3 Ağustos 2022

10 Maddede Neden Yoga Yapmalıyız?

Hülya Göktepe

~6dk

Daha Esnek ve Güçlü Bir Bedene Sahip Oluruz

Yoga sadece meditasyon teknikleri ve nefes egzersizlerinden ibaret bir uygulama değildir. Yoga, seviyesine ve türüne göre, vücuttaki farklı kas gruplarını çalıştıran, daha esnek ve daha güçlü bir vücuda kavuşmanızı sağlayan birçok yoga pozuyla pratik yapıp dinçleşeceğiniz bir disiplindir.

yoga

Stresten Uzaklaştırır

Gündelik yaşamın yoğun temposunda her an stres altındayız. Hatta bunun farkında bile olmadan gün bittiğinde stres yüklü olabilirsiniz. Yoga, doğası gereği biraz da mistik oluşuyla, stresli atmosferden uzaklaşarak kendinizle baş başa kalma ve rahatlama fırsatı tanır. Düzenli yoga yapıldığında daha dingin ve huzurlu bir ruh haline sahip olursunuz.

Bel ve Sırt Ağrılarına İyi Gelir

Yoga yaparken uygulanan hareketler kasları güçlendirir, esnetir ve gevşetir. Bu nedenle yoganın en güzel yanı, yoga pratikleri öncesi ısınma ve yoga pratikleri sonrası soğuma hareketleri yaptığınızda kaslarınızın esneyip gevşemesi ve rahatlaması sayesinde bel, sırt ve boyun ağrılarınız hafifler ve zamanla biter.

sahil yoga yogi

Akciğer ve Kalp Sağlığını Destekler

Yoga nefes egzersizleri ve tekniklerini içerir. Herkes nefes alır ancak nefesi doğru ve kontrollü şekilde alıp vermek akciğer ve kalp sağlığını destekler. Aktif olarak bedensel yoga pratikleri yapmadığınız günlerde sadece nefes teknikleri çalışarak da vücut sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Bu sayede kalbiniz rahatlar, daha huzurlu ve enerjik bir ruh halinde olursunuz.

Duruşu (Postür) Düzeltir

Yogada omurganın, kolların ve bacakların doğru pozisyonda durmasına doğru postür denir. Günlük yaşamda iş, okul ya da hareketsiz olmaktan kaynaklı farkında olmadan kambur durabilirsiniz. Vücut ve omurga sağlığı ancak doğru postürle olur. Postürünüzü adım adım yoga pratikleri ile düzeltebilirsiniz.

yoga çeşitleri

Formunuzu Korumanıza Yardımcı Olur

Düzenli uygulanan yoga pratiklerinde vücuttaki yağ oranında azalma olur. Aynı zamanda yogada uygulanan nefes teknikleri ve esneme hareketleri de metabolizmanın dengelenmesini sağlar. Bu dengeleme aşırı yemeyi ve tatlı krizlerini engeller.

Zamanınızı ve Bütçenizi Korur, Olanaklarınızı Artırır

Yoga yapmaya karar verdiğinizde, diğer sporlara kıyasla, kendinize uygun birçok program oluşturmanız mümkündür. Yogaya birçok kaynaktan ulaşabilirsiniz. Ücretsiz etkinliklerin yanı sıra YouTube, Instagram ve Zoom gibi birçok online kanaldan yoga pratikleri yapabilirsiniz. Birçok sosyal alandan kendi zamanınıza göre yoga programlarına katılabilirsiniz. Tabi dilerseniz profesyonel öğretmenlerden kendi evinizin konforunda online ya da yüz yüze salona giderek de dersler alabilirsiniz.

yoga erkek yoga çeşitleri

Sezgilerinizi ve Yaratıcılığınızı Geliştirir

Yoga pratikleri sizi adım adım stresten uzaklaştırırken esnemeler ve nefes çalışmaları ile de daha huzurlu ve dingin bir ruh haline girmenize yardımcı olur. Rahatlamış bir zihin ve bedenle yaratıcılığınız gelişecektir. Tamamen anda ve rahatlamış bir zihinle dikkatinizi ve enerjinizi elinizdeki işe vermeniz kolaylaşacaktır. Yoga yaparken sadece beden ve zihinle baş başa kaldığınızdan düşünme değerlendirme ve analiz becerileriniz de gelişecektir.

Bedeninizi ve Zihninizi Daha İyi Tanırsınız

Yoga pratiklerinden sonra nefesinizi daha iyi bir şekilde kontrol edebildiğiniz için iç huzurunuzu arttırabilirsiniz. Yoga pratiklerinde kendinizle baş başa kaldığınızdan zihinsel süreçlerinizi daha yakından tanır ve düşüncelerinizi düzenleyebilirsiniz. Farklı meditasyon tekniklerini de yoga pratiklerinize dahil edebilir ve stresli durumlarda bedeninize ve zihninize zarar vermeden bu gibi durumlarla başa çıkabilme becerinizi her geçen gün arttırabilirsiniz.

yoga çeşitleri

Özgüveninizi Artırır

Yoga pratiklerini ve nefes çalışmalarını düzenli yaptığınızda sinir sisteminiz ve hormonlar devreye girer. Aynı zamanda ruh halinizdeki çalkantılar azalır. Beden ve zihin farkındalığı arttıkça kendinize rehberlik etmek için aradığınız motivasyon ve bilgeliği bulabilirsiniz. Özgüven sorunları kendinizi daha yakından tanıyarak aşılabilir. Yoga ile kendinize güveniniz arttıkça hayat daha da güzelleşmeye başlayacaktır.

Not: Yoga tıbbi sağlık yerine geçemez. Sağlık sorunlarında ilk olarak doktora başvurulmalıdır.

Not 2: Yoga pratiklerinden sonuç alabilmek için düzenli olarak pratik yapmak gerekmektedir.

Bu içeriği beğendiniz mi? Bunun gibi daha fazla içerik üretebilmemiz için bize Patreon´da destek olun. 🙂
10layn.com Patreon button

Hülya Göktepe

Tüm yazıları

E-bültenimize kaydolun.