20 Ekim 2017

Daha Yaratıcı Bir Yaşam için 10 İpucu

Burcu Tur Yüksel Akay

~7dk

Yaratıcı olmak, daha yaratıcı olmak…

Günlük hayatın karmaşa ve yoğunluğunda göz ardı edebildiğimiz, nereden ve nasıl başlayacağımızı ya da ne şekilde geliştireceğimizi bilemediğimiz yaratıcılığı ve yaratıcı eylemde bulunmayı, hayatın içine entegre etmek ve yaratıcılığımızı daha aktif bir şekilde kullanmak için 10 ipucunu iftiharla sunarız.

Yaşamın bütününe ve kendi içimizdeki durumlara karşı meraklı, ilgili ve açık olmak daha yaratıcı olmak için ilk adım. Bir çocuğun merakıyla dünyaya bakmak, öğrenilmiş bilgileri ve kuralları sorgulamak, kalıplaşmış davranışlara şüpheyle yaklaşmak. Her anı farkında ve bilinçli bir şekilde yaşamak için anda kalmayı öğrenmek; hassas, tutkulu, ilgili, düşünceli ve keşfetmeye istekli olmak.

‘Hayat ve tüm durumlar hakkındaki merak, bence, muhteşem yaratıcı insanların sırrıdır.’
Leo Burnett

Yaratıcılık da zeka gibi sadece sahip olunan ve kendiliğinden gelişen bir yetenek değil. Daha iyisini ortaya koymak, daha yaratıcı düşünmek, yaşamak ve olmak için kararlı, istekli ve istikrarlı olmak gerekiyor.

Egzersiz yapmak gibi, günlük çalışma rutinleri belirlemek iyi bir başlangıç olabilir.

‘Alıştırma, ilerleme kaydettiğiniz takdirde mükemmeli yaratır.’
John Hegarty

‘Yaratıcılığı kullanarak bitiremezsiniz. Ne kadar kullanırsanız, o kadar sahip olursunuz.’
Maya Angelou

‘Yaratıcılık icat etmek, denemek, büyümek, risk almak, kuralları çiğnemek, hata yapmak ve zevk almaktır.’
Mary Lou Cook

 

Nelerin dikkatinizi çektiğini, eğilimlerinizi ve hangi konulara odaklandığınızı farkına varmak için fikirlerinizi, hissettiklerinizi ve bildiklerinizi –basit ve anlamsız da gelse- sistemsiz bir şekilde ortaya dökmek, not almak ve biriktirmek; onları hatırlamanızı, geliştirmenizi ve farklı bakış açılarıyla değerlendirmenizi sağlar. Ortaya çıkan kaos, hayallerinizin ötesindeki fikre ulaşmanızı sağlayabilir. Taslak ve eskiz hazırlamak ise, bu fikirleri kendinize anlatmanıza yardımcı olur.

Küçük başlangıçlarla birden bire yaratmaya başladığınızı fark edeceksiniz; çünkü fikirler, yaratıcılığın yapıtaşlarıdır.

‘Hayal etmek yaratmanın başlangıcıdır. Ne istediğinizi hayal ederseniz, hayal ettiğiniz şeyi isterseniz, hayal ettiğinize dönüşürsünüz ve sonunda istediğinizi yaratırsınız.’
G. Bernard Shaw

Neden?

‘Neden?’in çocuksu sadeliğin ve sorgulamanın bir yansıması, başlangıca ulaşmanın ve öğrenmenin ilk ilkesi olduğunu her zaman hatırlayın.

Dünyayı dinlemek, izlemek, gözlemlemek ve merak duymak! Tüm duyularınızı açın, ilhamın ya da ‘o’ fikrin nereden geleceğini bilemezsiniz. Fırsatları yakalamak için dikkatli, tetikte ve uyanık kalmaya özen gösterin.


Doğrultunuzu, bakış açınızı değiştirerek; başkalarının yerine geçerek farkındalığınızı artırabilir, yepyeni fikirler geliştirebilirsiniz. Yaratıcılık; işinizden ve yaşamınızdan uzaklaşmanıza, sancılı bir sürece girmenize sebep olmamalı. Sizi teşvik etmeli, heyecanlandırmalı ve ilginizi canlı tutmalı. Engellerle karşılaştığınızda da zorlandığınızda da devam edecek gücü ve merakı kendinizde bulmanıza yardımcı olmalı.

‘Bazı insanlar her şeyi olduğu gibi görür ve ‘neden’ diye sorarlar. Bense her şeyi asla olmadığı biçimde hayal eder ve ‘neden olmasın’ diye sorarım.’
G. Bernard Shaw


‘Değişim olmadan; gelişimi sağlayacak yenilik, yaratıcılık ya da atılım olmayacaktır.’

William Pollard

Yeni şeyler deneyin, deneyim alanınızı genişletin. Yeni insanlar, yeni yerler, yeni aktiviteler, yeni ilgi alanları,… Değişimin ve gelişimin ana ilkesi; sınırlı yaşam alanına sıkışmamak, yeniliklere açık olmak, farklı yöntemler denemek, doğayı ve sanatı takip etmektir.

Daha fazlasını görmek için daha fazla yol al, daha fazla gör, daha fazla hisset, daha fazla tanı ve daha fazla yaşa. Ödülün yaratıcılık olacak.

‘İlham eksikliği, deneyim eksikliği ifadesinin bir başka şekli olabilir.’
John Hegarty


‘Yaratıcılık, çatışan fikirlerden doğar.’
Donatella Versace

Karşıt yönlere bakarak, düşünme biçiminizi ters yüz ederek yeni şeyler keşfedebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Deneyimlerinizi farklı ve beklenmedik şeylerle renklendirin, zenginleştirin.


‘İlham gelmesini bekleyemezsiniz, onu kovalamanız gerekmektedir.’
Jack London

Rutin, yaratıcılığın katilidir. İlginç şeylerle ilgilenin, böylece ilginç şeylerle karşılaşma olasılığınız yükselir. Yaratıcılık keşfetmektir ve yeniden keşfetmektir.

‘Yaratıcılık arama, araştırma ve kimselerin daha önce gitmediği yerlere yönelmedir.’
John Hegarty

‘Düşünmeyin. Düşünmek yaratıcılığın düşmanıdır. Özbilinç de yine benzer olarak kokuşmuş bir kavramdır. Bir şeyleri yapmaya çalışarak denemeler yapamazsınız. Bir şeyleri yaparsınız, hepsi bu.’
Ray Bradbury

Sevgi, güven ve cesaret. Yaptığınız işi sevin, kendinize güvenin ve korkusuzca eyleme geçin. Harekete geçmeden; ilhama ulaşmanın, yaratıcı olmanın ve ortaya harika işler çıkarmanın imkansız olduğunu unutmayın.

Yaratıcılık, farklı olmaktan daha farklı bir şeydir. Herkes tuhaflıklar yapabilir, bunda bir şey yoktur. Asıl zor olan Bach gibi basit olabilmektir. Asıl yaratıcılık muhteşem derecede basit olabilmektir.’
Charles Mingus

 

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.