20 Ekim 2017

10 Maddede Minimalist Yaşamın Faydaları

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Hayatın giderek artan karmaşası içinde kendimize daha huzurlu, sakin ve sade bir yaşam kurmaya çalışıyoruz. En azından gün içinde kısa molalar vermek veya tatillerimizi kalabalıktan uzak yerlerde geçirmek için çaba gösteriyoruz. Minimalizm de bu noktada bize bir alternatif ve yeni bir yaşam biçimi sunuyor.

10 Maddede Minimalizm Nedir?’den sonra bir de minimalist yaşam biçiminin faydalarına değinelim istedik.

Daha Az ya da Daha Fazla

Minimalizm hayatımızda bazı şeylerin varlığını azaltırken başka bir şeylerin varlığını da artırıyor.

Daha az harcamak; borçlardan kurtulmak, daha fazla seyahat edebilmek, daha kaliteli eşyalar kullanmak ve daha fazla finansal özgürlük kazanmak anlamına geliyor.

Daha az eşya; daha fazla hareket özgürlüğü, daha az yorulmak, daha az ve kolay temizlik demek.

‘Ne İstiyorum?’

Gerçekten istediğiniz şeyleri alıyor, yapıyor ve istediğiniz hayatı mı yaşıyorsunuz?

Minimalizm daha az tüketmenin yanı sıra daha sade bir hayatı da ifade ediyor. Gerçekten ihtiyacınız olan ve sevdiğiniz eşyalara mı sahipsiniz? Sizi mutlu eden, sevdiğiniz insanlarla mı görüşüyorsunuz? Yalnızca katılmak istediğiniz programlarda mı yer alıyorsunuz?

Minimalist yaşam, bu soruların tamamına ‘evet’ cevabını verebilmeniz demek. Daha anlamlı ve değerlerinize uygun bir hayat.

Stres, Endişe, Telaş Üçlüsü

Stresin her açıdan sağlığımızı olumsuz etkilediği bilimsel olarak kanıtlandı.

Daha az eşya, endişe edilecek ve üzerinde düşünülecek daha az şey demek. Bu da eve, kıyafetlere, eşyaların bakımına ayıracağınız zamanın azalması; ajandanızdan ufak tefek pek çok maddenin silinmesi anlamına geliyor.

Tüketim kültürünün getirdiği yüklerin ve sorumlulukların azalması, daha sakin ve stressiz bir yaşam vaat ediyor.

Doğaya Daha Az Zarar Vermek

Daha az tüketmek daha az çöp üretmek anlamına geliyor. Kullanım süresi uzun olan eşyalar ve geri dönüştürülebilir malzemelerle doğaya daha az zarar vermek mümkün.

Daha Üretken, Daha Verimli, Daha Yaratıcı bir Yaşam

Minimalist yaşam ile bunların arasında nasıl bir bağ olabilir, diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ama ilgilenecek daha az malzeme ve daha sade bir yaşam, dikkatinizi dağıtan unsurların azalmasına ve daha fazla zamana sahip olmanıza da yardımcı oluyor.

Böylece hobilerinizle, ailenizle, arkadaşlarınızla ve kendinizle geçireceğiniz daha fazla nitelikli zamanınız oluyor. Daha basit bir şekilde; alışveriş gibi aktivitelere daha az zaman ayırarak üretmek için daha fazla zamana sahip olabilirsiniz.

Yeni Beceriler ve Yenilikler için Daha Fazla Yer

Daha küçük alanlarda yaşama becerisi, küçük bir çantayla seyahat edebilme becerisi, daha fazla seyahat, daha fazla hareket özgürlüğü,…

Yüklerden Uzak, Hafif Bir Hayat

Maddelere ilişkin sorumluluk, fazla eşyanın getirdiği bağlılık, hatıraların zihnimizi sürekli meşgul etmesi,… Yaşamın her alanında eşyalar arttıkça bağlılık ve bağımlılıklar da artıyor. Eşyalara yüklediğimiz duygusal anlamlar, hem yaşam alanlarımızı hem de zihinlerimizi meşgul ediyor.

Hatıraları saklamak için maddesel olmayan yeni yöntemler geliştirmek, hem psikolojik hem de fiziksel olarak hafiflemeye ve bugünde yaşama becerisi kazanmaya yardımcı oluyor.

Özgürlük!

Özgürlük, bir kavram olarak tartışılabilir. Ancak sahip olunan eşyaların azalması kıyaslamaların olmadığı bir hayat anlamını da taşıyor. Sizin için gerçekten önemli ve değerli olanların ön planda olması, maddi ve manevi olarak daha hafif hissetmek de bir nevi özgürlük değil midir?

Mutluluk ya da Anı Yaşamak

Sizin için önemli olan şeyler için daha fazla kaynağa sahip olduğunuz, daha az yükle hareket ettiğiniz, bağımlılıkların olmadığı, daha fazla nitelikli zamana sahip olduğunuz, daha sakin ve özgür bir yaşam mutluluğa yakın olmak anlamına da gelmiyor mu?

Çevremizi de Dönüştürebilmek

Minimalist yaşam, yalnızca bizi değil bizimle birlikte yaşayanları da dönüştürebilme etkisine sahip.

Kendi hayatında değerli olanları belirleyebilen, teknoloji ile doğa arasında denge kurabilen, yaratıcı aktivitelere zaman ayırabilen, oyun oynayacak daha fazla vakti olan çocuklar yetiştirebiliriz. Bizler karmaşadan uzaklaştıkça, yavaşladıkça ve sadeleştikçe çocuklarımızın ve yakın çevremizin de bu yaşam biçiminden etkileneceğini unutmamalıyız.

Son olarak; maddi ve manevi kaynaklarımız arttıkça yardım etmek istediklerimize de daha fazla destek olabiliriz.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.