğiniz bir dizi vardır ama üzerinde çalıştığınız projeniz bitirilmeyi bekliyordur. Peyami Safa’nın sevdiğim bir sözü var; “Yarınlar, rahatlarına kıyanlarındır.” der.

çalışmak kahve erkek

Sağlıklı Beslenin

Bu çok önemli. Sağlığınızın her şeyiniz olduğunu unutmamalısınız. Her gün mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Aşırı abur cubur tüketiminden ve asitli içeceklerden kaçınmanızı öneririm. Arada elbette tüketilebilir. Ama dikkat edin arada diyorum. Hele hele alkol ve sigaranın yanından bile geçmeyin. Bunlar zevk değil, zehirdir. Bunun bilincinde olun lütfen.

sağlıklı beslenme

Yeterince Uyuyun

Buna 6. maddede değinmiştim. Uyku düzeni önemlidir. Her gün aynı saatte yatıp, aynı süre uyuyup, aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku beynin işlevlerini yerine getirmesi ve iyi çalışabilmesi için gereklidir. Beynimiz biz uyurken, o gün öğrenilenleri düzenler, gereksiz şeyleri çöpe atar ve her şeyi yerli yerine koyar. Bunu dağınık çalışma masanızı toparlayıp düzenlemek gibi düşünebilirsiniz. Diğer önemli husus da erken yatıp erken kalkmaktır. Yapabiliyorsanız akşam erkenden yatıp sabah namazıyla birlikte kalkın. Günün en verimli saatleri gün doğumuna yakın saatlerdir.

saat yatak uyku

İlerlemenizi Ölçün

Dönemlik planlarınızı kontrol edip ne kadar ilerlediğinizi görmek motivasyon için önemli diğer bir husustur. Ne kadar yol kat ettiğinizi, hedeflerinizin ne kadarını tamamladığınızı bilmeniz ileriye dönük planlarınızı şekillendirmenizi kolaylaştıracaktır.

yol

Güne İyi Başlayın ve Müzik Dinleyin

Sabah gözlerinizi açtığınız ilk an duygu durumunuz açısından önemlidir. Çünkü güne nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. İyi bir başlangıç yapmak, gününüz açısından size avantaj sağlar. Sabah uyandığınızda bir olumlama alarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Mesela, “Kendimi seviyorum ve güçlüyüm. Bugün mutlu olup başarıya odaklanacağım.” diyebilirsiniz.

Müzik dinlemenin ruh haliniz üzerinde çok ciddi etkileri vardır. Kimileri sakinleştirirken, kimileri heyecanlandırır. Bazıları hüzünlendirir, bazıları ise mutlu eder. Sevdiğiniz şarkılar, türler ve sanatçıları içeren bir müzik arşivi oluşturabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğunda açıp dinleyebilirsiniz. Çalışırken sakinleştirici müziklerden yararlanabilirsiniz. Mesela ben ders çalışmalarım ve kitap okumalarım esnasında rahatlatıcı fon müzikleri dinlemeyi çok severim. Bu beni motive eder. Siz de bunun gibi kendi favorilerinizi belirleyebilirsiniz.

müzik kadın
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Tevfik Emre Aydın

Tevfik Emre Aydın

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.