17 Nisan 2021

Herhangi Bir Hedefe Ulaşmanıza Yardımcı Olacak 10 Adım

Mehmet Fatih Kurt

~5dk

Bir hedefe sahip olmak sizi daha mutlu edebilir!

Henüz 2021’in başlarında olduğumuz için, bunu yeni bir yıl kabul ederek kendimiz için yeni hedefler belirleyebiliriz. Üstelik bu yıl, herhangi bir yılın başlangıcı değil. 2020’de hayatta ve sağlıklı kalmak, başlı başına büyük bir başarıydı. Bu yüzden kendinize biraz zaman tanımış olabilirsiniz, ancak artık kendinize yeni hedefler koyabilirsiniz. Çünkü bir hedefe sahip olmak, daha mutlu olmanıza yardımcı olur ve hedefinize yaklaştıkça, neşeniz ve enerjiniz giderek büyür.

Torun sahibi olacak kadar şanslı olanlarımız, neredeyse her şeyi kaybetmiş olsak da, onlara 2020 yılında koronavirüs salgınından nasıl kurtulduğumuzu anlatacaklar. Siz de, 2021’de kendinize nasıl yeni hayaller ve hedefler belirlediğinizi ve onlara ulaşmak için nasıl bir yol izlediğinizi çocuklarınızla, torunlarınızla paylaşabileceksiniz.

Hayatta bir sonraki seviyeye geçmenin en zor kısmı, ne yapacağınızı bulmaktır. Sonrasında da hedefe ulaşmak, onu sürdürmek ve başarılı olmak gelir. İşte, birkaç üniversitede yapılan psikolojik araştırmalara dayanan, basit ve denenmiş, herhangi bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak adımlar: 

Not: Her maddeye ilişkin cevaplarınızı bir yere yazmanız daha iyi sonuç verecektir.

Hedefinizi olabildiğince ayrıntılı olarak açıklayın. Hedefinize ulaşmak için hedef tarihiniz nedir? Makul olmayı unutmayın; birkaç ay daha hiçbir şey yapamayabilirsiniz, bu yüzden kendinizi hayal kırıklığına hazırlamayın.

yazmak

Ne zaman başlayacaksınız? Cevap: Şu anda! Çünkü düşünce süreci başladı, ancak başka ilk adımlar var. Bunlar için bir zaman çizelgesi yapın.

Kendinize şunu sorun: Bu hedefe ulaşmanın bana ne gibi kişisel faydaları olacak? Sağlık, zenginlik, mutluluk, güç, dünyayı kurtarmak veya sevgiyi hissetmek gibi… Bunları yazın.

Şimdi, hedefinize ulaşmanızdan başkalarının ne gibi yararlar elde edebileceğini düşünün. Yaptığınız şey, kendinizden başka kimseye fayda sağlamazsa, çok şey elde edemez ve aynı zamanda yol boyunca çok fazla destek bulamayabilirsiniz. Başkalarına fayda sağlamak için gerekirse hedefinizi değiştirin.

insanlar günbatımı

Olası engellerin bir listesini yapın. Aklınıza gelebilecek kadar çok engeli yazın. Sürecin bu kısmından sonra hedefinizden vazgeçmek isteyebilirsiniz veya hedefinizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak bana güvenin, bu iyi bir şey. COVID-19 hakkındaki gerçeği ilk ortaya çıktığında bilseydik, çok daha farklı çözümler geliştirebilirdik.

Şimdi, bu olası engellerin üstesinden gelmek için yapılabilir çözümleri listeleyin. Sorunların ne olduğunu biliyorsanız, onların üstesinden nasıl gelineceğini daha kolay anlayabilirsiniz.

Hedefinize ulaşmak için hangi adımları atmanız, neler yapmanız gerekiyor? Görevlerinizi kendi başınıza gerçekleştirebileceğiniz küçük parçalara ayırın. Veya bir başkasının yardımına ihtiyacınız varsa, tam olarak ne olması gerektiğini ve hangi kaynaklara ihtiyacınız olduğunu yazın. Büyük resimle başlayın ve boş alanları hedefinize ulaşmak için yapmanız gerekebileceğini düşündüğünüz şeylerle doldurmaya başlayın.

plan

Bu eylem adımlarının her birini gerçekleştirmek için bir zaman çizelgesi oluşturun. Bunlar tahminlerdir, bu yüzden kendinize biraz yer açın ve geçici aksilikler ve beklenmedik durumları da planınıza dahil edin.

Hedefinize ulaşmak için taahhütte bulunun, tüm cevaplarınızı yazın, listenin en altını imzalayın ve günden güne hedefinize ilerleyişinizi görün. Bu, arzu ettiğiniz hedefe ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sır olarak saklamayın, ama övünmeyin de. Başkalarına söyleyin ve sevdiklerinizi planınıza dahil edin. Ne kadar çok desteğe sahip olursanız, motivasyonunuz ve başarı şansınız o kadar artar.

Süreci takip ettiğinizde, ne kadar kolay uygulanabilir olduğunu göreceksiniz.

başarı bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak 10 adım
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Mehmet Fatih Kurt

Mehmet Fatih Kurt

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.