13 Ekim 2021

Motivasyonunuzu Artırıp Harekete Geçmenize Yardımcı Olacak 10 Güçlü Konuşma

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

Motive olamadığımız, çıkmaza girdiğimiz ya da hiçbir şeyin planladığımız gibi gitmediği günleri hepimiz mutlaka yaşıyoruz. Böyle zamanlarda bazen bir kitap, bazen bir film ya da duyduğumuz bir söz motivasyonumuzu yeniden kazanmamıza ve harekete geçmemize yardımcı olabilir.

İşte, yeniden umut ve ilham kazanmanıza yardımcı olabilecek 10 güçlü konuşma:

Mahatma Gandhi, Yap ya da Öl, 1942

Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideri olan Mahatma Gandhi, Hindistan’ın 200 yıl süren İngiliz sömürge yönetiminden özgürlük talep etmek için Hindistan’dan Çık hareketini başlattı ve hareketin sloganını ‘Yap ya da Öl’ olarak belirledi.

O dönemde halka ilham veren ve özgürlükleri için savaşma kararı aldıran bu güçlü konuşma, size de ilham verebilir.

Martin Luther King, Bir Hayalim Var, 1963

Martin Luther King’in 28 Ağustos 1963 tarihinde Washington, Lincoln Anıtı’nda 250 bin kişiyi aşkın kişinin önünde yaptığı konuşma, tarihin en ikonik konuşmalarından biri oldu.

Nelson Mandela, Ölmeye Hazırım, 1964

Güney Afrikalı ayrımcılık karşıtı aktivist ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı Nelson Mandela’nın Rivonia Davası’nda sanık olarak yaptığı ve bu dava uğruna ölmeye hazırım sözlerini söylediği 3 saatlik konuşma tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Bugün hala özgürlük ve eşitlikle ilgili büyük bir etkiye sahip olan bu konuşma, sizin de kendi hayatınızla ilgili harekete geçmenize yardımcı olabilir.

Steve Jobs, Stanford Üniversitesi, 2005

Apple’ın kurucu ortağı olan Steve Jobs’ın, Stanford Üniversitesi’nin 114. mezuniyet töreninde yaptığı açılış konuşması bugün de ilham vermeye devam ediyor.

J.K. Rowling, Harvard Üniversitesi, 2008

Harry Potter serisinin yazarı Rowling’in 2008 yılında Harvard Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı ilham verici güçlü konuşma, başarısızlığa bakış açınızı değiştirmenize ve hayal gücünüzü daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir.

Denzel Washington, Pennsylvania Üniversitesi, 2011

Oscar ödüllü oyuncu Denzel Washington’un, başarısızlığı farklı bir ruh haliyle ele alıp kucaklamayı ve asla pes etmemeyi öğütlediği bu güçlü konuşma, size de ilham kaynağı olabilir.

Malala Yousafzai, Birleşmiş Milletler Gençlik Meclisi, 2013

Malala Yousafzai’nin henüz 16 yaşındayken yaptığı konuşma, hayata karşı daha güçlü durmak konusunda tüm dünyaya ilham vermişti.

Oprah Winfrey, Harvard Üniversitesi, 2013

ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk showlarından birini sunan Oprah Winfrey, bu güçlü konuşmasıyla sizi de cesaretlendirebilir.

Jim Carrey, Maharishi Üniversitesi, 2014

Dünyanın en sevilen ve en başarılı oyuncularından biri olan Jim Carrey, Maharishi Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı bu konuşmada, hayatınızı değiştirebilecek tavsiyeler veriyor.

Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi, 2017

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, bir amaca sahip olmanın önemini vurguladığı konuşmasıyla hayatınızı nasıl şekillendireceğiniz konusunda size de yol gösterebilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.