18 Temmuz 2020

Her Geçen Gün Daha İyi Hissetmek için Bilimsel Yollar

Burcu Tur Yüksel Akay

~6dk

Her geçen gün daha iyi hissetmek, büyük çabalar göstermekten ziyade, aldığımız bir dizi kararın bir sonucudur. Biz de, bazı küçük değişiklikler ve kararlarla daha iyi hissetmeniz için bilimsel olarak kanıtlanmış bazı önerilere yer vermek istedik.

Gülümseyin!

Kendinizi fiziksel olarak iyi hissetmiyor olabilirsiniz, kafanız karışık olabilir ya da üzgün olabilirsiniz. Özellikle böyle anlarda gülümseyin! 

Yapılan araştırmalar; gülümsemenin stresi azalttığını, mutluluk sürecini başlattığını ve pozitif duyguları sürdürmeye yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Bu da, psikolojik ve nörolojik olarak uyumu ve olumlu duyguları tetikleyerek daha sağlıklı bir yaşama destek oluyor.

gülümsemek daha iyi hissetmek

Gerçek öğle molalar verin.

İster iş yerinde olun, ister evde, gün ortasında mola vermek ruh halinizi iyileştirecek ve üretkenliğinizi artıracaktır. Ayrıca çalışma masanızdan uzakta yiyeceğiniz sağlıklı bir yemek veya atıştırmalıklar günün devamında enerjinizi de yükseltecektir.

sağlıklı beslenme

İşe gidip gelirken kendinize vakit ayırın.

Yapılan bir araştırmaya göre; 22 dakikadan daha uzun süren yolculuklar ruh halimiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Bu olumsuz etkiyi azaltmak için, günlük yolculuklarınızı kendiniz için verimli bir hale getirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin; kendinizi iyi hissettiğiniz şarkıları dinlemek, ilgi alanınıza göre çeşitli podcastler dinlemek ya da kitap veya dergi okumak iyi birer seçenek olabilir.

otobüs gazete okuyan kadın

Küçük egzersizler yapın.

Yapılan çalışmalara göre; gün boyunca ne kadar aktif olursak, kendimizi o kadar iyi hissediyoruz. Bu yüzden hareket etmek için her fırsatı değerlendirebilirsiniz. Gün içinde kaslarınızı gevşetecek germe-esneme egzersizleri yapmak, eve yürüyerek dönmek; hatta her gün kısa bir süre ev işleriyle uğraşmak bile kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

18-85 yaş arasında, 6000’den fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmaya göreyse; günlük aktiviteler yoluyla her gün, toplam 30 dakika olacak şekilde, 1-10 dakikalık kısa süreli egzersizler yapan kişilerin kan basıncının ve kolesterolünün daha düşük olduğu saptanmış.

sahil yürüyüş

Yeni deneyimlere açık olun.

Araştırmalar; rutinlerini değiştiren, maceraya atılan ve yeni şeyler denemekten kaçınmayan insanların daha mutlu ve zinde olduğunu ortaya koyuyor.

hobi kadın el işi

Sosyal medyayla ilişkinizi yeniden düzenleyin.

Farkında olsak da olmasak da, sosyal medya mecraları, kendi hakkımızdaki ve hayatımızla ilgili düşüncelerimizi olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda kendimizle ilgili yanlış değerlendirmeler yapmamıza sebep olabiliyor. 

Araştırmalar, sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişilerin, yakın zamanda oturum açmamış kişilere kıyasla hayatlarını daha olumsuz değerlendirme eğilimi gösterdiklerini ortaya koyuyor. Bunun ana sebepleri arasında ise; sosyal medya mecralarının hayatımızı başkalarının hayatlarıyla, kendimizi başkalarıyla kıyaslamaya itiyor oluşu, hayatın göz alıcı olmayan yönlerini ve gerçekliği ihmal etme ve yaşama dair memnuniyetsizliğin artması yatıyor.

sosyal medya telefon

Şükredin.

Mutluluğun ve hayattan memnun olmanın zihinsel sağlığımız ve ruh halimiz üzerindeki olumlu etkisi yadsınamaz. 

Araştırmalara göre; mutluluk duyduğumuz olayları ve sevdiğimiz insanları düşünmek daha mutlu olmamızı sağlıyor.

Her sabah uyandığınızda, gün içinde ya da uyumadan önce, hayatınızla ilgili mutluluk duyduğunuz, varlığına teşekkür ettiğiniz insanları ve yaşadığınız olayları düşünerek, hatırlayarak daha iyi bir ruh haline, dolayısıyla daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

aile mutluluk

Müzik dinleyin.

Dinlediğimiz müziğin ruh halimizi hızla değiştirecek güce sahip olduğunu unutmayın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hareketli ve canlı şarkılar dinleyerek modunuzu yükseltebilirsiniz.

müzik

Uykuya hazırlanın.

Yoğun bir günü tamamlamak için ılık bir duş almak ve ardından elinize bir kitap ya da dergi alarak uykuya hazırlanmak en iyi seçenek olabilir. 

Uzmanlar, uykuya daha hızlı dalabilmek ve kaliteli bir uyku için, uyumadan en az 1 saat önce tüm elektronik cihazlardan uzaklaşmamız gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalar, arkadan aydınlatmalı bir ekranın önünde 2 saatten fazla zaman harcamanın melatonin üretimini %22 oranında baskılayabildiğini gösteriyor.

yatak odası ahşap beyaz

Mutlu eden yiyecekler!

Kendinizi daha iyi hissetmek için bilimsel olarak mutluluğu artırdığı kanıtlanmış yiyeceklerden de yardım alabilirsiniz.

Mutlu eden yiyeceklerle ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

dondurma
Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.