30 Mart 2020

Girişimciler için Kitap Önerileri

Mert Şükrü Pehlivan

~8dk

Kitap okumak, bizi 50 yıl öncesine ya da 50 yıl sonrasına götürebilir. Hiç tanımadığımız insanlardan, hiç bilmediğimiz tecrübeleri öğreniriz. Yıllar boyunca bir işte uzmanlaşmış insanlar bildiklerini bize bir kitapla aktarabilirler. Bu denli öğretici bir yol; öğrenmeyi, gelişmeyi ve hep daha iyi hale gelmeyi alışkanlık haline getirmiş ya da getirmek isteyen girişimciler için de en güzel fırsatlardan biridir. Bu bağlamda hali hazırda girişimci olan veya girişimcilik dünyasına girmeye hazırlananlar için 10 kitap önerisinde bulunmak oldukça yararlı olacaktır.

Elon Musk – Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde, Ashlee Vance

Elon Musk’ı duymayanız yoktur herhalde. Girişimci olmak isteyenlerin ya da yeni işlere girişmek konusunda kararsız kalanların mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitap, Elon Musk’ın zorluklarda geçen çocukluğundan başlayıp, kitabın yazıldığı güne kadar olan maceralarından detaylarıyla birlikte bahsediyor. Musk’ın azmi ve çalışkanlığı benzer yollarda ilerlemek isteyen insanlara ilham kaynağı olacaktır. Bu kitabı bir kere okuyup rafınızda tozlanmaya bırakmak yerine ara ara danışmak için tekrar sayfalarını karıştıracaksınız.

elon-musk-ashlee-vance

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, Dale Carnegie

Kitap girişimciler için yazılmış olmasa da, girişimci olmak isteyen insanların okuması gereken bir kitap. Kitapta insan ilişkilerinde yapılan yanlışlar ve bu yanlışları nasıl değiştirebileceğimize dair ipuçları ve öğütler yer alıyor. Girişimcilerin ikna etme yeteneklerini geliştirmek için okumalarının yanı sıra iş kurduktan sonraki ekibini yönetme konusunda da güzel bir kaynak. Ayrıca bir ekibi bir fikre nasıl inandırabilecekleri konusunda yardımcı olacaktır.

dale carnegie insanları etkileme sanatı

Orijinaller, Adam Grant

Girişimci olmak isteyenler, zaten olanlar ve start-up kurma yolunda ilerleyenler buraya dikkat! İyi bir fikrin önemli olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir. Fakat bu kitabı okurken aslında başarılı işlerde fikrin payının sandığımız kadar çok olmadığına tanık oluyoruz. Adam Grant sizleri sahip olduğunuz en büyük gücün fikirleriniz değil, eyleme geçmeniz olduğu konusunda ikna edecektir.

“Onlar da bizimle aynı korkuları, aynı şüpheleri duyuyorlar. Onları bizden ayıran, ne olursa olsun eyleme geçecek kararlılığı bulabilmeleri. Hiç denememenin, başarısız olmaktan daha çok pişmanlık verdiğini yürekten biliyorlar.”

orijinaller adam grant

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert T. Kiyosaki

Girişimci ruhlar bilir ki; parayı yönetebilmek bir girişimcinin sahip olması gereken bir yetenek. Parayı kazandıktan sonra artık bizim onun için değil onun bizim için çalışması kulağa hoş geliyor değil mi? Bu kitap okullarda para için çalışmayı öğrenen insanların parayı kendileri için çalıştırmayı öğrenmeleri için yazılmış. Ayrıca zengin olmak için yüksek bir gelire sahip olma düşüncesini de yıkıyor.

zengin baba yoksul baba robert kiyosaki

Outliers (Çizginin Dışındakiler), Malcolm Gladwell

Başarılı insanlar hakkında hep benzer şeyler duyarız. Çok çalıştıkları, azimli oldukları ya da şanslı oldukları… Malcolm Gladwell başarıların gerçek hikayesinin çok farklı olduğunu bu kitabında ortaya koymuş. Başarının sandığımızdan daha farklı ortaya çıktığını görebiliriz bu kitapta. Olağandışı başarıları yakalayan insanların hayatlarını alışılmadık açılardan ele alan bu kitap aklımızdaki başarı tanımını değiştirecek.

malcolm gladwell outliers

İş Modeli Üretimi, Yves Pigneur, Alexander Osterwalder

Girişimcilerin iş modeli konseptini anlaması ve kendi özgün iş modellerini ortaya koyabilmesi açısından oldukça dikkat çeken ve ilgi duyulan bir kitap. İş modellerini anlama, revize etme ve hayata geçirme adımlarını size sunan bir kaynak. Kitap sadece yazarların tecrübelerini değil, onlarca ülkeden yüzlerce iş modeli örneklerini içinde barındırdığı için hemen hemen her sektörden iş fikirlerine ve tecrübelerine rastlayabiliriz.

iş üretim modeli

Mor İnek, Seth Godin

Seth Godin, bu kitabında başarı için farklı olunması gerektiğinden bahsediyor. Tek renk ineklerin arasında mor bir inek olmak… Godin, başarılı olmak için göze çarpan farklı bir yolu bulmaktan bahsederken, bu teoriyi destekleyecek şekilde bir başarıya da sahip. Küçük ölçekli girişimlerin bu kitapta anlatılan mor yolu takip ederek nasıl büyüyebileceklerini anlatıyor.

mor inek

Sıfırdan Bire, Peter Thiel

PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel, bu kitapta yeni fikirlerin hayata nasıl geçirilebileceğinden bahsediyor. Başarılı ve özgün fikir arasında bir köprü kuruyor. Yapılanı kopyalamanın bizi asıl ileri götüren ya da asıl başarılı kılacak şey olmadığını anlatıyor. Onun için önemli olan 0’dan 1’e gitmek. Var olanlar ile mücadeleye girişmekten ziyade yeni yolumuzu çizmemizin önemli olduğunu gösteren bir girişimci -tabii anlattıkları da öyle-.

peter thief sıfırdan bire

Girişimcini El Kitabı, Bob Dorf, Steve Blank

Yapman gereken her şey adım adım anlatılmış. Daha ne duruyorsun? Girişimcilik devri başladı, yerini al. Bu kitap girişimcilik dünyasında yapılması gerekenleri en başından alarak adım adım anlatıyor. Girişimcilere zeminin nasıl olması gerektiğini tanımlamakla kalmayıp gösteriyor. Yapman gereken bu zeminin üzerini doldurman.

girisimcinin-el-kitabi

Amaç – The Goal, Eliyahu M.Goldratt, Jeff Cox

Kitapta kapanmakta olan bir fabrikanın üretim müdürü anlatılıyor. Bu kitap, iş hayatının özellikle zorlu dönemlerinde karşılaşılabilecek sorunları yönetmek adına okunulması gereken kitaplardan biri. Rekabetin getirdikleri, iş arkadaşlarının çekişmeleri, rakiplerin kurnaz planları ve daha fazlasını ele alarak girişimci ruhlu insanları besleyecek birçok dersi içinde barındırıyor.

amaç
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Mert Şükrü Pehlivan

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.