6 Haziran 2022

Düzenli Yürüyüş Yapmanın 10 Faydası

Burcu Tur Yüksel Akay

~4dk

En kolay, masrafsız ve aynı zamanda etkili egzersizlerden biri olan yürüyüşün hem fiziksel hem de psikolojik açıdan pek çok olumlu etki yarattığı yıllar boyu yapılan çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İşte, her gün düzenli yürüyüş yapmanın 10 faydası:

Ruh Halini İyileştirir

Yapılan araştırmalara göre; yürüyüş yapmak hem serotonin hem de endorfin hormonlarının üretilmesini sağlıyor. Bu da daha mutlu ve enerjik hissetmeye yardımcı oluyor.

Aynı zamanda yürümek, vücuttaki oksijen akışını artırdığı ve dolaşım sistemini düzenlediği için de enerji seviyesinin yükselmesini sağlıyor.


Stresi Azaltır

Araştırmalar, yürüyüş yapmanın stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

yürüyüş

Uyku Kalitesini Artırır

Özellikle huzursuz ve stresli hissettiğiniz zamanlarda yürüyüşe çıkmak rahatlamanızı, stres seviyenizin düşmesini ve daha iyi hissetmenizi sağlayarak uykusuzluk problemini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Ömrü Uzatır

Yapılan birçok araştırma, düzenli olarak yürüyüş yapmanın ölüm riskini düşürdüğünü ve ömrü birkaç yıl uzatabildiğini göstermiştir. Ayrıca yürüyüş yapmanın yaşlanma sürecini geciktirdiği de kanıtlanmıştır.

Zihin Sağlığını Güçlendirir

Düzenli olarak yürüyüş yapmanın en önemli faydalarından biri, Alzheimer gibi zihinsel fonksiyonların zayıflaması olarak görülen birçok hastalığa yakalanma riskini azaltması ve hafızayı güçlendirmesi.

walking two person nature

Kilo Kontrolüne Yardımcı Olur

Hafif bir egzersiz olmasına rağmen düzenli ve ritmik olarak yapılan yürüyüş, yağ yakımını hızlandırır ve daha fit bir görünüme sahip olmaya yardımcı olur.

Kas, Eklem ve Kemik Sağlığını Güçlendirir

Yürüyüş yapmak kasları, eklemleri ve kemikleri güçlendirerek kemik sağlığının korunmasını, kasların gelişmesini ve daha etkin çalışmasını sağlar. Bu da eklem iltihaplarından kaynaklanan ağrıların azalmasına ve omurga sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kalp Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Düzenli olarak yürüyüş yapmak, koroner damar hastalığı, kalp krizi ve bunlara bağlı ölüm riskini düşürür. Ayrıca kötü huylu kolesterol seviyesinin azalmasına ve iyi huylu kolesterol seviyesinin yükselmesine yardımcı olur.

yürüyüş bandı

Diyabet ve Bazı Kanser Türlerine Yakalanma Riskini Düşürür

Düzenli olarak yürüyüş yapmak, insülin direncini azaltarak diyabet riskini düşürür. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar, meme ve kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Düzenli olarak yürüyüş yapmanın, başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini ve aynı zamanda hastalarda semptomları azalttığını görülmüştür.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Burcu Tur Yüksel Akay

Burcu Tur Yüksel Akay

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.