9 Mayıs 2020

10 Adımda Koltuktan Kalkıp Spor Yapmaya Gidiyoruz!

Begüm Satıcıoğlu

~7dk

Hepimizin pek çok sıkıntı yaşadığı bu karantina günlerinde, genel amacımızın, kendimize bir şeyler katmak olması gerektiğini düşünüyorum. Bu dönemi, evde sıkılarak geçirdiğimiz bir zaman dilimi olarak değil de, hayatımızı düzene soktuğumuz bir dönem olarak hatırlayabiliriz.

Biliyorsunuz ki, her şey kafada başlar! Ben de, 10 adımda sizi koltuktan kaldırıp spor yapmaya ikna etmeyi hedefliyorum.

İncecik ve hafif yaz kıyafetleri için…

Özellikle göbeğinde fazlası olanlar iyi bilirler. Tatile gidildiğinde, deniz ya da havuz kenarında bol tişörtlerle dolaşılır.

Evet, spor yapmak can yakar, ama vücuttaki fazlalıkları gizlemek için giyilen bol kıyafetler kadar değil. 

Vücudunuza güvenebilmek, giydiğiniz kıyafetlerin içinde rahat hissedebilmek için bence koltuğunuzdan kalkmaya değer.

tenis

Karantinadayız, gerçekten sıkılmadın mı?

Bütün gün evdeyiz ve artık vakit harcayarak şeyler bulmakta zorlanıyoruz. Bütün diziler izlendi. Kitaplar okundu. Filmler… Onlar biteli çok oldu.

Günde yarım saati, boş boş telefona bakmak yerine, hareket etmek için harcasak güzel olmaz mı? Gün içinde farkı bir şeyler yapmış oluruz hem de daha zinde ve daha iyi hissederiz!

Kafanı Boşalt

Herkesin hayatında kendince problemleri vardır ve yine, herkesin kendince bu problemlerle başa çıkma şekilleri vardır. Problemlerinizle başa çıkma şekli olarak egzersiz yapmayı kullanabilirsiniz. Telefonunuzu bir kenaraya koyun ve bütün işlerinizden sıyrılın. Sadece yarım saatliğine. İnanın göbeğinizin yandığını hissederken diğer dertlerinizi düşünemeyeceksiniz :).

ağırlık kaldırmak

Alacağın tepkileri hayal et!

Seni her bayram gördüklerine imalı bir şekilde bakan akrabaları tek kelime etmeden nasıl susturmuş olacağını düşün mesela. Ya da yemek yerken az ye bakışlarına maruz kalmayacağını. Arkadaşlarının sana imrenerek ne kadar zayıflamış olduğuna şaşıracağını; azmine ve sonuçlarına hayran kalacaklarını hayal et. 

İnan bana, bu anlık mutluluklar için koltuktan kalmaya değer.

Gözünde Büyütme

Ooo ben spor yapamam, koltuğumu seviyorum, gibi abartılı tavırlara girme. Videoya bakarak ben bu hareketi yapamam, bu ne diyerek atlama. Dene, daha sert dene, bir daha dene. Yavaş adımlarla ilerle. 

İlk gün o hareketten 10 tane yaparsın, ikinci gün 12, üçüncü gün 15. Yolda fiziği mükemmel birisini görünce durumu genetiğe bağlayarak vicdanınızı rahatlatamazsınız. Herkes bu hayatta istediği şeyleri çaba göstererek elde eder. Ve siz de, şimdi koltuğunuzdan kalkarsanız, o yolda görüp herkesin imrendiği fiziği güzel kişi olabilirsiniz.

woman boks

Bu, bir terapi yöntemi!

İster inanın ister inanmayın ancak, egzersiz yapmak sadece egzersiz yapmak değildir. Egzersizden sonra alınan sıcak bir duştan sonra, bütün yorgunluğuzu atar ve rahatlarsınız. Umarım şu anda ben zaten koltuğumda zaten rahatım, diye düşünmüyorsunuzdur. Çünkü rahata ulaşabilmek için önce yorulmak gerekir. Bir şeylerden fedakarlık etmek gerekir. Bütün gün koltukta oturursanız bu rahatlamayı elde edemezsiniz.

Sen kendine inanmazsan, kimse sana inanmaz.

Değişim videoları izleyin. İnsanların çabalarını ve gösterdikleri sabrı görün. Kilo vermiş bir sürü insan var ve onlar bu tecrübelerini sosyal mecralarda bizimle paylaşıyorlar. Bu videoları izleyerek o insanların da nasıl koltuklarına veda ettiklerini ve hayatlarını daha verimli hale getirdiklerini görebilirsin. Diğer insanlar yapabiliyorsa, sen de yapabilirsin.

woman sports

Uygun Ortam ve Destek

Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayacağınızı ailenize ya da bir arkadaşınıza söyleyin. Birileri sizi bugün egzersiz yapmadın mı, diye sorgularsa, vicdanen rahatsız hissedip koltuğunuzdan kalkabilirsiniz.

Hiçbir yemeğin tadı, sağlıklı olmak kadar güzel değildir.

Evet, sizi spor yapmak için teşvik ettiğimi düşünüyorum. Ancak spordan sonra oturup kocaman bir tabak künefe yemenin, verdiğiniz emekleri yok edeceğini unutmayın. Bir daha asla künefe yiyemeyecek değilsiniz, durumu dramatikleştirmeyin. Ama eğer her gün bir künefe yiyorsanız bu zaten sağlıklı bir durum değildir. Şekerin vücudunuza verdiği zararları düşünün. Gerçekten az önce sen mutlu ol diye yağ yakan vücuduna bunu yapmak istiyor musun? Hala o künefeyi yemek istiyor musun? 

Şimdi, sakince o künefeyi bırak ve son maddeye ilerle.

tennis man

Sabır ve Zaman

Eveeeet. Seni spor yapmaya teşvik ettik ve şimdi kalkıp spor yapmaya gidiyorsun. Ancak bu, anlık bir istek olmasın. Bunu yarın da yapmalısın, ertesi gün de. İlk başlarda sonuç alamayıp vazgeçemezsin. Her gün bel çevreni ölçemezsin. 10 dakika spor yapıp ardından zayıflamış mıyım diye aynanın karşısına geçip sonuç bekleyemezsin. Sabretmen gerekiyor. Bu süreç kolay bir süreç değil, ama sonunda verdiği mutluluk için kesinlikle zorluğuna katlanılması gereken bir süreç.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Begüm Satıcıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.