7 Ekim 2019

10 Maddede Patlıcanın Faydaları

Enis Harbalıoğlu

~3dk

Lif deposu

Vücudumuz, mide-bağırsak sağlığı ve düzenli bağırsak hareketleri için life ihtiyaç duyar. Dışkıyı toplar ve bu sayede sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Gastrik sıvılar salgıladığı için, besinlerin emilimini kolaylaştırır.

patlıcan

Kilo vermede

Patlıcan içerisinde az miktarda yağ veya kolesterol bulundurduğu için, kilo vermeye çalışan insanlar için sağlıklı bir besindir. Yoğun lif miktarı ve doyurucu etkisiyle aşırı yemenin önüne geçer.

Kemik sağlığı

Patlıcanın içerisinde yer alan fenolik bileşikler, osteoporozu azaltılan daha güçlü kemikler ile artan kemik mineral yoğunluğuna katkı sağlar. Bu etkilerle birlikte, bol miktarda demir ve kalsiyum da içerir.

patlıcan yemek

Anemi

Demir eksikliği kansızlık, yani anemi hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Patlıcan, yüksek miktarda D vitamini içerdiği için, bu hastalığın önüne geçebilir.

Diyabet

Patlıcanın yetkileri, vücuttaki glikoz ve insülin aktivitesini düzenlediği için yararlı kendisini vazgeçilmez yapabiliyor. İnsülin miktarları stabil olduğunda, vücut kan şekeri içindeki şiddetli dalgalanmalar diyabetin tehlikeli tarafını engelleyebilir.

patlıcan

Karaciğer için de iyi!

Patlıcanda bulunan antioksidan değerlerinin karaciğerin belirli toksinlerden korunmasına yardımcı olduğu da araştırmacılar tarafından belirtilmiştir.

Kalp dostu

Kolesterolü dengede tutarak kötü kolesterolü düşürmesinden dolayı kalbin sağlıklı çalışabilmesine katkı sağlar. İçerisindeki bolca potasyum, kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutar ve kalbi korur.

patlıcan yemek

Sigarayı bırakmada birebir!

Uzun süre sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakmakta zorlanmalarının sebeplerinden en önemlisi nikotin bağımlısı olmalarıdır. Patlıcan, kişinin nikotin ihtiyacının bir bölümünü karşılayabildiği gibi yavaş yavaş sigarayı bırakmak isteyenlerin de tercidir. Her gün az miktarlarda patlıcan salatası, yemeği tüketmeleri faydalı olabilir.

Saç ve tırnak bakımı

Patlıcan, saç derisinin neminin korunmasına, hücre yenilenmesine ve yeni saç oluşumuna destek verir. Ayrıca içerdiği yüksek miktardaki demir sayesinde tırnakların güçlenmesi ve parlak bir renk kazanmasında da büyük rol oynar.

patlıcan yemek

Ayrıca…

Patlıcan kontrollü tüketilmesi gereken bir sebze olduğu için haftada iki defadan fazla tüketilmemesi önemlidir. Çünkü; vücutta alerjik reaksiyonlar ya da farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button
Enis Harbalıoğlu

Enis Harbalıoğlu

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.