3 Nisan 2022

10 Adımda Sağlıklı Beslenmeye Başlayın

Beyza Ayçiçeği

~3dk

Beslenme biçimimiz ve tükettiğimiz besinler, fiziksel sağlığımızın yanı sıra zihinsel ve psikolojik sağlığımızla da doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenmeli, öğün atlamamalıyız. Çünkü atladığımız her öğün, bir sonraki öğüne kadar daha çok acıkmamıza, bu da ihtiyacımızdan daha fazla ve çoğu zaman sağlıksız besinler tüketmemize sebep olabilir.

Çeşitli Beslenin

Menünüzü çeşitlendirin ve beslenme planınızda tüm besin gruplarına (tahıl, meyve, sebze, baklagiller, süt ürünleri, et, vb.) yer vermeye çalışın.

sağlıklı beslenme

Yağ Kullanımını En Aza İndirin

Özellikle margarin ve tereyağı gibi katı yağlardan uzak durmaya çalışın. Salataların yanı sıra yemeklerde de zeytinyağı ve fındık yağı gibi bitkisel yağları kullanabilirsiniz.

Farklı Pişirme Yöntemlerini Keşfedin

Yemeklerinizi hazırlarken kızartma yerine ızgara, haşlama, buharda ya da fırında pişirme gibi daha sağlıklı yöntemler kullanın.

Sağlıklı Pişirme Teknikleri yazımız da ilginizi çekebilir.

pişmiş sebze

Tam Tahıllı Ürünler Tercih Edin

Beyaz ekmek ya da makarna yerine kepekli, tam buğday unlu ya da çavdar ekmeği gibi tam tahıllı karbonhidratlara yönelin.

Porsiyonlarınızı Küçültün

İhtiyacınız olanı vücudunuza almalı, fazla ve büyük porsiyonların yalnızca ruhsal doyum sağladığını unutmamalısınız.

İngiliz mutfağı İngiliz kahvaltısı

Denge

Aldığınız fazla kaloriyi, fazladan yakılan enerjiyle dengelemeyi alışkanlık haline getirin.

Paketli Gıdaları Sınırlandırın

Abur cubur olarak nitelendirilen hazır gıdalar ve ağır tatlılar, pastalar fazla miktarda yağ ve enerji içerdiğinden hem hızlı kilo aldırıcı özellik taşıyor hem de hastalıklara yatkınlığı arttırıyor. Bu nedenle bu tür yiyeceklere mutlaka sınırlama getirin.

fast food obezite yağ

Bol Su Tüketin

İnsan açlığa haftalarca dayanabilirken susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Vücut ısısının dengelenmesi, metabolizmanın hızlanması, vücuttan zehirli maddelerin atılması, enerji, mutluluk ve güzellik için su vazgeçilmezdir. Bu nedenle kilonuza göre günlük su ihtiyacınızı hesaplayarak tüketin.

Hareketli Yaşam

Hareketli bir yaşama sahip olmak, kilo kontrolünü kolaylaştırmasının yanı sıra zihinsel, fiziksel ve psikolojik sağlık açısından da oldukça önemlidir.

egzersiz

Ertelemeyin

Sağlıklı beslenmek ve yaşamak için aldığınız kararı hemen uygulayın, yarını ya da gelecek pazartesiyi beklemeyin!

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Beyza Ayçiçeği

Beyza Ayçiçeği

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.